The Forgotten Garden
Ag2S

Trzy pokolenia kobiet i łącząca je tajemnica. Powieść o poszukiwaniu korzeni i własnej tożsamości. Rok 1913. Porzucona przez nieznajomą kobietę na statku płynącym z Londynu do Australii mała dziewczynka zostaje przygarnięta przez bezdzietnych rodziców. W dniu swoich dwudziestych pierwszych urodzin Nell O'Connor dowiaduje się od przybranego ojca, że jest podrzutkiem. Wiele lat później powraca...

Rok 1913. Porzucona przez nieznajomą kobietę na statku płynącym z Londynu do Australii mała dziewczynka zostaje przygarnięta przez bezdzietnych rodziców. W dniu swoich dwudziestych pierwszych urodzin Nell O'Connor dowiaduje się od przybranego ojca, że jest podrzutkiem. Wiele lat później powraca do Anglii, by odkryć prawdę o swoim pochodzeniu, o matce, której nie pamięta. W 2005 roku w podobną podróż – do odległej Kornwalii, krainy intryg, miłości i zdrady – wyrusza jej wnuczka Cassandra. Dzięki zapiskom babci odsłania kolejne fragmenty mrocznej układanki, poznaje losy kobiet, które połączył pakt milczenia. Klucz do przeszłości leży w wybudowanej na szczycie klifu starej chatce, otaczającym ją sekretnym ogrodzie, wiekowym dworze należącym do arystokratycznej rodziny Mountrachet i tajemniczym labiryncie. Kryją go także pełne grozy baśnie, napisane przez zaginioną pisarkę Elizę Makepeace oraz niesamowite ilustracje słynnego portrecisty Nathaniela Walkera.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Alicja | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

"Pamięć to okrutna dama, z którą wszyscy musimy nauczyć się tańczyć" (str 437)
Historia rodziny, na której ciąży klątwa. Bolesne rodzinne tajemnice odkrywane przez kolejne pokolenia. Trudne relacje rodzinne jedne oparte na miłości, inne na nienawiści. Zazdrość i jej siła oddziaływania na kolejne pokolenia i niszcząca relacje międzyludzkie. Zakłamanie i obłuda by zachować dobre imię. Zdolność do poświęceń i wyrzeczeń w imię przyjaźni, niszcząc swoje życie. Decyzje, które jednych uszczęśliwiają, innych pogrążają w rozpaczy. Poznanie prawdy o sobie niszczące relacje rodzinne i zmieniające nastawienie do życia. Różne miejsca akcji i czas trwania poczynając od roku 1900 do współcześności.Tajemnica rajskiego, sekretnego ogrodu, magia bajek odzwierciedlająca prawdziwą rzeczywistość, wiele mądrości życiowych.
"Ludzi kształtują rzeczy, na które nie mają wpływu, cechy dziedziczone i te nabyte" (str 298)

darkangel | 2013-03-10
Przeczytana: 10 marca 2013

Cudowna książka. Niczym baśń. O poszukiwaniu swych korzeni, o przeznaczeniu, smutku, tęsknocie i wielkiej miłości do rodziny. Aż ciężko moje emocje ubrać w słowa.... Trzeba przeczytać tą powieść by wiedzieć co czuję, ci którzy już mieli tą przyjemność dokładnie wiedzą o czym mówię:)Uwielbiam ten klimat XIX wiecznej Anglii, wiejskich posiadłości, zameczków i cudownych tajemniczych, zaklętych ogrodów.... To już moja druga książka Kate Morton i jeszcze z większą desperacją bede szukać następnej czyli "Dom w Riverton".

Tatiasza Aleksiej | 2016-03-17

Piękna, magiczna:) Przeczytałam z wielką przyjemnością.
Dominuje tajemnica rodzinna, która stopniowa zostaje wyjaśniona... Cudowny klimat starych zamków, tajemniczych ogrodów... Trudne, zawiłe losy różnych kobiet, które były ze sobą powiązane. Radości i smutki, codzienne troski, talent , wielka miłość... Tyle różnych emocji...
Polecam serdecznie:)

Nina | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 01 maja 2017

Magiczna opowieść rodzinna. Taka, jakie bardzo lubię. Wielowątkowa, tajemnicza, niektórzy zarzucają, że bajka, ale jakże przyjemna ta bajka jest. Jestem pod wielkim wrażeniem trudu autorki, który włożyła w odtworzenie rzeczywistości Anglii z początków dwudziestego wieku - czytasz i jesteś w stanie zobaczyć w swojej wyobraźni te obrazy. Kate Morton ma bardzo lekkie pióro, książkę czyta się wyśmienicie, ciężko ją odłożyć, ale wymaga też sporego skupienia, a to z powodu częstych, szybkich przeskoków w czasie. Nagle z czasów współczesnych przeskakujemy do początków dwudziestego wieku, nagle zostajemy oderwani od losów jednej z bohaterek, by zagłębić się w historię drugiej. Ale to wszystko jest zamierzone, ma sens i tak po prostu być musi. W Zapomnianym ogrodzie znalazłam wszystko to co lubię w tzw. literaturze kobiecej. To nie banalna opowiastka, to naprawdę świetna książka i świetna autorka, po której książki na pewno jeszcze sięgnę.

wiejskifilozof | 2015-05-31

Z autorką spotkałem się w książce Milczący Zamek.Zapomniany Ogród jest inną, z goła lepszą książką.
Książką, którą powinny przeczytać ci,co kochają mądrą i wrażliwą literaturę.
Zagłębiając się w treść książki poznajemy dzieje wielu różnych ludzi.
Czy to będzie rok 1913,czy też 1900.W każdym tym czasie,dzieje się coś ciekawego.
Czy to dziewczynka odnaleziona na statku w roku 1913.Czy też losy ( ciężkie) pewnego rodzeństwa w roju 1900.
Wszystko jest doskonale opisane z dbałością o historyczne detale.
Nowsze, ta książką to przede wszystkim lekka literatura.Przeznaczona bardziej dla pań.
Mi się podobała i myślę,że większości czytelnikom i czytelniczkom też się spodoba.

Anna | 2017-09-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 23 września 2017

Są takie książki i tacy autorzy, którzy zapadają w pamięć na bardzo, bardzo, baaaaaardzo długo. No i ta książka właśnie do takich należy. Jednym słowem - nie do opisania. Jest tajemnicza, wciągająca, piękna, mądra. Ciekawa konstrukcja zgrabnie przenosząca czytelnika pomiędzy życiorysami trzech, a właściwe czterech związanych ze sobą kobiet pochłonęła cały mój czas. A na taką pogodę, jaka akurat za oknem to rewelacyjna alternatywa.

kajsa | 2011-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2011

Wiele osób pisze,że jest to książka o poszukiwaniu tożsamości.Niewątpliwie mają rację.
Gdy przyjrzy się losom Nell,można dojść do wniosku,że najważniejsze są relacje z tymi, którzy są nam bliscy i potrzebują naszej miłości.Oni nas tworzą i kształtują.

Dla mnie jest to książka o ludzkich wyborach,pragnieniach,żądzach.

Ukazuje złożoność kobiecych zachowań. Każda z bohaterek jest inna... Nietuzinkowa i szlachetna (dla mnie może aż za bardzo) Eliza ; przeciętna i konwencjonalna Rose, która gdy chodzi o jej cele, przemienia się w kobietę bez skrupułów; pełna kompleksów i uprzedzeń Adeline, której orężem jest nienawiść i zemsta; okaleczona przez życie Nell,wydawałoby się nieumiejąca kochać i niedostępna, a jednak ma w sobie pokłady bardzo ciepłych uczuć ; no i Cassandra, od najmłodszych lat doświadczana przez los, schowana w skorupce własnych, bolesnych wspomnień, która odżywa na nowo, rozwiązując tajemnicę pochodzenia swej Babci.
Wszystkie te kobiety coś łączy, każda z nich zna smak...

Pinacolada | 2014-08-23

Bardzo lubię książki, w których znajduje się tajemnica rodzinna, która w kolejnych latach lub pokoleniach zostaje rozwiązana. Podoba mi się również klimat zamków, ogrodów z którymi wiąże się wiele nieodkrytych sekretów. Właśnie wszystko to znalazłam w książkach pani Kate Morton. "Zapomniany ogród" jest jedną z moich ulubionych książek.

allison | 2011-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2011

Powieść kontynuująca najlepsze tradycji literatury anglosaskiej. Napisana z wielkim rozmachem i sprawiająca, że nie sposób oderwać się od lektury!

Misternie skonstruowana akcja obejmuje ponad 100 lat i życie kilku pokoleń kobiet, które dawno temu połączyła tajemnica. Jej rozwikłanie dla bohaterek stanowi prawdziwe wyzwanie. Liczne retrospekcje sprawiają, że czytelnik poznaje głęboko skrywane sekrety powoli i ma okazję spróbować zabawić się w detektywa. Rozwiązanie zagadki nie jest jednak tak proste, jak mogło się na początku wydawać...

Książka w piękny sposób pokazuje miłość, przyjaźń i zdolność do poświęceń. Bardzo plastycznie opisuje również życie w pełnej społecznych uprzedzeń Anglii początku XX wieku.

Ciekawostką jest mały, ale znaczący i symboliczny epizod z angielską pisarką F.H. Burnett, sugerujący genezę jej "Tajemniczego ogrodu".

Madi | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Książka w 100 %, w moim guście-jest tu wszystko to ,co lubię.
Wielopokoleniowa historia z tajemnicą w tle, gdzie bohaterkami są niezwykłe kobiety, przeskakiwanie w czasie powodujące dodatkowe napięcie ,skupienie...analizę ,a wszystko to napisane pięknym,barwnym językiem.
Książka jest magiczna i baśniowa,pełna ciepła ,miłości i niesamowitych historii.
Zaczyna się od śmierci babci ,która próbowała odnaleźć swoje korzenie rodzinne i pozostawiła te poszukiwania w spadku swojej ukochanej wnuczce.Wnuczka idzie tropami babci i kończy to,co nie udało się babce-odkrywa głęboko skrywaną tajemnicę pochodzenia Nell.