Ucieczka Mariusza

Wydawnictwo: Albatros
8373592032

Młodzi małżonkowie, Kozeta i Mariusz, zostają rozdzieleni. Mariusz trafia na galery, skąd po jakimś czasie udaje mu się uciec...

czaja | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Po przeczytaniu "Kozety" nie oczekiwałem zbyt wiele od tej ksiażki, ale dość smakowicie się "zawiodłem".
Jako niezobowiązująca lektura - warta grzechu.

bohemia | 2015-07-21
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Zarówno pierwszą część jak i "Ucieczkę Mariusza" polecam. Osobom, które przeczytając Nędzników, czują niedosyt, łakną happy endu, chcą dowiedzieć się co dalej z Kozetą i Mariuszem.

Nie polecam z kolei tym, którzy tak jak ja, po "Nędznikach" zakochali się w twóczości Victora Hugo jak również ogólnie, tematyce XIX - wiecznej Francji. Brak tu tła, pięknego, historycznego tła, na którym Hugo nie tylko oparł swoje największe dzieło, ale również uczynił z niego de facto drugi główny wątek. Wzniosłe ideały, którymi kierują się bohaterowie w wydaniu Ceresy brzmią jak frazesy, nic więcej. Zbyt wiele szczęśliwych zbiegów okoliczności, nieracjonalnych zdarzeń i nagłych, absurdalnych zwrotów akcji. Deus ex machina trwa tu nieprzerwanie przez 300 stron. W prostej, wręcz prostackiej fabule nie ma miejsca na filozoficzne rozmyślania, tak charakterystyczne dla Hugo.
Nie oczekiwałam wiele. Miałam świadomość, że to kontynuacja stworzona dla zarobku. Jednak poza imionami głównych bohaterów -...

Heatcliff | 2014-04-30
Przeczytana: 29 września 2009

Lepsza od "Kozety", bardziej w stylu Dumasa czy Eugeniusza Sue, akcja bardziej intensywna i bohaterowie realnie, nie tacy papierowi, jak w poprzedniej książce. A na dokładkę rehabilitacja jednego z głównych bohaterów "Nędzników".

efqa66 | 2015-01-11
Przeczytana: styczeń 2015