Historia grecka

2004-01-01
1958-01-01
Wirold Klinger
starożytna Grecja historia Grecja starożyntość

Kolejna z wielkich kronik dziejów antycznej Grecji. Akcja zaczyna się dokładnie w momencie urwania "Wojny peloponeskiej" Tukidydesa i trwa do ustanowienia hegemonii Teb. Niestety, nie jest to godna kontynuacja; Ksenofont pisał chaotycznie, stosował karkołomne uproszczenia, być może zrozumiałe dla ludzi z epoki, ale dla nas dosyć kłopotliwe. Możliwe, że celowo chciał przemilczeć pewne sprawy, w które był bezpośrednio zaangażowany. W rezultacie, kronikę Ksenofonta należy czytać uważnie i najlepiej robić notatki, bo można się w niej łatwo pogubić. Angielska edycja elektroniczna, którą akurat czytałem, mocno mnie wspierała w tym trudzie, mozolnie poprawiając, wyjaśniając i rozwijając wypowiedź kronikarza tam, gdzie to było konieczne. Czyli często.

"Historia grecka" (gr. Ελληνικά, 'Ellïnika) to źródło historyczne napisane przez Ksenofonta będące w zamierzeniu autora kontynuacją dzieła Tukidydesa pt. "Wojna peloponeska". Księgi I i II stanowią kontynuację niedokończonej "Wojny peloponeskiej". Opisują one dzieje greckie w latach 411–362 p.n.e. W tej części utrzymany jest układ podobnie jak u Tukidydesa według lat wojny. W dalszych księgach wydarzenia opisywane są nie chronologicznie, ale zamkniętymi ciągami, tak by przedstawić całość wydarzeń na danym terenie lub przebieg danego konfliktu.

Słabość działa Ksenofonta to przede wszystkim brak krytycyzmu do relacji osób trzecich, zła selekcja faktów, która prowadzi do omijania wydarzeń istotnych na rzecz wydarzeń marginalnych. Jako sympatyk Sparty przedstawiał jej politykę stronniczo. Pozytywnie natomiast należy ocenić jego opisy bitew oraz charakterystyki postaci. Stanowi bardzo cenny materiał do pracy historyka.

Tłumaczenie ze starogreckiego na polski "Historii greckiej" Ksenofonta pióra Klingera jest bardzo dobre. Nie znajduje w nim błędów. Każdy szanujący się historyk czy archeolog zajmujący się wojskowością grecką w V i IV w. p.n.e powinien korzystać z tego bardzo cennego źródła i jego przekładu (Klingera). Na uwagę zasługuje również dobrze napisana przedmowa, wiele wyjaśniająca czytelnikowi o autorze źródła, a mianowicie Ksenofoncie. Pasjonaci starożytności czy wojskowości greckiej znajdą w tym przekładzie dzieła Ksenofonta wiele informacji i dzięki niemu poszerzą swoją wiedzę źródłową oraz pozaźródłową (zawartą we wstępie). Gorąco polecam! :) :) :)

Strasznie ciężko jest oceniać takie dzieło. Dałem z premedytacją 5 punktów, choć gdybym żył w jego czasach dałbym 10. Ksenofont moim zdaniem nie jest do czytania, to cenne źródło dla historyka, ale ilość faktów i brak komentarzy sprawia, że jego lektura jest tak fascynująca jak czytanie Panoramy Firm

Kolejne, cenne źródło do histori starożytnej Grecji i wojen z Persją.

Kolejne, cenne źródło do histori starożytnej Grecji i wojen z Persją.

• Starożytność
  • HISTORIA
  • Historia, reportaż i dzienniki
  • Literatura grecka
  • 1958
  • 7) Historia: 1.3) Starożytna Grecja

Dodaj cytat z książki Historia grecka