Gregor i Niedokończona Przepowiednia

Tłumaczenie: Dorota Dziewońska
Cykl: Kroniki Podziemia (tom 1)
Wydawnictwo: Iuvi
Gregor the Overlander
limonkaie

Opowieść o zwykłym nastolatku, który pakuje się w niebezpieczeństwo, aby wypełnić swoje przeznaczenie – i odnaleźć zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach ojca – w ukrytym świecie pod Nowym Jorkiem. Kiedy Gregor spada wraz z maleńką siostrą przez kratkę wentylacyjną nowojorskiego mieszkania, trafia do ponurego Podziemia. Ludzie żyją tam we względnej zgodzie z olbrzymimi pająkami,...

Kiedy Gregor spada wraz z maleńką siostrą przez kratkę wentylacyjną nowojorskiego mieszkania, trafia do ponurego Podziemia. Ludzie żyją tam we względnej zgodzie z olbrzymimi pająkami, nietoperzami, karaluchami i szczurami, lecz ten niepewny pokój jest zagrożony.
Gregor nie chce brać udziału w podziemnym konflikcie. Chce tylko wrócić do domu. Gdy jednak się dowiaduje, że ma szansę odszukać zaginionego ojca, a dziwaczna przepowiednia wyznacza mu kluczową rolę w niepewnej przyszłości Podziemia, zdaje sobie sprawę, że to może być jedyny sposób rozwiązania największej tajemnicy w jego życiu. Nie wie jeszcze, że ta wyprawa na zawsze odmieni i jego, i Podziemie.

źródło opisu: Wydawnictwo IUVI, 2015

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gregor wraz ze swoją młodszą siostrą, Botką, spada zupełnie przypadkiem, przez kratę wentylacyjną, do Podziemia. Ludzie żyją tam we względnej zgodzie z olbrzymimi pająkami, nietoperzami, karaluchami i szczurami, lecz ten niepewny pokój jest zagrożony. Gregor nie chce się w to mieszać, ale Niedokończona Przepowiednia wróży mu co innego. W końcu chłopak daje się przekonać, bo okazuje się, że dzięki temu może znaleźć własnego ojca.
Suzanne Collins stworzyła naprawdę fantastyczny świat wypełniony wieloma różnorodnymi postaciami i istotami. Mimo wszystko, sprawić żeby czytelnik zapałał sympatią do karaluchów, to nie lada sztuka. Podziemia to wyjątkowo mroczne miejsce, w którym śmierć jest wszechobecna i czyha na każdym kroku, a jednak jest to także świat na swój sposób magiczny.
W książce są sceny poruszające i z humorem, straszne i smutne. Fabuła wydaję się prosta, ale czasami umiejętnie skomplikowana. Podoba mi się oprawa graficzna książki, dobrze dobrana - pozłacana czcionka i...

Wkp | 2015-09-08
Przeczytana: 08 września 2015

GREGOR NAZIEMNY

Zanim Suzanne Collins napisała dzieło swojego życia, czyli „Igrzyska śmierci”, a po tym, jak doceniono jej pracę dla telewizji, na rynku wydawniczym ukazał się pierwszy tom Gregora – jej debiutancka powieść. Teraz, dwanaście lat po tym wydarzeniu, Gregor pojawił się wreszcie na polskim rynku.

Tytułowy bohater ma jedenaście lat i problemów dość, by obdarzyć nimi kilka osób. Z powodu choroby babci i konieczności opieki nad młodszą siostrą, Botką, zamiast wybrać się na wakacje, zostaje w domu, odstępując tę przyjemność drugiej siostrze. Jakby tego było mało, kilka lat temu jego ojciec zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach, a na domiar złego, Gregor wraz z Botką, podczas robienia prania, znajduje w piwnicy dziwne przejście. Wystarcza chwila, by na kształt „Alicji w krainie czarów”, przedostać się do innego świata – świata podziemnego, zamieszkanego tak przez ludzi, jak i niesamowite istoty. Próba wydostania się z nowej rzeczywistości kończy się jeszcze gorszymi...

Meggie | 2016-03-03

Gregor to zwykły nastolatek mieszkający w Nowym Jorku. Jako najstarszy z rodzeństwa ma za zadanie opiekę nad najmłodszą siostrą zwaną Botką. Jeden dzień, a właściwie jedno zejście do piwnicy odmieni w ich życiu wszystko. Dzień, w którym niespodziewanie przez kratkę wentylacyjną trafia wraz z siostrą do Podziemia stając oko w oko z olbrzymim karaluchem. Okazuje się, że nic nie dzieje się bez przyczyny a jego losy wpisane zostały w historię tego świata, a dokładniej pisząc – intrygującą przepowiednię. Od tego momentu celem Gregora staje się zarówno powrót do domu, jak i rozszyfrowanie tajemniczej przepowiedni. Poznajcie inne oblicze Nowego Jorku, a właściwie jego Podziemia.

Suzanne Collins to pisarka, której saga „Igrzyska Śmierci” uznana została za bestseller. Początki jej pisarstwa to scenariusze programów telewizyjnych dla najmłodszych. Debiutowała książką, która teraz trafiła do moich rąk i rozpoczyna serię „Kroniki Podziemia”. Przyznaję, że „Igrzysk Śmierci” jeszcze nie...

Nozomi | 2016-05-06
Przeczytana: 06 maja 2016

Spodziewałam się skrzyżowania "Igrzysk śmierci" z serią "Tunele", a dostałam coś do złudzenia przypominającego "Artura i Minimki". Rozczarowanie.

Po tą książkę sięgnąłem z dwóch powodów. Jednym z nich były pozytywne recenzje bloggerów, a drugim zachęcająca szata graficzna i interesujący opis z tyłu okładki.

Suzanne Collins swoją pisarską karierę rozpoczęła w 1991 roku jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci.
Zanim stworzyła bestsellerową powieść "Igrzyska śmierci" będącą pierwszą częścią trylogii o mieszkańcach futurystycznego państwa Panem, napisała kilka bajek i opowiadań, a w końcu zasłynęła pięcioczęściowym cyklem kronik o podziemnym świecie i Gregorze - chłopcu, który odkrywa nieznane nikomu obszary.
I ta seria, i "Igrzyska śmierci" przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów "The New York Times", zyskując fantastyczne recenzje zarówno krytyków, jak i czytelników.
Suzanne Collins mieszka w Connecticut z rodziną i trzema dzikimi kotami.
W maju 2010 roku magazyn TIME zaliczył ją do setki najbardziej wpływowych ludzi świata.

Gregor jest w zasadzie całkiem normalnym nastolatkiem. To znaczy był...

zolzowata_franca | 2015-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2015

Czasem dobrze wrócić do książek dla młodzieży, ja zrobiłam to z przyjemnością :). To taka inna wersja Igrzysk Śmierci, wydanie dla dzieciaków. Powstała zresztą przed napisaniem "Igrzysk Śmierci", jako debiutancka powieść Suzanne Collins. Super pomysł na książkę.

Głównym bohaterem jest Gregor, nastolatek z życiowym pechem. Dwa lata wcześniej ojciec zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Z powodu choroby babci i opieki nad młodszą siostrą nie wyjeżdża na wakacje. Robiąc pranie z siostrą trafiają w piwnicy na przejście, ukryty świat, tajemniczą krainę, gdzie żyją i ludzie, i niesamowite istoty. Gregor wraz z dwuletnią siostrą przedostają się do tego dziwnego świata przez kratkę wentylacyjną w podłodze. Świat znajdujący się pod Nowym Jorkiem jest pełen grozy. Karaluchy są wielkości samochodów, latają olbrzymie nietoperze, a spokój panujący w tym świecie okazuje się być względny. Gregor i jego siostra Botka pragną wrócić do domu, co się jednak okazuje niemożliwe, dopóki Gregor nie...

[źródło opisu: okładka]

Suzanne...

Zakładka | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Debiut Suzanne Collins, jakim jest ta książka, okazuje się strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze historia. Jest ona dość oryginalna choć podczas czytania miałam wrażenie, iż gdzieś już słyszałam/czytałam podobną. Mimo wszystko sama fabuła była według mnie była bardzo wciągająca i pochłaniająca. Każdy jej element był dla mnie zrozumiały, a główny wątek bardzo wyrazisty i istotny w całej fabule. Nie zabrakło momentów grozy czy tych z dużą ilością śmiechu. Styl, jakim książka została napisana, był bardzo prosty i przystępny. Bohaterowie okazali się ogromnie zaskakujący i ciekawie przedstawieni. Ich wybory często mnie zaskakiwały mnie, jak również szokowały. W całości jednak bardzo mi się to podobało i mile wspominam czas spędzony z tą książką. Nie mogę też nie wspomnieć o stronie technicznej tej książki. Wykonano ją bardzo starannie i podczas czytania nawet nie zrobiło mi się jedno zagięcie przy czytaniu, co zdarza się przy wielu innych książkach. Okładka, również bardzo mi się...

Caroline Livre | 2015-07-19
Przeczytana: 15 lipca 2015

Gregor to zwykły nastolatek, który niczym nie różni się od rówieśników. Mieszka w Nowym Jorku z dwiema siostrami, mamą i babcią. Minęły już ponad dwa lata od kiedy jego ojciec zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach i nikt nie wie, gdzie się znajduje...

Pewnego dnia, podczas wykonywania domowych obowiązków, najmłodsza siostra Gregora - Botka wchodzi do szybu wentylacyjnego. Chłopak próbuje sprowadzić małą z powrotem, lecz niespodziewanie wpada do środka szybu.

"Chłopiec poczuł uderzenie metalowej klatki na plecach. W następnej chwili spadał, spadał, spadał w bezdenną czeluść."

Rodzeństwo przypadkowo odkrywa równoległą krainę zwaną Podziemiem, z której istnienia nie zdawali sobie wcześniej sprawy. Jak się okazuje, w tym miejscu oprócz ludzi żyją również ogromne szczury, pająki, nietoperze i karaluchy. Niespodziewanie wybucha wojna między tymi grupami zainicjowana przez szczury. Gregor nie ma zamiaru brać w niej udziału, pragnie jedynie wrócić do domu.

"Naziemny wojownik,...

Sambady | 2013-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2013, Lit. ang.
Przeczytana: 04 marca 2013

Tego samego dnia, jak wróciłem dość poobijany i psychicznie wykończony ze swojej wyprawy po świecie, gdzie wykorzystywanie młodych ludzi do zabijania się nawzajem jest praktyką dość normalną, ba, nawet uważaną za rozrywkową i przyjemną, chciałem - z całego serca - zanurzyć się, z taką samą ciekawością i z tak samo silnym entuzjazmem, w innym cyklu, obecnie bardzo znanej amerykańskiej pisarki, Suzanne Collins. Z czystym sumieniem trylogię "Igrzysk śmierci" mogę uznać za udaną - pierwszy i drugi tom, co prawda, nie były skonstruowane z taką samą pompą, jak, kończący całą historię, tom trzeci, ale i tak nie nudziłem się podczas ich lektury. Szkoda, że tego samego nie mogę powiedzieć o cyklu powieści o Gregorze Overlanderze (teraz już chyba wiem, dlaczego powieści te nie doczekały się swojego polskiego tłumaczenia :P) - chłopcu, który poprzez otwór w pralni, mieszczącej się w jego kamienicy w Nowym Jorku, wpadł do podziemnego świata, w którym, jak to zwykle bywa, został uwikłany w...