Zesłańcy polscy w Imperium Rosyjskim w pierwszej połowie XIX

Wydawnictwo: DiG
historyczna

Słownik zawiera biogramy polskich zesłańców politycznych na Sybir. Obejmuje lata 1815-1856 (utworzenie Królestwa Polskiego, Manifest koronacyjny Aleksandra II). Spotkali się tu po raz pierwszy wszyscy Polacy ci z Królestwa Polskiego i ci z ziem zabranych. Śledzimy poddane systemowi carskiej represji losy patriotów różnych stanów od arystokracji po włościan a także niejednego zdrajcy. Problematyka doniosła jest także z perspektywy psychospołecznej moralnego aspektu karier wojskowych, przeżyć osób represjonowanych, ich postaw w śledztwie i w zmaganiach trudnościami życia na zesłaniu indywidualnego losu człowieka wobec historii.

Bogusław | 2015-04-15
| 2014-06-20