Gregor i Niedokończona Przepowiednia

Okładka książki Gregor i Niedokończona Przepowiednia Suzanne Collins
Okładka książki Gregor i Niedokończona Przepowiednia
Suzanne Collins Wydawnictwo: Iuvi Cykl: Kroniki Podziemia (tom 1) fantasy, science fiction
Kroniki Podziemia (tom 1)
Gregor the Overlander
Iuvi
2015-04-08
2015-04-08
2003-09-01
Dorota Dziewońska
Dorota Dziewońska literatura amerykańska nastolatek podziemie wybraniec Nowy Jork

Okładka książki Dash i Lily Rachel Cohn, David Levithan
Dash i Lily Rachel Cohn, David ...
Okładka książki Starcie światów Chris Columbus, Chris Rylander, Ned Vizzini
Starcie światów Chris Columbus, Chr...

Szybka, nieskomplikowana rozrywka dla młodzieży. Początek nieco się dłuży, jednak autorka musiała nas zapoznać ze światem przedstawionym. W drugiej połowie akcja goni akcję i tempo jest idealne, żeby zrozumieć treść i się nie nudzić. Do przeczytania na jeden wieczór. Chętnie wrócę do tego świata.

Bardzo dobra powieść. Pełna żartów akcji, emocji. Pokazuje, że przyjaźń zwycięży wszystko. Nie liczy się gatunek, ale wspólny cel.

Świetna pozycja zarówno dla dzieci i starszych. Sama historia ciekawa i wciągająca, a wszystkie postaci bardzo dobrze napisane.

Tak dla dzieci 9+. Ale nie porywa.

Tak dla dzieci 9+. Ale nie porywa.

Jakoś się nie mogę wczuć w tą dziecinną opowieść o wielkich owadach niby są tam poważne tematy o wojnie ,biedzie ,tortórach nie wiem co o tym myslec

Serię ,,Kroniki Podziemia" Suzanne Collins, autorki słynnych ,,Igrzysk Śmierci" poznałam już dobre kilka lat temu. Wtedy książka było po prostu spoko, a gdy zaczęlo brakować mi miejsca na półkach oddałam ją do biblioteki. Gdy kilka lat później przetrawiłam sobie historię napisaną przez Collins zauważyłam, że nie jest to prosta i tylko fajna historyjka dla dzieci. To niesamowita powieść dla każdego, poruszająca różne ważne tematy, takie jak zaginięcie rodzica, czy wpływ prze*ocy domowej, czy śmie*ci bliskiego na życie i charakter dziecka. Seria "Kroniki Podziemia" to niesamowicie mądra i wciągająca pozycja, dlatego tak bardzo ucieszyłam się, gdy niedawno @poradnia_k_wydawnictwo postanowiła ją wznowić! Czytając o przygodach Gregora po raz drugi mogłam powrócić do czasów podstawówki, ale również spojrzeć inaczej na pewne tematy. Ten tytuł zasługuje na olbrzymi rozgłos! Zdecydowanie. ,,Kroniki Podziemia" są lepsze od ,,Igrzysk Śmierci", czy Harry'ego Pottera. W dodatku Suzanne Collins porusza temat przepowiedni w bardzo ciekawy i niekonwencjonalny sposób. Zobaczcie sami czytając tę pozycję!

Bardzo ciekawa książka o odwadze, przyjaźni i lojalności wobec siebie. Najbardziej pokochałam Botkę i "jej"karaluchy. Ich opiekuńczość i troska o najmłodszą uczestniczkę wyprawy skradły moje serce. Przygoda ciekawa jak i sama przepowiednia. Chciałabym aby bardziej rozbudowali więź między uczestnikami. W książce dużo akcji. Na plus nie da się nudzić.

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Książka "Gregor i Niedokończona Przepowiednia"
to pierwszy tom serii "Kroniki Podziemia" Suzanne Collins.
Drugi tom już czeka na mnie, chociaż to on trafił do mnie pierwszy.
Przez przypadek.
Tak, jak przypadkiem 11-letni Gregor znalazł się w Podziemiu,
a potem dowiedział się, że jest częścią przepowiedni!
Zwyczajny chłopiec w niezwyczajnych okolicznościach!

Po drugi tom sięgnę z przyjemnością i zaciekawieniem,
bo pierwszy bardzo mi się podobał.

Powiedziałam: "podobał"? To mało powiedziałam!
On mnie zaintrygował, wciągnął, porwał i oszołomił.
Czytałam zafascynowana!

Podziwiałam zarówno pomysłowość autorki,
jak i wykreowany przez nią podziemny świat,
no i przygody bohaterów.
Chociaż świat ten jest dosyć ciemny,
a jego niektórzy mieszkańcy mogą budzić odrazę.
W Podziemiu bez światła mieszkają bladzi ludzie i wielkie nietoperze,
monstrualne karaluchy, olbrzymie szczury i ogromne pająki.
Ludzie współpracują z nietoperzami. Szczury są ich wrogami.
A neutralne karaluchy i pająki... patrzą na swoje korzyści.

Po przybyciu Gregora i jego małej siostrzyczki,
podziemny świat stanął w obliczu wojny ludzi ze szczurami.
Czy nietoperze dołączą do ludzi?
Po której stronie staną karaluchy i pająki?
Jaka w tym wszystkim jest rola Gregora?
Na te pytania odpowiedź daje książka,
ja odpowiem tylko na ostatnie ;-)
Gregor nie czuje się wojownikiem z przepowiedni,
ale dołączenie do podziemnej społeczności jest jedyną szansą
na uratowanie ojca, którego więżą szczury, a który zaginął ponad 2 lata temu.

Jest niebezpiecznie!
Niektórzy nie wyjdą z tego cało...

To nie jest lektura dla wrażliwych / małych dzieci.

Jest tu też sporo o trosce, przyjaźni, lojalności, tolerancji,
odpowiedzialności, odwadze, determinacji i rodzinie.

Nie powiem nic więcej! Tom drugi mnie wołaaa.....

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Książka "Gregor i Niedokończona Przepowiednia"
to pierwszy tom serii "Kroniki Podziemia" Suzanne Collins.
Drugi tom już czeka na mnie, chociaż to on trafił do mnie pierwszy.
Przez przypadek.
Tak, jak przypadkiem 11-letni Gregor znalazł się w...

„Nadzieja. Bywają chwile, kiedy bardzo trudno ją odnaleźć. W takich momentach dużo łatwiej jest wybrać nienawiść.”

Pierwszy tom zapowiada ciekawą, intrygującą i wciągającą serię. Wczesna młodzież z klubu miłośników książki fantastycznie się bawiła. Zaangażowała się w niezwykłe przygody jedenastoletniego Gregora i dwuletniej siostrzyczki Botki. Suzanne Collins znakomicie rozłożyła akcję, wplotła w scenariusz zdarzeń wiele osobliwych incydentów, umiejętnie stopniowała napięcie i niepewność odnośnie losów bohaterów. Wiele się działo, sceny błyskawicznie zmieniały się, fabuła prowadzona w dynamicznych rytmach. Na plus również różnorodność przygód, jedne prowadzone były w duchu walki i pokonywania lęków, inne nieufności i ucieczki, a jeszcze kolejne poszukiwania i ratunku. Przed postaciami otwierały się przestworza, klaustrofobiczne podziemia wymagały odwagi, zaś nieziemska kraina Regalia oferowała przyjaźń, ale również obciążała niebezpieczną misją.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/03/gregor-i-niedokonczona-przepowiednia.html

– Wejdź albo stój dalej za drzwiami, jak wolisz! – zawołała Pippi.

– Nie zmuszam nikogo do niczego!

Astrid Lindgren: „Pippi Pończoszanka” (1945)

W ostatnich latach obserwujemy coraz większy wzrost liczby wydawnictw, które publikują tylko, lub niemal tylko pozycje dla dzieci. Książki dla najmłodszych nie są już bure, czarnobiałe, jak to miało miejsce kilkadziesiąt lat temu. Dziś to z reguły piękne, graficznie teksty, które mają zachęcić młodego czytelnika do sięgnięcia po coraz to nową przygodę.

Są pozycje, które z biegiem lat stały się klasyką gatunku literatury dziecięcej np. książki Pani Astrid Lindgern, Lucy Maud Montgomery, czy w ostatnich czasach Pani J.K Rowling. Nawet my, jako dorośli mamy swoje ulubione pozycje dla dzieci i po latach bardzo chętnie do nich wracamy, ja do dziś chętnie biorę do ręki Polyanne, czy kultową już serię o przygodach Martynki Wandy Chotomskiej.

Trzeba tutaj napisać, że wielu rodziców nie wraca już do klasyki literatury dziecięcej, czasy się zmieniają i szukamy dla naszych dzieci książek, które wzbudzają coraz więcej emocji, dostarczają wrażeń i powodują, że nie można się od nich oderwać. Fantastyka dziecięca cieszy się dziś wielkim uznaniem, takie serie jak Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow, czy Swiftowie, nie schodzą z czołówek sprzedaży. Wydawnictwo Poradnia K po raz kolejny wychodzi do najmłodszych z ciekawą i wartościową serią przygód tym razem jedenastolatka w świecie podziemnego świata.

Po mojej ulubionej serii, o Allanie, oraz o chłopcu, który przyjaźnił się z jednorożcami czas na przygody Gregora. Nasz bohater to jedenastoletni chłopiec, który ma przed sobą perspektywę nudnych wakacji z babcią i swoją dwuletnią siostrą. Znudzony i sfrustrowany szuka sobie zajęcia na te upalne dni. Nic nie, jest jednak takie, jakim się wydaje i nasz bohater pewnego pięknego dnia przenosi się do świata mrocznego podziemia, w którym czeka go wiele przygód, zanim wróci na powierzchnię. Ukryty świat pod Nowym Jorkiem już na niego czeka, aby błagać o pomoc. Wentylacja nowojorskiego mieszkania przenosi go do tam, ludzie żyją w symbiozie z co najmniej dziwnymi stworzeniami, olbrzymimi pająkami, nietoperzami, czy karaluchami. Okazuje się jednak, że pokój, jaki panuje, jest bardzo zagrożony. Chłopiec nie chce mieszać się w problemy mieszkańców, ale gdy dowiaduje się, że w tym dziwnym świecie ma szansę odnaleźć swojego zaginionego ojca, wszystko się zmienia.

George i niedokończona przepowiednia to niezwykła powieść fantasy nie tylko dla dzieci. Wspaniała okładka ze skrzydełkami przyciąga uwagę, a fabuła budowana moim zdaniem niezwykle rzetelnie i skrupulatnie nie pozwala się nudzić. Książka przypomina mi serię o Arturze i Minimkach, która także bardzo mi się podobała. Nieprzeciętni bohaterowie, rodzeństwo, które próbuje wrócić do domu, wielka przyjaźń, wspaniale oddana miłość rodzinna to tylko niektóre atuty tej pozycji.

Przygody Georga, to powieść na parę godzin, Pani Collins (Autorka, także takiej pozycji jak Igrzyska śmierci) po raz kolejny tym razem w książce dla dzieci pokazuje swój talent i polot literacki. Ciepła opowieść o chłopcu, który zrobi wszystko, aby ratować swoją rodzinę, to książka, obok której nie można przejść obojętnie. Dodatkowym plusem, jest duży druk, który ułatwia czytanie. Do tej pory ukazały się dwa tomy tej publikacji, jestem niezmiernie ciekawa kolejnych przygód dzielnego chłopca, oraz jego fantastycznych przyjaciół. Przygody Georga polecam bez dwóch zdań.

zaczytanizkawa.blogspot.com

– Wejdź albo stój dalej za drzwiami, jak wolisz! – zawołała Pippi.

– Nie zmuszam nikogo do niczego!

Astrid Lindgren: „Pippi Pończoszanka” (1945)