Jesteś wyjątkowy

2014-01-01
2014-01-01
46 min.
Justyna Zając

"Naklejki przyklejają się do Ciebie tylko wtedy, jeżeli są dla Ciebie ważne."

"Jesteś wyjątkowy" Max Lucado

Autor wrzuca nas do miasteczka, które zamieszkują małe drewniane ludziki - Łemiki. Mieszkańcy codziennie przyklejają sobie wzajemnie gwiazdki za dobre rzeczy(talenty, ładny wygląd itd.) albo czarne kropki za cokolwiek co im się w drugiej osobie nie podoba(odchodząca farba, brak niesamowitych uzdolnień itd.)
Jeden z Łemików, który ma same kropki spotyka pewnego dnia dziewczynę, której nie trzymają się ani kropki ani gwiazdki. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie zna tylko Rzemieślnik - Stwórca Łemików.

Książka zaskoczyła mnie swoją głębią. Prosty morał tej historii który zrozumie i dziecko i dorosły, a jednak jest w niej coś więcej.

Max Lucado to pisarz, który jest klasykiem literatury chrześcijańskiej dla dzieci. Ku swojemu zaskoczeniu seria o Łemikach zyskała tak dużą popularność, że powstała na jej podstawie bajka animowana.

📖 Książka ma tylko około 30 stron. Bardzo szybko się czyta.

❓Dla kogo?
Rzadko autorzy podejmują się wyzwania jakim jest napisanie powieści uniwersalnej. W tym przypadku Max już na okładce śmiało deklaruje, że jest to "opowieść dla każdego".

"Jesteś wyjątkowy" to tylko jedna z kilku książek, które opowiadają o "łemikach".

"Naklejki przyklejają się do Ciebie tylko wtedy, jeżeli są dla Ciebie ważne."

"Jesteś wyjątkowy" Max Lucado

Wspaniała! Poruszająca!
Ale tego mogłam się spodziewać sięgając po tytuł autorstwa Max Lucado "Jesteś wyjątkowy" to pozycja absolutnie dla każdego. Jej ponadczasowe przesłanie i prosty styl sprawiają że każdy poczuje głębię oraz zamysł autora.
Historia opowiada o małych ludzikach nazwanych Łemikami. Każdy z nich jest inny a wszystkie stworzył Eli, rzeźbiarz. Żyją sobie w wiosce z dnia na dzień a ich najważniejszym zadaniem jest nakleić naklejkę. Zawsze mają ze sobą dwa pudełka. Jedno ze złotymi gwiazdkami a drugie z szarymi kropkami. Ładne Łemiki lub takie które miały jakiś wyjątkowy talent dostają gwiazdki, a te z odrapaną farbą mogą liczyć jedynie na kropkę. SZARĄ kropkę.
I tu pojawia się główny bohater. Pączek. Ten mały ludzik nie ma tak wielkich talentów aby dostać gwiazdkę, a jego kolory nie są już wyraźne. Dlatego może liczyć tylko na kropki, dużo kropek. Inne Łemiki nawet nie zwracają uwagę na niego tylko odruchowo przykleją mu kropki. Przez te naklejki Pączek nie ma ochoty wychodzić z domu. Do czasu kiedy spotyka tajemniczą Łucję.
Jesteście ciekawi co było dalej? Nie wahajcie się i sięgnijcie po tą książkę.

Max Lucado jak zawsze porusza bardzo ważny temat. Tym razem jest to problem nakładania etykietek lub oceniania innych. Dodatkowo w dzisiejszym świecie kiedy bardzo prosto i łatwo oceniać siedząc po drugiej stronie komputera ten problem dotyka wiele osób. Jak sobie z tym poradzić? Jakie jest rozwiązanie?
Na pewno odpowiedź znajdziecie po lekturze tej książki.
Całość opakowana jest w plastyczną i ciekawą opowieść. A ilustracje jak zawsze wykonane są na najwyższym poziomie.

Wspaniała! Poruszająca!

Książeczka "Jesteś wyjątkowy" jest wyjątkowa...
Ma tylko 48 stron, z czego ponad połowę stanowią ilustracje w sepii.
Autorem tekstu jest Max Lucado, autorem ilustracji - Sergio Martinez.

Niewiele tekstu, nierzucające się w oczy grafiki,
a treść bardzo, bardzo ważna i zapadająca w serce!

W pewnej wiosce mieszkają niewielkie drewniane ożywione ludziki.
Każdy z nich jest zupełnie inny, a każdego stworzył rzeźbiarz Eli.

Codziennie każdy z nich przykleja innym naklejki:
złotą gwiazdkę tym, którzy mu się podobają (z wyglądu / umiejętności / zachowania),
szarą kropkę tym, którzy mu się nie podobają (z wyglądu / umiejętności / zachowania).

Przypominam Wam to coś?
Mnie system oceniania w klasach 0-3 SP (niby bez ocen, ale z ocenami).

Jeden z wyjątkowo niezdarnych ludzików miał na sobie tylko szare kropki.
Pewnie domyślacie się, jak się z tym czuł...
Czy ktoś mu pomógł?
Co było dalej?

Nie powiem więcej.
Sprawdźcie sami :-)

Książeczka "Jesteś wyjątkowy" jest wyjątkowa...
Ma tylko 48 stron, z czego ponad połowę stanowią ilustracje w sepii.
Autorem tekstu jest Max Lucado, autorem ilustracji - Sergio Martinez.

Niewiele tekstu, nierzucające się w oczy grafiki,
a treść bardzo, bardzo ważna i zapadająca w serce!

W pewnej wiosce mieszkają niewielkie drewniane ożywione ludziki.
Każdy z nich jest...

To jedna z pięciu książek Maxa Lucado, które udało mi się przeczytać razem z synkiem. Zachwyciłam się do tego stopnia, że musiałam zdobyć resztę, aby poznać więcej historii o Łemikach.
To cudowna, alegoryczna opowieść o wiosce drewnianych Łemików i ich twórcy-rzeźbiarzu Ellim.
Łemiki, jak ludzie, bywają różni, w tej części, przyklejają sobie naklejki.
Te lepsze błyszczą gwiazdkami, te gorsze są pełne szarych kropek.
Wśród nich, wyróżnia się Łemik, który ma ich najwięcej. Jest naprawdę smutny...
Na szczęście, na wysokiej górze, mieszka Elli. On stworzył drewniane ludziki i tylko on wie, jak pokazać im, że...

Zapewniam, że czytając dzieciom, też się wzruszycie.

Łemiki, jak ludzie, bywają różni, w tej części, przyklejają sobie naklejki.
Te lepsze błyszczą...

Przeurocza, niezwykla ksiazeczka jakich malo!
Ta prosta historia jest tak bliska zyciu, ze trudno sobie wyobrazic, iz tak krotki tekst, wydawalo by sie przeznazony glownie dla dzieci, moze tak trafnie oddac nasza ludzka rzeczywistosc.
Autorowi doskonale udalo sie nakreslic postac drewnianej figurki, z ktora kazdy czytelnik moze sie utozsamic.

Polecam, bo chwyta za serce, a nawet wywoluje lzy;)!

Przeurocza, niezwykla ksiazeczka jakich malo!

Polecam, bo chwyta za...

Króciutka, ale niezwykle mądra ksiażka o tym, że każdy z nas ma wartość :). Napisana dla dzieci, ale każdy dorosły znajdzie w niej coś dla siebie :)

Piekna bajka dla kazdego. Troszke mniej akcji jak w animowanej wersji tej bajki ale rownie wazne przeslanie.. Zachecam do lektury.

• Chrześcijańskie
  • 2016
  • Tożsamość
  • Skarby mojej biblioteczki :)
  • Antonologia :)

Dodaj cytat z książki Jesteś wyjątkowy