8 (1 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
1
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
08673764
liczba stron
160
słowa kluczowe
historia
kategoria
czasopisma
język
polski
dodał
geokuba

Wojna 1919, Stanisław Pinkowski Listopad 1918 przesądził o istnieniu Polski niepodległej, ale nie o jej granicach. Walka o nie - tak na drodze dyplomatycznej, jak zbrojnej - trwała jeszcze pięć lat. Byłą to wojna brutalna, bezwzględna po obu stronach. Przedstawiamy świadectwo tamtego czasu - tekst oraz zdjęcia przez plutonowego Stanisława Pinkowskiego. Album i pamiętnik, którego fragmenty...

Wojna 1919, Stanisław Pinkowski

Listopad 1918 przesądził o istnieniu Polski niepodległej, ale nie o jej granicach. Walka o nie - tak na drodze dyplomatycznej, jak zbrojnej - trwała jeszcze pięć lat. Byłą to wojna brutalna, bezwzględna po obu stronach.

Przedstawiamy świadectwo tamtego czasu - tekst oraz zdjęcia przez plutonowego Stanisława Pinkowskiego. Album i pamiętnik, którego fragmenty prezentujemy, uzyskaliśmy dzięki prawnuczce autora, Marcie Bondel.

Pamiętnik Stanisława Pinkowskiego:

[...] Pewnego dnia miał miejsce następujacy wypadek: z pozwolenia dowódcy garnizonu i komendy miasta odbywało się liczne zebranie poważniejszych i bogatszych obywateli miasta - Żydów, w celu przyjścia z pomocą biednej, głodujacej ludności żydowskiej. Zebranie, odbywające się w szkole żydowskiej, zauważył przez okiennicę patrol wojskowy. Obstawiono natychmiast wszystkie wyjścia i zawiadomiono dowódcę garnizonu, majora Narbuta-Łuczyńskiego. Ten, nie wiedząc, ze chodzi tu oi zebranie legalne, uznał że Żydzi konspirują i omawiają napad na garnizon dla wykorzystania ciężkiej sytuacji na froncie. Nie wdając się w żadne dochodzenia, natychmiast w nocy kazał rozstrzelać 37 z zatrzymanych Żydów, co też zaraz wykonano na placu przed kościołem jezuitów. To straszne nieporozumienie, którego ofiara padło tylu niewinnych ludzi, stało się później przepaścią między żydowską ludnością Pińska a wojskiem. W każdym domu spotykaliśmy wroga. Rozmowa zawsze schodziła na ten temat. Kończyło się lamentami, płączem i wilekimi przekleństwami. [...]

[...] W dywizji wydano zarządzenie w sprawie cenzury listów Żołnierskich [...]. W oddziałach listy przegląda dowódca, względnie szef, anajczęściej pisarz kompanijny, czyli cenzor i nadawca listu znajdują się we wzajenych stosunkach prywatnych. [...]Sens moralny jest taki, że porzuca się sprawy ogólne, a częściej szuka się w znajomych listach pikanterii, plotki.

List to jedyna nić łącząca żołnierza z domem, bliskimi. Tę ostatnią nić taka cenzura właśnie zrywa [...]. Według mojego przekonania cenzura jako taka jest bardzo przykra, a najzupełniej bezcelowa. [...] Nasz polski żołnierz posiada tak duzo patriotyzmu i szczerego przywiązania do armii, że nawet najmniej inteligentny rozmyślnie armii swej nie będzie szkodził.

Przełom, Olga Chreptowicz-Butieniewa

[...] -Wielu chłopów witało armię sowiecką chlebem i solą - opowiadała Jadzia po drodze. - Mówią, że Sowiety chcą nas uchronić od niemieckiej okupacji i polskiego ucisku. Cała wieś jest juz zajęta przez wojsko, plac przed kościołem wypełniony wozami, końmi, ciężarówkami, jeżdżą po wszystkich drogach.

A po chwili dodała:
- Myślę, że pójdą was grabić, a w domu wszystko otwarte - i piwnice, i spiżarnie pełne zapasów.
-Jadziu, powiedz służbie, żeby każdy wziął sobie, co mu się przyda i żeby zabrali żywność, ile zdążą. Potem będzie za późno.
Szliśmy wolno przez puste pola. Słońce było jeszcze wysoko. Zgiełk tłumu został daleko za nami. [...]

Starcie polsko-litewskie, Jarosław Wołkonowski

W lutym 1995, podczas prac remontowych w kosciele Bernardynów w Wilnie, znaleziono dwie skrzynie dokumentów Biura Informacji i Propagandy (BIP) Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej. Prezentujemy wybrane dokumenty z tego zbioru, dotyczące głównie konfliktu między Polakami a Litwinami, jaki wybuchł najostrzej w pierwszej połowie 1944 roku. Są w nich raporty z akcji bojowych. Odnalezione polskie meldunki są pisane na gorąco, systematycznie. Cennymi dokumentami są rozkazy i obwieszczenia Komendanta Okręgu Wileńskiego AK, sprawozdania okresowe BIP Wileńskiego Okręgu AK do Komendy Głównej AK w Warszawie o nastrojach społeczeństwa, działalności władz okupacyjnych, stosunkach narodowościowych, sowieckiej i polskiej partyzantce. Znaczący jest także duży zbiór prasy podziemia polskiego oraz tłumaczenia prasy litewskiej i niemieckiej.

Biblioteka skarg i wniosków, Grzegorz Sroczyński

1980: W sklepie jest bardzo uprzejma i szybka obsługa, aż przyjemnie postać chwilę w kolejce. - Beata Małaszko.
Dopisek: My, klientela stojąca obecnie w kolejce, dołaczamy sie do pochwał. [10 podpisów]

1989: Po leżących trzech kawałkach szynki prasowanej, niczym nie przykrytej, chodziła mucha robacznica. Powiedziałam o tym głośno, prosząc sprzedawczynię, aby ją zgoniła. W odpowiedzi usłyszałam, że kupujemy u sprzedawców na ulicy i tam dopiero chodzą muchy, co nikomu nie przeszkadza a poza tym sprzedawca nie będzie latał za muchami. Trwało to wszystko kilka minut, mucha spokojnie została na szynce. - Barbara Brzozowska-Glonek
Wyjaśnienie kierowniczki: Sprzedawczynię pouczono na okoliczność higieny.

1989: Kupuje tu mleko, chleb i jaja. Dziś musiałam po jedno jajko stanąć w drugiej kolejce - czy to nie zakrawa na nękanie klienta? - Stankiewicz Janina
Wyjasnienie kierowniczki: Nie zakrawa. W trosce o pani zdrowie i zgodnie z nakazem Sanepidu jajka muszą być sprzedawane osobno.

Teczka robocza, Agnieszka Rudzińska

Po śmierci gen. Janusza Zarzyckiego - [powojennego wiceministra obrony narodowej, 1948-56 odsuniętego od czynnej służby wojskowej za tzw. odchylenia prawicowo-nacjonalistyczne] - znaleziono teczkę z donosami i raportami agentów UB z lat 1950-54. Inwigilacją objęty był zarówno Janusza Zarzycki, wówczas wysoki funkcjonariusz partyjny i państwowy, jak też jego rodzina i liczne grono znajomych. Drukujemy częsć z nich (lata 1950-51) - plon agentki o pseudonimie "Michalina", bliskiej znajomej rodziny, współwięźniarki Hanny Zarzyckiej z Auschwitz.

 

źródło opisu: http://ksiegarnia.karta.org.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.karta.org.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.

Mogą Cię również zainteresować

 • Brud
 • Złodzieje bzu
 • I tak nie przestanę Cię kochać
 • Jeść czy nie jeść
 • Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer
 • Niezbity dowód
 • Nierozłączki. Lilka i Pestka biją rekord świata
 • Stara wariatka
 • Zakon Drzewa Pomarańczy
 • Instytut
 • Mara
 • Zatrutka
 • Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające.
 • Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie
 • Czterdzieści plus
 • Przestrzeni! Przestrzeni!
Brud
David Vann

7 (8 ocen i opinii)
Złodzieje bzu
Hubert Klimko-Dobrzaniecki

10 (1 ocen i opinii)
I tak nie przestanę Cię kochać
Jacek Skowroński , Maria Ulatowska

7 (3 ocen i opinii)
Jeść czy nie jeść
Krystyna Naszkowska

8 (1 ocen i opinii)
Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer
Anna Sakowicz , Ewa Beniak-Haremska

9,33 (3 ocen i opinii)
Niezbity dowód
Peter James

7,71 (7 ocen i opinii)
Nierozłączki. Lilka i Pestka biją rekord świata
Annie Barrows

7,5 (4 ocen i opinii)
Stara wariatka
Agnieszka Nietresta-Zatoń

5,33 (3 ocen i opinii)
Zakon Drzewa Pomarańczy
Samantha Shannon

7,75 (8 ocen i opinii)
Instytut
Stephen King

7,53 (75 ocen i opinii)
Mara
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska , Michał Kuźmiński

9,14 (7 ocen i opinii)
Zatrutka
Ewa Przydryga

8,5 (10 ocen i opinii)
Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające.
Paweł Majka , Radosław Rusak

7 (2 ocen i opinii)
Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie
Kelsey Miller

7,35 (40 ocen i opinii)
Czterdzieści plus
Katarzyna Kostołowska

8 (2 ocen i opinii)
Przestrzeni! Przestrzeni!
Harry Harrison

7,04 (233 ocen i opinii)
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
  Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (0)
 Pokaż tylko oceny z treścią
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd