antologia, Stephen King
horror
dasio72

"Umarł Król, niech żyje Król!” – ogłaszali Anglicy w wiekach średnich, gdy koronę przekazywano następcy tronu. Cóż jednak zrobić, kiedy „King’s Not Dead”, a korona nadal tkwi na głowie władcy? Ano, można mu zawsze złożyć hołd. Nie pruski, nie ruski, a polski. Z takiego oto zamysłu wyszli twórcy Pokłosia – zbioru opowiadań inspirowanych dorobkiem Stephena Kinga. Zamiast ograniczać się do...

Z takiego oto zamysłu wyszli twórcy Pokłosia – zbioru opowiadań inspirowanych dorobkiem Stephena Kinga. Zamiast ograniczać się do powtarzalnej fan fiction, piątka ambitnych piewców grozy wydała na świat siedem płodów wykarmionych na klimacie, tematyce oraz motywach typowych dla prozy Kinga. Z darami przed tronem Króla przyklękli: Marek Zychla, Kacper Kotulak, Juliusz Wojciechowicz, Paulina J. Król oraz Jarosław Turowski; w tym ci dwaj pierwsi na obu kolanach, przynosząc po dwa opowiadania każdy. Dodatkowo zbiór opatrzył wstępem Stefan Darda – ze względu na zbieżność imion oraz status na rynku grozy przez wielu uważany za polskiego Stephena Kinga. Okładkowa grafika to z kolei dzieło Darka Kocurka, doskonale znanego z frontów polskich wydań Kinga oraz z uznanej animacji Lament paranoika na bazie wiersza mistrza.

Kornel Mikołajczyk

źródło opisu: gmork.pl

źródło okładki: gmork.pl

dogfighter | 2018-03-01

Intrygująca antologia, choć niektóre opowiadania niezbyt trafiają w mój gust (przeważa w nich obyczaj, a nie horror).

Hari_Seldon | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Polscy autorzy prezentują tu opowiadania, które mają nawiązywać do twórczości Stephena Kinga. Niestety z tymi nawiązaniami bywa różnie.

Pierwszym opowiadaniem jest „Chyba” Marka Zychli o pewnej kobiecie, którą najprawdopodobniej nękają duchy. Fabuła jest bardzo niejasna i ciężko się to czyta przez specyficzny język. Na dodatek poza pewnymi elementami atmosfery nie ma to nic wspólnego z Kingiem. Odradzam, nie warto się męczyć.

Drugą historią jest „To nie TO” Kacpra Kotulaka. Już samym tytuł wskazuje nam odniesienie do powieści „To!”. Zarys fabuły jest podobny jak w oryginale – na pewnym olsztyńskim blokowisku grasuje potwór o wyglądzie klauna, który morduje dzieci. Brat jednego z zabitych po latach staje do walki z monstrum. Początkowo zapowiadało się to jak zwykła kalka osadzona w polskich realiach. Jednakże w pewnym momencie zmienia się perspektywa opowiadanej historii i mamy pewne odwrócenie historii – w pewnym sensie parodiuje to miejscami oryginał. Czasami autentycznie się...

Matylda Saresta | 2017-01-19

W hołdzie Kingowi, ale z samym Kingiem niewiele wspólnego jak dla mnie maję te opowiadania,,,

patryk14 | 2016-10-14

Założyłem konto specjalnie po to, aby móc dosadnie skrytykować tę pozycję - nie żartuję... Czytając opinie użytkowników tego portalu łapałem się za głowę jak można wypisywać takie absurdy. I nie czepiam się tego, że wiele jest pozytywnych opinii, nie zrozumcie mnie źle. Każdy może mieć różne upodobania i każde sensowne uargumentowanie swojej sympatii do danej książki jest w porządku. Czego więc chcę się uczepić? Wszystko po kolei.
Już na samym starcie jesteśmy potraktowani jak bezmózgie istoty (co okaże się dopiero wraz z lekturą opowiadań). Wstęp Stefana Dardy i cytowane na tyle okładki recenzje wychwalają różnorodność tekstów, które mają być zupełnie świeżym pomysłem pozbawionym zrzynek, a naśladującym kwiecisty styl autora i nawiązującym do jego twórczości w sposób ambitny. Co za bzdura! Co prawda cztery z siedmiu opowiadań są pomysłami faktycznie nienawiązującymi konkretnie do żadnych tytułów Stephena Kinga, jednak dwa z nich nie mają z Królem nic wspólnego, trzecie jest dosyć...

Jowi | 2016-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2016

"Pokłosie" to antologia taka sobie. Jedyne,co można tu pochwalić to okładka - klimatyczna i zachęcająca do lektury. I naprawdę mnie zachęciła. No ale zawartość kompletnie rozczarowała. Opowiadania są w większości nudne i przydługie. "Chyba" przeładowane ozdobnikami i zmanierowanym słownictwem zupełnie nie da się czytać, bo nie sposób przejść przez ten gąszcz udziwnień."Świniak" pełen obleśnych opisów, krwawych i drastycznych, a gdzie klimat grozy Mistrza? Nie wiadomo. Historia grupki przyjaciół z lat dzieciństwa jest nudna i pozbawiona polotu, a opisy dziecięcych zabaw i gier z lat 90. rozwlekłe i niepotrzebne, bo hamujące całą akcję. "To nie TO" to chyba właśnie słynne king'owskie "To" uratowało tę antologię. Opowiadanie o maniakalnym mordercy dzieci grasującym w przebraniu klauna, podszyte ironicznym humorem - nawet całkiem zgrabnie skomponowane i czyta się nieźle. "Death metal" , "Cierniowy dwór" i "Fhabhtanna" to jakieś totalne nieporozumienie: przeklęta gitara, która mówi i...

Wkp | 2015-11-05

HOŁD KRÓLOWI STEFANOWI I

Stephen King to pisarz takiej kategorii, że aż dziw bierze, iż przynajmniej raz w na jakiś czas nie doczekuje się jakiejś antologii w hołdzie. Sam wciąż w hołdzie pisze, wystarczy rzucić okiem choćby na antologię poświęconą Mathesonowi, ale dlaczego nie jest na odwrót? Już jest. Wydawnictwo Gmork oferuje czytelnikom możliwość poznania wariacji na temat dzieł Króla, napisanych przez młodych, nieznanych bliżej polskich autorów. Jaki jest tego efekt?

Przyznam, że się bałem. To dobrze, to w końcu horrory, powie ktoś. Ale ja nie tego się bałem. Nieznane nazwiska czy sam temat, za który osoby te się zabrały, napawał swoistą niepewnością. A jednak kusił. Pociągał. Zachęcał. Zacząłem więc czytać, świetny wstęp Dardy, polskiego Stephena Kinga przecież, rozwiał część obaw, jednak te powróciły uparcie przy lekturze pierwszego tekstu. Opowiadanie zatytułowane „Chyba” zaczynające się morderstwem, okazało się napisane w sposób przeładowany ozdobnikami stylistycznymi....

eR_ | 2015-10-18
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 16 października 2015

Zbiór paru opowiadań, jak szumnie dowiadujemy się z okładki stworzone specjalnie w hołdzie Stephenowi Kingowi, Mistrzowi powieści, z szeroko pojętego nurtu powieści grozy, ale jest to z mojej strony daleko posunięte uproszczenie.Książka ta nie uczy bawiąc i nie bawi ucząc.

Nie miałem żadnej przyjemności czytając ten zbiór, no może dwa opowiadania zwróciły moją uwagę.

Pierwsze pod tytułem "To nie TO!" opowiadające o morderczym klaunie, który obrał za swoje ofiary niewinne dzieci - swoiste nawiązanie do powieści Króla, pod zaskakującym tytułem "TO!".

Drugie - noszące tytuł "DEATH METAL", opowiadające o diabolicznej gitarze, która skłania właścicieli do wykonywania czynności, uznawanych przez większość za niepożądane.Oczywiście mi, skojarzyło się z kolejnym tworem Kinga "Christine", w której to stary samochód marki Plymouth wpływa na swojego właściciela w sposób dalece odbiegający od norm społecznych.

Pozostałe opowiadania nie zwróciły mojej uwagi na tyle, bym zapamiętał o czym...

Kamila Kozaczyk | 2015-09-12
Przeczytana: 12 września 2015

Co do zasady nie czytam opowiadań. Wyjątkiem są oczywiście opowiadania Stephena Kinga, w związku z tym nie mogłam nie zapoznać się z Pokłosiem - jest to przecież antologia opowiadań w hołdzie Stephenowi Kingowi:) Skuszona imieniem mojego Mistrza na okładce sięgnęłam po nią i nie żałuje - w dużym stopniu dzięki genialnym opowiadaniu Pauliny J. Król "Status quo". Ale po kolei...Oceniłam każde opowiadania osobno, ponieważ są bardzo różne, jedne mi się podobały, inne nie.
(1)"Chyba" oraz (7)"Fhabhtanna", czyli pierwsze i ostatnie jednego autora - Marka Zychla - dwa najgorsze opowiadania, w ogóle mi się nie podobały, bardzo obniżyły ogólną ocenę książki, do ostatniego zmusiłam się, żeby je skończyć. Przykro mi, nie przypadły mi do gustu. Oceniam je na 2/10.
Na szczęście im dalej, tym lepiej.
(2)"To nie TO" - może być, luźne nawiązanie do książek Kinga poprzez wprowadzenie głównego bohatera - klauna. Ocena 6/10.
(3)"Świniak" - całkiem dobre, tutaj również nawiązanie do Króla. W...

Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Książka jest antologią, a więc zbiorem opowiadań. I jak to w przypadku zbioru, bywają opowiadania lepsze i słabsze, albo takie, które podobają się jednym osobom lub innym. W tym przypadku ja również tak to odebrałam. Moje ulubione opowiadania to : "Stasus quo" Pauliny J. Król, "Świniak" Juliusza Wojciechowicza oraz "To nie To!" Kacpra Kotulaka. Pierwsze z nich jest najmniej "horrorowe" i dla mnie bardzo romantyczne. Szczerze mówiąc, miałam przy nim łzy w oczach.

Stefan Darda zauważył, że sięgał po Pokłosie z pewną obawą. Tak samo było w moim przypadku. Po pierwsze obawiałam się, że autorzy spróbują stworzyć nieudane „podróbki” tekstów mistrza z Bangor czy, co gorsza, napisać kontynuacje lub alternatywne zakończenia tak lubianych przeze mnie powieści. Tak się jednak nie stało. Opowiadania są ciekawe, nie byle jakie i mają ciekawy klimat.
Całą recenzję można znaleźć na stronie:https://aleksandrafiction.wordpress.com/recenzje-2/let-it-roll-recenzja-antologii-poklosie/