Olendrzy w powiecie sochaczewskim

Okładka książki Olendrzy w powiecie sochaczewskim Marcin Prengowski
Okładka książki Olendrzy w powiecie sochaczewskim
Marcin Prengowski Wydawnictwo: historia
historia
2009-01-01
2009-01-01

Trudno nazwać tę książkę monografią historyczną. Autor opiera się przede wszystkim na powszechnie znanych opracowaniach, zwłaszcza w częściach poświęconych dziejom i charakterystyce osadnictwa holenderskiego. Nie wnosi zatem zbyt wielu nowych ustaleń do badań na tym zagadnieniem. Brakuje analizy źródeł, szczególnie w temacie relacji Polaków z osadnikami, gdzie aż prosi się o wykorzystanie wzmianek w XIX- i XX-wiecznej prasie. Samo określenie 'powiat sochaczewski' dla wyznaczenia granic terytorialnych pracy nie jest zbyt trafne, o czym chyba musiał przekonać się sam autor, wielokrotnie wykraczając poza jego zakres. Podsumowując, książka może odegrać pewną rolę w popularyzacji dziejów "Olendrów" na zachodnim Mazowszu. Dla osób zajmujących się tym naukowo jest zdecydowanie zbyt pobieżnie napisana.

Dodaj cytat z książki Olendrzy w powiecie sochaczewskim