Kroniki Spiderwick. Księga pierwsza

Okładka książki Kroniki Spiderwick. Księga pierwsza Holly Black, Tony DiTerlizzi
Okładka książki Kroniki Spiderwick. Księga pierwsza
Holly BlackTony DiTerlizzi Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Kroniki Spiderwick (tom 1) fantasy, science fiction
Kroniki Spiderwick (tom 1)
Znak emotikon
2015-05-18
2015-05-18
Zuzanna Naczyńska
Zuzanna Naczyńska

Kroniki Spider... Holly Black, Tony D...
Okładka książki Kroniki Spiderwick. Księga druga Holly Black, Tony DiTerlizzi
Kroniki Spider... Holly Black, Tony D...

Jared, Simon i Mallory, razem z ich matką, właśnie się przeprowadzili. Ich dom wygląda jakby został żywcem wyjęty z powieści fantastycznej. Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że to po prostu drewniana rudera. A to w ogóle nie podoba się Jaredowi. Ale czemu miałoby to mieć znaczenie? I tak nikogo nie obchodziłaby jego opinia na ten temat. Nigdy ich nie obchodzi.
I kiedy w domu dochodzi do dziwnych wydarzeń, to Jared jest za nie obarczany winą. No bo kto inny mógłby zrobić tak okropne rzeczy? Jego życie wydaje się stawać coraz okropniejsze, aż... chłopiec znajduje coś, czego chyba żaden człowiek nie powinien był znaleźć.
Na początek muszę powiedzieć, że to była niesamowicie emocjonalna podróż wstecz do mojego dzieciństwa. Może to i pierwszy raz, kiedy czytam tę konkretną książkę, ale już wcześniej znałem postaci i ich historię, ponieważ jako dziecko obejrzałem film na podstawie tych książek jakieś setki razy. Albo i więcej. Zakochałem się również w trylogii Spiderwick dziejącej się już po wydarzeniach z pierwszej serii. Ilustracje oraz sama historia były niesamowite, więc kiedy pojawiła się szansa, aby przeczytać pierwsze książki, od razu z niej skorzystałem.
Oczywiście jestem teraz starszy i już nie postrzegam serii oczami dziecka. Niemniej jednak historia cały czas wydaje mi się niesamowita, kocham jej fabułę i postaci i wciąż sprawia mi przyjemność czytanie o tych wszystkich magicznych stworzeniach, które się pojawiają w książce.
Możemy je tu nawet zobaczyć, dzięki przepięknym ilustracjom w środku! Całe opracowanie graficzne to cudo - rysunki, litery, okładka - to wszystko idealnie współgra z tajemniczym klimatem powieści.
A to dopiero początek. Wprowadzenie do wydarzeń i stworów, które dopiero nadejdą. I twoja ostatnia szansa, aby... uciekać! Bo kiedy już raz zagłębisz się w ten świat, nie ma z niego powrotu... Kraina magii otwiera przed tobą drzwi, a granice między fikcją a rzeczywistością zaczynają się zacierać. A ty wchodzisz w nieznany świat marząc, że nigdy go nie poznałeś...

I...

Powrót do dzieciństwa! "Kroniki Spiderwick" są serią, dzięki której pokochałem fantastykę. Ocena jest czysto subiektywna i sentymentalna, przeklejona do wszystkich pierwszych pięciu tomów. Osobiście polecam każdemu!

Książka dla dzieci, dorosłych i młodzieży, każdy może i powinien ją przeczytać. Zazwyczaj nie przepadam za fantastyką, ale(jak również w przypadku "Darów Anioła") jest to moje ulubione połączenie świata teraźniejszego ze światem magicznym. Ilustracje są przecudowne, pomysł tym bardziej genialny. Szczerze polecam. ^^

Odpowiednie dać rzeczy słowo. Szukajac detoksykacji po skrajnie rozczarowujacej przygodzie z Lemony Snicketem znalazlem schronienie w powiastce, która nie rości sobie prawa do bycia niczym więcej niż (aż) zgrzebnie wysnutym storytellingiem. Kolejne rodzeństwo, mniej szaleństwa, ale za to historia przeprowadzona od A do Z, dajaca satysfakcje i pozwalajaca na uczestnictwo w przygodzie na równych zasadach. Nie ma w niej może błyskotliwości, ale jest solidność. A ta działa odtruwająco.

Ze wszystkich serii dla dzieci do których czytania zachęcałam(owszem trochę zmuszałam) mojego brata, ta chyba jako jedyna go naprawdę wciągnęła. Z czego mój wniosek wynika?
Każdą inną książkę, którą wziął do ręki, na natychmiast przekazywał mi albo mamie, byśmy mu czytały. Pierwsze trzy tomy tej serii przeczytał sam osobiście i to w dwa tygodnie i robił to nie tylko w domu, ale i szkole.
Samą serię odebrałam również bardzo pozytywnie, czytając ją chyba w gimnazjum, więc chyba jest dobra.

Polecam

Oto rodzina Grace'ów: Mallory, trzynastolatka uwielbiająca szermierkę, Simon, miłośnik wszelkich stworzeń, oraz jego brat bliźniak, Jared. Jared ma wielkie kłopoty w szkole, ale jeszcze większe w domu. W nowym domu, w którym żyją Boggarty, zbuntowane chochliki...

Przyjemna książeczka, zwłaszcza po obejrzeniu filmu. Świadomość filmu, sprawia, że automatycznie wyłapuję różnice. Chociaż muszę przyznać, że te różnice nie są jakieś straszne, i przyjemnie się czyta.

Bardzo ciekawa fabuła i świetni bohaterowie. Książkę bardzo przyjemnie i szybko się czyta, wciąga. ;) Polecam.

Szykuje się przepiękna opowieść... :)

Szykuje się przepiękna opowieść... :)

• Biblioteka

Dodaj cytat z książki Kroniki Spiderwick. Księga pierwsza