Herkules Poirot
Sebastian

Bogatą Amerykankę Ellie i lekkomyślnego utracjusza Michaela połączyła miłość od pierwszego wejrzenia. Nikt więc nie przejmuje się mezaliansem i klątwą. A przecież gdyby posłuchano rad starej cyganki, zamiast kilku zgonów mielibyśmy romantyczny happy end. Wśród kandydatów na mordercę są: wdowiec, dama do towarzystwa, genialny architekt i prawnik rodziny – każdy równie oddany ofierze. Jest...

Jest nastrój, wiarygodny portret psychopaty, autorka gra z czytelnikiem fair play, nic zatem dziwnego, że to jedna z najbardziej cenionych książek Agaty Christie.

źródło opisu: Wydawnictwo Hachette 2015

źródło okładki: http://www.agathachristiekolekcja.pl

Mateusz | 2019-02-14

Jest to jedna z moich ulubionych książek Agathy Christie. Autorka (jak to ma w zwyczaju) rzuca nam okruszki, które czytelnik zbiera starając się odnaleźć właściwą drogę, nie robi jednak tego w sposób tak oczywisty i banalny jak współcześni pisarze.
Noc i ciemność po prostu mnie zaskoczyła i oczarowała.

Paweł | 2018-11-25

Noc i ciemność to druga książka którą miałem przyjemność przeczytać, pierwszą była "I nie było już nikogo" mają wspólną cechę świetnie napisanych bohaterów , co do Nocy ciemności nie zawiodłem się. Bardzo dobrze poprowadzona jest akcja od której nie chcę się oderwać,maleńki minus za to że można z łatwością przeczytać to w jedną nocke :( . Co do fabuły przez 90% książki myślimy że znamy wszystkich bohaterów bardzo dobrze ,mamy swoje przypuszczenia kto może za tym stać na ostatnich stronach nieźle się zdziwiłem bo nie spodziewałem się takiego obrotu spraw niezły .. może słabo znam się na twórczości Agaty , ale to mam zamiar zmienić !
W skrócie bardzo dobra historia , świetni bohaterowie +świetny twist fabularny POLECAM

MyCoffeeBooks | 2018-11-19
Przeczytana: 14 września 2018

Ponownie dałam się wkręcić jak dziecko. Ach, jak ja to lubię! Wakacje bez przynajmniej jednej powieści Agathy Christie to nie prawdziwe wakacje. Czytało się świetnie, wraz z kolejnymi stronami cała misterna konstrukcja kryminalna nabierała tempa aby zaprowadzić nas do finału. Bo o tym, kto zabił niewinną amerykankę, musicie przekonać się sami….

Joanna | 2018-08-27
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Moim zdaniem jedna z gorszych książek autorki. Akcja zaczyna się tak naprawdę na 166 stronie. Zdecydowanie zaskakujące zakończenie, które jednak nie ratuje książki.

Hedahe | 2018-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Przerażająca.

SickSense | 2018-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Książka za bardzo mnie nie wciągnęła, ale motyw cygańskiej klątwy bardzo mi się spodobał. Jak zwykle na końcu opowieści towarzyszyło mi wielkie zaskoczenie. Autorce znowu udało się pokierować moją wyobraźnię w zupełnie innym kierunku i coś czuję, że się to nie zmieni.

Katrina | 2018-07-25
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Mike jest lekkoduchem, który nigdy nie potrafił znaleźć swojego miejsca na Ziemi. Pewnego dnia spotyka młodą i bogatą Amerykankę, Ellie, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Młodzi prędko biorą ślub i planują zamieszkać w Cygańskim Gnieździe, posiadłości nad którą podobno spoczywa klątwa.

Absolutnie nie sądziłam, że Aghata Christie będzie jeszcze w stanie czymkolwiek mnie zaskoczyć: tę klasyczną pisarkę kryminałów chyba po prostu zdążyłam już zaszufladkować. Gdy wiec przypadkiem, przez promocję w jednym ze sklepów w moje ręce trafiła „Noc i ciemność” nie miałam pojęcia, jak bardzo się w mojej ocenie myliłam.

Przede wszystkim mamy tu do czynienia z zupełnie odrębną historią, pozbawioną znanych nam detektywów. Przy okazji jest poprowadzona zupełnie inaczej, niż zwykle. Narratorem książki jest Mike, który opisuje nam historię swojego życia: opowiada nam o tym jak spotkał i zakochał się w młodziutkiej Ellie i jak zamieszkanie w Cygańskim Gnieździe doprowadziło do tragedii....

mardoniusz | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

Cieszy gdy mój ulubiony autor potrafi mnie zaskoczyć czymś innym, chwilami czułam się jakbym czytała autora literatury grozy, akcja niby leniwie się toczy, ale cały czas czujesz, że coś się wydarzy, czekasz co wyskoczy z ciemności, klątwa cygańska niczym oddech prześladowcy na ramieniu, już wiesz,że nie uciekniesz przed najgorszym,że czyha śmierć i bam zakończenie, no przecież takie to proste, oczywiste, powinnam się domyśleć, ale to cała Christie, namiesza w głowie i puszcza oko do czytelnika. Polecam dla ciekawskich poszukiwaczy nieoczywistego.

marysienkap | 2018-05-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2018
Przeczytana: 16 maja 2018

długo nuda, nuda, nuda i na sam koniec szok i zaskoczenie :)
kolejna książka w której nic nie jest takie jak się wydaje na początku
trochę inna Agata niż do tej porą miałam okazję poczytać

AnkaW | 2018-04-07
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Dobra książka z nie oczekiwanym zakończeniem.