Nowele wybrane

Państwowy Instytut Wydawniczy
1982-01-01
1982-01-01
prus nowele

Piękny zbiór, ale jednak niosący ze sobą odrobinę rozczarowania, bo w końcu to Prus!

10 gwiazdek należy się, prawdopodobnie jednym z najpiękniejszych nowel świata, "Kamizelce" i "Z legend dawnego Egiptu".

9 gwiazdek doskonale odda uczucia towarzyszące czytaniu, najeżonej symboliką, "Omyłki", której głębsze, "ludzkie" przesłanie jest dalej aktualne. A może nawet właśnie teraz szczególnie aktualne! Krótsze, ale jakże wymowne, "Na wakacjach" i "Pieśń świata" również zasługują na taką wysoką ocenę.

8 gwiazdek to zasłużona ocena dla "Nawróconego", "Milknących głosów" i króciutkiego "Z wypracowań małego Frania (o miłosierdziu)".

"Stara bajka" i "Dziwna historia" nie są już niczym nadzwyczajnym, ale dobrze się je czyta i zdecydowanie bronią 6 gwiazdek.

I tu dochodzimy do dwóch nowel, z którymi mam spory problem. "Przygoda Stasia" coś się stara opisać, ale właściwie ciężko określić co. Wygląda to tak jakby Prus chciał tu zawrzeć wszystko - opis życia społeczności wiejskiej i jej rozwarstwienia, relacji "elity" - chłopi czy społeczność polska - społeczność żydowska, sytuacji wewnątrz elit. Niestety, krótki format nie pozwala na wystarczający opis tego wszystkiego i mamy tu wszystko i nic. "Powracająca fala", z kolei, proponuje nam "łopatologię" wniosków, podkreśla, że zło będzie ukarane. Mamy tu też "westernowe" ukazanie postaci - dobrzy kontra źli. Prus porusza też kilka wątków pobocznych, których praktycznie nie kończy. "Powracająca fala" wygląda bardziej jak niedopracowany szkic powieści, niż ukończona nowela.

Być może, gdyby autorem nie był Prus, nie miałabym wysokich oczekiwań i wszystkie nowele zrobiłyby na mnie lepsze wrażenie. Ale to Prus, więc jest też niedosyt i niezrozumienie.

Wybór jedenastu krótszych i dłuższych nowel. Tematyka ich jest zróżnicowana przez co jest to pejzaż ówczesnej Polski.
Głównym tematem większości utworów jest bieda/ubóstwo niższych klas społecznych (głównie chłopstwa i pracowników) co kontrastuje mocno z zachowaniem klas wyższych (fabrykantów).

Największe emocje wzbudziła "Powracająca fala". Z jednej strony miłość rodzica do dziecka jest w stanie dokonywać rzeczy wielkich ale także pozwala poświęcić czasami otaczający świat dla kaprysów.

Największe emocje wzbudziła "Powracająca fala". Z jednej strony miłość...

Sięgnęłam bo ten zbiór oczarowana sztabowymi nowelami Prusa i obłędnymi opowiadaniami Konopnickiej myśląc, że i ten pozytywistyczny dorobek mnie nie zawiedzie. Niestety trochę się przejechałam - w przeciwieństwie do pozostałych dzieł Bolesława te nie niosą ze sobą ani górnolotnych przemyśleń, ani większych uczuć, ani zwyczajnego trzymania w napięciu. Tym razem Bolek mnie zawiódł.

Ciekawym, kto dziś, poza zawodowymi polonistami na uniwersytetach, czytuje opowiadania Prusa po prostu dla przyjemności czy też obcowania z wielką polską literaturą. Również sławy literackie, jak wszystko inne, przemijają. O ile "Lalka", uważana dość powszechnie za najważniejszą globalnie polską powieść, nadal żyje w czytelniczej świadomości, o tyle krótkie formy Prusa i inne powieści już nikną w pomroce dziejów. No pewnie, że szkoda, zawsze szkoda, dlatego tym bardziej zapytajmy, co tracimy tracąc kawałek Prusa.
Nowele te porażają, tak, dziś to chyba nieprzesadne określenie, nasyceniem filozofią pozytywizmu. Jeśli można sobie wyobrazić teksty literackie stojące w stuprocentowej opozycji do romantyzmu, to Prusowe pisanie będzie tu jak znalazł. Pisarz nieledwie nieustannie poucza, instruuje i pokazuje na przykładach, co winno być dla porządnego człowieka istotne, a co takowym nie jest - zatem należy dbać o rozwój i osobisty, i kraju, dążyć usilnie do podnoszenia poziomu cywilizacyjnego własnego i ogólnego, budować, bogacić się, być zapobiegliwym, pilnym, powściągliwym i pracowitym. Nie wolno zaś być lekkomyślnym, lekkoduchem, romantykiem, utracjuszem i wartogłowem. Owszem, ideały wzniosłego ducha także się tu pojawiają, i to często, jednak ten religijny wręcz stosunek do rozwoju gospodarczego i kult wartości materialnych wybija się na pierwszy plan. rzadko który pisarz aż tyle miejsca poświęca pieniądzom, co Prus, jedynie Balzac przychodzi mi na myśl, tyle że Balzaca zajmowało zdobywanie funduszy na dziś, najdalej jutro, a Prus myśli w kategoriach pokoleń i wieków.
Czyta się dziś te teksty dobrze, wartko, płynnie, nie ma się wrażenia, że to ramota, raczej że dotyczą one czasów innych niż nasze, innych także pod względem filozofii, którą się ówcześni ludzie kierują, nie tylko obyczajów czy sytuacji politycznej.
Ciekawa jest w Nowelach ciuciubabka, w którą bawi się autor z cenzurą carską, i bawi się wcale inteligentnie, bez wątpienia. Ciekawe są próby oddania głębokich uczuć bohaterów, co dla Prusa łatwe nie jest, bo ani epoka na to nacisku nie kładzie, ani też sam Prus wprost nie to akcentuje, chociaż można tu dyskutować.
Reasumując, jeśli podarujemy sobie opowiadania uczynione kiedyś lekturami szkolnymi, i jeśli darujemy życie temu, kto te właśnie utwory lekturami uczynił (a powinien zapłacić głową),to wyniesiemy z czytania Nowel bardzo wiele. Ja długo jeszcze będę przeżywał je w sobie i rozważał w cichości serca, czego i wam życzę.

Świetny zbiór ciekawych nowel Prusa. "Milknące głosy", "Stara bajka, "Z wypracowań małego Frania (O miłosierdziu)". Tych nowel nie znalazłem osobno na lubimy czytać, więc oceniam cały zbiór.

• Klasyka
  • 2015
  • Polska
  • Opowiadania
  • Obyczajowe
  • 1880s
  • Nieprzeczytane

Dodaj cytat z książki Nowele wybrane