21:37

Okładka książki 21:37
Mariusz Czubaj Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Polski psychopata (tom 1) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Polski psychopata (tom 1)
Seria:
Mroczna Seria
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2015-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-11-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328020528
Tagi:
literatura polska kryminał psychopata rudolf heinz
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
1663 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
98
97

Na półkach:

Rudolf Heinz, policyjny profiler, jest głównym bohaterem czterech powieści Mariusza Czubaja. Ale jak informuje jego wydawca, powstanie także piąta część przygód policjanta o nazwisku jak keczup. To dobra wiadomość dla fanów komisarza, który większość swoich wypowiedzi konkluduje ulubionym stwierdzeniem: „Tyle o tym”. Rudolf mieszka w Katowicach (na Osiedlu Tysiąclecia w jednej z charakterystycznych „kukurydz”), ale często je opuszcza, aby poprowadzić śledztwo w innym mieście, dzięki czemu czytelnik ma okazję przyjrzeć się ciemniejszej stronie polskich miast. Zazwyczaj są to śledztwa, w których występuje seryjny morderca o dewiacyjnych skłonnościach, bo taka jest specyfika pracy policyjnego profilera. Celem pracy Heinza jest tworzenie profili psychologicznych sprawców zbrodni. Z racji charakteru wykonywanej roboty oraz dołączania go do zżytych ze sobą grup policjantów, Rudolf Heinz bywa często pracującym na własną rękę wolnym elektronem. Lubi o sobie mówić, że jest alienistą, nawiązując tym samym do tytułu powieści Caleba Carra, która należy do jego ulubionych książek.

Czekając na kolejny tom z Rudolfem Heinzem, sięgnęłam po pierwszą część cyklu, będącą także samodzielnym debiutem Mariusza Czubaja (wcześniej napisał dwie powieści wspólnie z Markiem Krajewskim: „Aleję samobójców” i „Róże cmentarne”). „21:37” okazała się mocnym debiutem, bo za tę powieść autor otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. W pierwszej części bliżej poznajemy Heinza. Oprócz pracy policyjnej jego czas wypełniają próby zespołu oraz słuchanie muzyki. Rudolf jest bowiem wielkim fanem dobrej muzyki, toteż na stronach powieści „21:37” czytelnik odnajdzie wiele muzycznych tytułów, z których stworzyć można pokaźną playlistę. Oprócz posiadania zainteresowań muzycznych, Heinz lubi także czytywać kryminały. Jeśli chodzi o jego życie osobiste, to jest to człowiek doświadczony przez los. Pogłębiające się problemy reumatologiczne, konflikt z ojcem i dorastającym synem, brat z zespołem stresu pourazowego, to tylko niektóre życiowe sytuacje, którymi Heinza obarczył autor. Rudolfa prześladuje także pewien szaleniec, do którego osadzenia się przyczynił. Co więcej, z zatargu z nim Heinz nie uszedł bez szwanku – pozostały mu blizny na ciele i osobowości.

Inkwizytor, bo taki pseudonim otrzymał ów szaleniec, w „21:37” pojawia się zarówno we wspomnieniach komisarza, jak i realnie: Heinz składa mu wizytę na oddziale zamkniętym (Inkwizytora nie skazano na więzienie, bo uznano, iż jest niepoczytalny, do czego Rudolf ma zastrzeżenia). Relacja Heinz-Inkwizytor to jeden z ciekawszych pomysłów Mariusza Czubaja, wszak psychologiczna gra pomiędzy mordercą, a psychologiem, to czytelniczo intrygujący motyw. Niemniej występuje ona w powieści jako wątek poboczny. Podobnie jak śledztwo prowadzone przez Heinza w Katowicach, które dotyczy mordercy kobiet na Śląsku, a które mogłoby być zdecydowanie wyraźniej zarysowane. Głównym wątkiem natomiast jest sprawa, którą komisarz prowadzi w Warszawie. To tu znaleziono ciała dwóch kleryków. Ofiary miały na głowach worki foliowe, w okolicy ust namalowane różową szminką trójkąty, a z tyłu głowy cyfry, które w pierwszej kolejności przywodziły na myśl skojarzenie z godziną śmierci papieża. Jak w każdym dobrym kryminale Mariusz Czubaj podsuwa zarówno Heiznowi, jak i czytelnikowi, fałszywe tropy, ale ostatecznie zagadka śmierci kleryków zostanie rozwiązana. Przy okazji zajrzymy za kulisy seminaryjnego życia i poznamy jego ciemne strony, które bynajmniej nie są wymysłem autora, który na końcu książki zapewnia, iż opowieści z życia seminariów pochodzą od osób dobrze zorientowanych w tej kwestii.

Zaletą „21:37” jest z pewnością obraz seminaryjnego środowiska. Niemniej w porównaniu do późniejszych powieści Mariusza Czubaja „21:37” wypada nieco słabiej. Przede wszystkim brakuje jej błyskotliwych dialogów, w których zaczytujemy się z przyjemnością w „Martwym popołudniu”. Brakuje jej również eksperymentów z narracją, które spotkamy w kolejnych tomach o Heinzu. Brakuje także napięcia. Jednak „21:37” jako część cyklu o Heiznu znać należy. To także dowód potencjału autora, który z każdą kolejną powieścią jest coraz lepszy, a w „Martwym popołudniu” jest wręcz mistrzowski. Czekam więc niecierpliwie na kolejne przygody Rudolfa Heinza i Marcina Hłaski.

Ewelina Dyda

Blog:
http://ewelinadyda.booklikes.com/

Facebook:
https://www.facebook.com/recenzjeliterackie

Instagram:
https://instagram.com/poczytajnia/

Rudolf Heinz, policyjny profiler, jest głównym bohaterem czterech powieści Mariusza Czubaja. Ale jak informuje jego wydawca, powstanie także piąta część przygód policjanta o nazwisku jak keczup. To dobra wiadomość dla fanów komisarza, który większość swoich wypowiedzi konkluduje ulubionym stwierdzeniem: „Tyle o tym”. Rudolf mieszka w Katowicach (na Osiedlu Tysiąclecia w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 130
  • Chcę przeczytać
    915
  • Posiadam
    334
  • Kryminał
    31
  • Kryminały
    29
  • 2018
    27
  • Teraz czytam
    26
  • Audiobooki
    24
  • 2019
    22
  • Ulubione
    21

Cytaty

Więcej
Mariusz Czubaj 21:37 Zobacz więcej
Mariusz Czubaj 21:37 Zobacz więcej
Mariusz Czubaj 21:37 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także