Detektyw Łodyga. Na tropie zagadek przyrodniczych

Okładka książki Detektyw Łodyga. Na tropie zagadek przyrodniczych Barbara Wicher
Okładka książki Detektyw Łodyga. Na tropie zagadek przyrodniczych
Barbara Wicher Wydawnictwo: Skrzat Cykl: Detektyw Łodyga (tom 2) interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Detektyw Łodyga (tom 2)
Skrzat
2015-02-01
2015-02-01

Recenzja pochodzi z mojego bloga: http://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-detektyw-lodyga-na-tropie-zagadek-przyrodniczych-cz-2-barbara-wicher/

"Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych cz. 2" to kolejny tom serii o przygodach Eugeniusza Łodygi, detektywa szczególnie zainteresowanego ochroną środowiska, który potrafi rozwiązać każdą, dosłownie każdą, nawet najtrudniejszą, zagadkę. Jej autorką jest Barbara Wicher, z wykształcenia nauczycielka, na co dzień zaś autorka książeczek dla dzieci oraz tłumaczka języka francuskiego. Zasłynęła trylogią fantastyczno – przygodową o Tybaldzie. Miałam już okazję zetknąć się z jej twórczością przy okazji lektury "Niezwykłych przygód Świętego Mikołaja", które bardzo spodobały się mojej córce. Seria o detektywie Łodydze powstała w oparciu o program edukacyjny "Detektyw Łodyga" wyprodukowany przez stację MiniMini+.

Eugeniusz Łodyga jest bardzo sympatyczną postacią. Nie sposób go nie polubić. Jest bardzo mądry i chętnie dzieli się swoją wiedzą z dziećmi - w tym wypadku z rodzeństwem: Amelką, Zosią i Tadzikiem. Szczególny nacisk kładzie na ochronę środowiska. Jego ulubionym powiedzonkiem jest "To potwornie potworzasta katastrofa!", które za każdym razem rozśmieszało moją córkę, kiedy się na nie natykałyśmy podczas czytania książeczki.

W środku znajdziemy trzy opowieści. Detektyw Łodyga zajmie się sprawą:

wielkiego papierowego klopsa
tajemniczego pióra ptaka cudaka
organizowanej przez dzieci wyprawy na biegun północny

Dzięki tym trzem historiom dzieci dowiedzą się o konsekwencjach ocieplania się klimatu, sposobach na oszczędzanie energii, o tym, skąd się bierze papier i co można zrobić z makulaturą, a także ptakach żyjących w mieście.

Książeczka ta należy do serii "Pierwsze czytanki. Poziom trzeci". W praktyce oznacza to, że jest ona przeznaczona dla dzieci, które znają już cały alfabet i radzą sobie z samodzielnym, dość płynnym czytaniem. Tekst na tym poziomie jest już trudniejszy. Zdania są dłuższe, bardziej rozbudowane. A przynajmniej taka jest część narratorska. W dymkach zamieszczone zostały słowa wypowiadane przez bohaterów książeczki i tutaj tekst jest prostszy w konstrukcji, krótszy, przez co o wiele łatwiejszy do przeczytania dla dziecka.

Na uwagę zasługuje ładne i staranne wydanie książeczki. Zamieszczone w środku ilustracje autorstwa Ewy Podleś są bardzo kolorowe, ciepłe, sympatyczne i ciekawe. Nie zabrakło interesujących i różnorodnych dodatków! Jest quiz, po rozwiązaniu którego dziecko może się szczycić mianem SUPERDETEKTYWA. Mamy do wycięcia karty do gry memo - łącznie można ich uzbierać 16. Dołączono też naklejki, które należy wkleić w miejscach przewidzianych przez zamieszczone wewnątrz zadania. Co mi się zwłaszcza spodobało? Dział "Zrób to sam", dzięki któremu wraz z dzieckiem możemy zrobić biedronkę, misia polarnego oraz słoik na ołówki.

Komu polecam tę pozycję? Przede wszystkim odpowiedzialnym rodzicom, którzy dbają o rozwój swoich dzieci i pragną, by rozwijały się one jak najlepiej. Książeczka ta im w tym pomoże. Pozwoli doskonalić tę trudną sztukę, jaką jest umiejętność samodzielnego czytania. Sama będąc mamą zauważyłam znaczne postępy u mojej własnej córki. Poza tym dostarczy dzieciom mnóstwo radości i zabawy. Dlatego też z czystym sumieniem rzec mogę: gorąco polecam!

Moja ocena: 5/6

To niesamowite, ile ciekawych rzeczy może kryć się w jednej książce. Interesujące i proekologiczne opowieści, zagadki, naklejki i karty memo - to wszystko znajduje się w kolejnej pozycji z kolekcji „Pierwsze czytanki” pt. „Detektyw Łodyga. Na tropie zagadek przyrodniczych (cz.1)". To nasze pierwsze spotkanie z tym bohaterem, ale z pewnością nie ostatnie, bo zamierzamy śledzić kolejne historie z jego udziałem.

Książka powstała na podstawie edukacyjnego programu, wyprodukowanego przez stację MiniMini+, który był nam dobrze znany. Mój syn zawsze oglądał go z ciekawością, dlatego z chęcią sięgnął po książkę o Detektywie Łodyga. Ta błyskotliwa postać jest zawsze gotowa nieść pomoc swoim małym przyjaciołom, przekazując im przy tym cenne wskazówki na temat proekologicznych zachowań.

Każda historia rozpoczyna się jakąś „katastrofą”, którą Pan Łodyga musi opanować. Kiedy się to udaje przekazuje Amelce, Tadzikowi, Zosi i Hubertowi bardzo ważne informacje na różne tematy. W ten sposób dzieci dowiadują się, co się dzieje z plastikowymi torebkami i jak ich nie gromadzić, skąd się bierze prąd i jak go oszczędzać, czy jak należy opiekować się zwierzątkami domowymi. Na końcu opowieści znajduje się zagadka, którą mali detektywi muszą rozwiązać.

Wszystko opowiedziane jest w ciekawy, czasem zabawny sposób, co sprawia, że dziecko jest skupione na czytaniu. Może się również samo wykazać, ponieważ teksty w dymkach przeznaczone są dla dzieci i mają na celu rozwijanie umiejętności czytania. Ale to nie wszystko. Na końcu znajdują się: quiz, miejsce do wklejania naklejek we właściwe miejsca, a także rozdział „Zrób to sam”, w którym znajdują się instrukcje jak wykonać własnoręcznie przedmioty, które pojawiły się wcześniej w tekście. Załączone są też karty memo (do uzbierania jest ich 16 we wszystkich częściach) z ciekawostkami i wskazówkami. Jest więc tyle do przeczytania, rozwiązania, wklejenia, co sprawia, że najmłodsi mają zajęcie na dłuższy czas.

„Detektyw Łodyga. Na tropie zagadek przyrodniczych” to wciągająca i zajmująca pozycja, która z pewnością spodoba się wielu dzieciom. Jak się okazuje czytanie może być fascynującym poszerzaniem wiedzy na temat otaczającego nas świata.

„Detektyw Łodyga” wydawnictwa SKRZAT, to fantastyczna książeczka, która zalicza się do cyklu „pierwszych czytanek”. Jest to druga już część przygód detektywa Łodygi, czyli wykwalifikowanego tropiciela zagadek przyrodniczych. Niesamowite ile wspaniałej treści może zawierać tak mała i poręczna książeczka. W tej części przygód detektyw Łodyga wraz z trójką dzieci: Amelką, Zosią i Tadzikiem, zapoznaje nas
ze sposobami opieki nad zwierzętami mieszkającymi w mieście, wyjaśnia skąd bierze się papier i co możemy zrobić, by chronić lasy. Tłumaczy również maluchom co to takiego „ocieplenie klimatu” i jak każdy z nas może pomóc, by zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza oraz jak oszczędzać energię. Detektyw Eugeniusz (bo tak brzmi jego imię) robi to w niezwykle zabawny i prosty sposób. Nawet najmłodsze dzieci z powodzeniem zrozumieją nierzadko trudne przecież do wytłumaczenia zagadnienia.
Seria o zabawnym detektywie jest doskonałym przykładem na to, że książki uczą!
Na końcu każdego rozdziału znajduje się zagadka, która pozwala dziecku utrwalić przyswojoną wiedzę, a koniec książeczki zwieńczony jest wielkim quizem, pozwalającym sprawdzić ile to też informacji zostało w główkach naszych pociech. Istotnym walorem tej pozycji z literatury dziecięcej jest zachęcanie dzieci do wykonywania samodzielnych prac plastycznych. W tym wypadku jest to np. słoik na ołówki, który przyda się dziecku, zarówno młodszemu jak i starszemu. Wykonać go można z podstawowych rzeczy będących w każdym domu. Fajne, co nie?

recenzja na stronie :

• Dla dzieci