Na przykład Plewa

Bogdan Hamera Wydawnictwo: Książka i Wiedza literatura piękna
Książka i Wiedza
1951-08-01
1951-08-01

Okładka książki Żołnierskim szlakiem Wacław Biliński, Roman Bratny, Przemysław Bystrzycki, Bohdan Czeszko, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Bohdan Drozdowski, Jan Gerhard, Stanisław Grochowiak, Bogdan Hamera, Józef Hen, Bolesław Jagielski, Adam Kaska, Bogusław Kogut, Jerzy Korczak, Waldemar Kotowicz, Tadeusz Kruk, Władysław Machejek, Janusz Meissner, Tadeusz Mikołajek, Remigiusz Napiórkowski, Edmund Niziurski, Eugeniusz Paukszta, Ksawery Pruszyński, Janusz Przymanowski, Jerzy Putrament, Zbigniew Safjan, Albin Siekierski, Stanisław Strumph Wojtkiewicz, Olgierd Terlecki, Witold Zalewski, Ryszard Zgórecki, Wojciech Żukrowski
Żołnierskim sz... Wacław Biliński, Ro...
Okładka książki W polu i w kniei Karol Bunsch, Bogdan Hamera, Janusz Meissner, Eugeniusz Paukszta, Marek Sadzewicz
W polu i w kniei Karol Bunsch, Bogda...

Należy stwierdzić, że jest to naprawdę dobra powieść produkcyjna. Rozwój poszczególnych wypadków jest dosyć przewidywalny, zaś powieść ma typowe cechy tego gatunku. Mimo to powieść tą czyta się bardzo dobrze.

Najlepszy "produkcyjniak" jaki do tej pory czytałem, a jestem miłośnikiem tego gatunku! Odrzuciwszy nomenklaturę propagandową, mamy świetną powieść psychologiczną. Rasowo napisaną, ze świetnymi wątkami pobocznymi (przy oświęcimiaku autentycznie płakałem!),z wyrazistą fabułą i kapitalnie nakreślonymi bohaterami.
Postacie nie są szablonowe i przewidywalne, jak w tępym "produkcyjniaku". Główny bohater, Błażej Plewa, przechodzi kilka metamorfoz. I to nie "od burżuja do robotnika", ale od robotnika, przez pomocnika kułaków, po robotnika, majstra, aż po przodownika partyjnego. Jest to jednak napisane z uwzględnieniem kontekstu, emocji, relacji międzyludzkich, i to w formacie ponadczasowym. Opis awansu Plewy i przykrości z tym związanych to XXI-wieczna powieść o korporacji.
Bardzo nowoczesna powieść, brawo!

Postacie nie są szablonowe i przewidywalne, jak w tępym...

Tuż po wyzwoleniu Polski przez Armię Czerwoną huta wysiłkiem robotników wznawia produkcję. Wrogowie nowej, ludowej Polski organizują sabotaż, usiłują sprowokować strajk. To pachołki londyńskich szczurów, którzy zostawili naród na pastwę losu i uciekli z tonącego okrętu 17.09.1939 roku. Za pomocą swoich pachołków walczą o powrót do koryta.
Plewa zostaje majstrem i zabiera się za robienie porządku na swoim oddziale.
Powieść o tym, jak w rewolucji rodzi się robotnik-gospodarz w miejsce robotnika-parobka.

Plewa zostaje majstrem i zabiera...

• Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki Na przykład Plewa