Pejzaże miasta

Wydawnictwo: Zeszyty Literackie

Miasto protagonista. Od dwóch wieków. Coraz częściej odgrywające główną rolę w życiu i w sztuce. Nasze lasy dżungle wielkich metropolii. Nowoczesne krajobrazy miejskie pejzaże środowiska sztuczne, dalekie naturze, wymyślone przez człowieka. Jeśli słabnie wiara w Stwórcę, więdnie uroda jego tworów. Bez boskiego zamysłu nie ma piękna natury. Krajobraz naturalny ustępuje miejsca krajobrazom miejskim, zarówno w sztuce, jak i rzeczywistości. Tryumf komo urbanus. Centralne miejsce miasta w globalnym rozwoju świata. Bezsporny prymat urbanistyki i architektury w geografii epoki i panoramie kulturalnej. Te strony kończą rozpoczętą dziesięć lat temu podróż w nowoczesność, która w 2001 dostarczyła materiału do książki Poszukiwanie nowoczesności, a w 2004 Mitologii nowoczesności. Pejzaże miasta zamykają tryptyk. I odtwarzają przebytą drogę. Roberto Salvadori.

Jadwiga Zając | 2015-07-06

Najbardziej cieszyło mnie przeczytanie o Calvino. Architektura i filozofia u niego spotykają się chyba najpiękniej.

Mam mieszane uczucia - pomysł na książkę jest doskonały wręcz, spostrzeżenia autora niezwykle cenne, trafne, znamionujące głęboką wrażliwość, cudownie czyta się opisy miast, żywych organizmów, otwartych ksiąg historii, ale z drugiej strony zostaje pewien niedosyt, zostaje poczucie, że książeczka nie do końca wykorzystuje ten fantastyczny potencjał.

Manon | 2014-12-30
Abdita | 2014-10-11