Kaplica grobowa Karola Scheiblera w Łodzi

Wydawnictwo: Wing
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Ela

Publikacja poświęcona dziejom kaplicy grobowej Karola Scheiblera na Starym Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Autor przedstawia sylwetkę przemysłowca, prezentuje idee kaplicy-mauzoleum, proces jej budowy. Posługując się wieloma barwnymi ilustracjami opisuje architekturę kaplicy i jej wnętrze. Pracę zamykają współczesne dzieje kaplicy.

źródło opisu: strona internetowa wydawnictwa WING

źródło okładki: strona internetowa wydawnictwa WING

Ela | 2015-02-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 lutego 2015

Króciutkie kompendium wiedzy na temat mieszczącej się na Starym Cmentarzu w Łodzi kaplicy grobowej Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich fabrykantów. Wydaje mi się, że nawet nie wszyscy łodzianie – nie mówiąc już o mieszkańcach innych regionów – zdają sobie sprawę, iż budowla ta to perła architektury sepulkralnej, unikatowa w skali europejskiej. Warto więc cokolwiek o niej wiedzieć :).

Autor opisuje krótko rodzinę Scheiblerów, ich przemysłowe imperium i zasługi dla Łodzi. Następnie prezentuje historię kaplicy – od konkursu na projekt do współczesnych prac konserwatorskich. Najwięcej miejsca poświęca architekturze kaplicy grobowej przedstawiając zarówno samą bryłę, jak i dekoracyjne detale wewnętrzne i zewnętrzne. Całość uzupełniają liczne zdjęcia – stare i współczesne. Oglądając je aż łza się kręci w oku i złość ogarnia na myśl o tych, którzy dopuścili do dewastacji takiej klasy zabytku. Wrrr!!!

Jeśli ktoś wypatrzy gdzieś tę publikację – a nie będzie to proste –...