rozwińzwiń

Historia grecka

Okładka książki Historia grecka Ksenofont
Okładka książki Historia grecka
Ksenofont Wydawnictwo: Seria: Arcydzieła Kultury Antycznej historia
388 str. 6 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Arcydzieła Kultury Antycznej
Tytuł oryginału:
ΞΕΝΟΦΩΝΤΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
Wydawnictwo:
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1958-01-01
Liczba stron:
388
Czas czytania
6 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8304046865
Tłumacz:
Wirold Klinger
Tagi:
starożytna Grecja historia Grecja starożyntość
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
603
526

Na półkach: , , , ,

Kolejna z wielkich kronik dziejów antycznej Grecji. Akcja zaczyna się dokładnie w momencie urwania "Wojny peloponeskiej" Tukidydesa i trwa do ustanowienia hegemonii Teb. Niestety, nie jest to godna kontynuacja; Ksenofont pisał chaotycznie, stosował karkołomne uproszczenia, być może zrozumiałe dla ludzi z epoki, ale dla nas dosyć kłopotliwe. Możliwe, że celowo chciał przemilczeć pewne sprawy, w które był bezpośrednio zaangażowany. W rezultacie, kronikę Ksenofonta należy czytać uważnie i najlepiej robić notatki, bo można się w niej łatwo pogubić. Angielska edycja elektroniczna, którą akurat czytałem, mocno mnie wspierała w tym trudzie, mozolnie poprawiając, wyjaśniając i rozwijając wypowiedź kronikarza tam, gdzie to było konieczne. Czyli często.

Kolejna z wielkich kronik dziejów antycznej Grecji. Akcja zaczyna się dokładnie w momencie urwania "Wojny peloponeskiej" Tukidydesa i trwa do ustanowienia hegemonii Teb. Niestety, nie jest to godna kontynuacja; Ksenofont pisał chaotycznie, stosował karkołomne uproszczenia, być może zrozumiałe dla ludzi z epoki, ale dla nas dosyć kłopotliwe. Możliwe, że celowo chciał...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1859
115

Na półkach: ,

"Historia grecka" (gr. Ελληνικά, 'Ellïnika) to źródło historyczne napisane przez Ksenofonta będące w zamierzeniu autora kontynuacją dzieła Tukidydesa pt. "Wojna peloponeska". Księgi I i II stanowią kontynuację niedokończonej "Wojny peloponeskiej". Opisują one dzieje greckie w latach 411–362 p.n.e. W tej części utrzymany jest układ podobnie jak u Tukidydesa według lat wojny. W dalszych księgach wydarzenia opisywane są nie chronologicznie, ale zamkniętymi ciągami, tak by przedstawić całość wydarzeń na danym terenie lub przebieg danego konfliktu.

Słabość działa Ksenofonta to przede wszystkim brak krytycyzmu do relacji osób trzecich, zła selekcja faktów, która prowadzi do omijania wydarzeń istotnych na rzecz wydarzeń marginalnych. Jako sympatyk Sparty przedstawiał jej politykę stronniczo. Pozytywnie natomiast należy ocenić jego opisy bitew oraz charakterystyki postaci. Stanowi bardzo cenny materiał do pracy historyka.

Tłumaczenie ze starogreckiego na polski "Historii greckiej" Ksenofonta pióra Klingera jest bardzo dobre. Nie znajduje w nim błędów. Każdy szanujący się historyk czy archeolog zajmujący się wojskowością grecką w V i IV w. p.n.e powinien korzystać z tego bardzo cennego źródła i jego przekładu (Klingera). Na uwagę zasługuje również dobrze napisana przedmowa, wiele wyjaśniająca czytelnikowi o autorze źródła, a mianowicie Ksenofoncie. Pasjonaci starożytności czy wojskowości greckiej znajdą w tym przekładzie dzieła Ksenofonta wiele informacji i dzięki niemu poszerzą swoją wiedzę źródłową oraz pozaźródłową (zawartą we wstępie). Gorąco polecam! :) :) :)

"Historia grecka" (gr. Ελληνικά, 'Ellïnika) to źródło historyczne napisane przez Ksenofonta będące w zamierzeniu autora kontynuacją dzieła Tukidydesa pt. "Wojna peloponeska". Księgi I i II stanowią kontynuację niedokończonej "Wojny peloponeskiej". Opisują one dzieje greckie w latach 411–362 p.n.e. W tej części utrzymany jest układ podobnie jak u Tukidydesa według lat wojny....

więcej Pokaż mimo to

avatar
611
204

Na półkach: ,

Strasznie ciężko jest oceniać takie dzieło. Dałem z premedytacją 5 punktów, choć gdybym żył w jego czasach dałbym 10. Ksenofont moim zdaniem nie jest do czytania, to cenne źródło dla historyka, ale ilość faktów i brak komentarzy sprawia, że jego lektura jest tak fascynująca jak czytanie Panoramy Firm

Strasznie ciężko jest oceniać takie dzieło. Dałem z premedytacją 5 punktów, choć gdybym żył w jego czasach dałbym 10. Ksenofont moim zdaniem nie jest do czytania, to cenne źródło dla historyka, ale ilość faktów i brak komentarzy sprawia, że jego lektura jest tak fascynująca jak czytanie Panoramy Firm

Pokaż mimo to

avatar
114
59

Na półkach:

Kolejne, cenne źródło do histori starożytnej Grecji i wojen z Persją.

Kolejne, cenne źródło do histori starożytnej Grecji i wojen z Persją.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    20
  • Historia
    7
  • Starożytność
    3
  • HISTORIA
    2
  • Historia, reportaż i dzienniki
    1
  • Literatura grecka
    1
  • 1958
    1
  • 7) Historia: 1.3) Starożytna Grecja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia grecka


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne