Stosunki polityczne między Piastami a Luksemburgami i Wittel

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Procesy historyczne nie zawsze dadzą się jasno wytłumaczyć, pojawiają się zbiegi okoliczności i nieoczekiwane wydarzenia. Dlatego czasem zdarzają się rzeczy, które choć wytłumaczalne, są jednak zaskoczeniem. Takie właśnie nieoczekiwane wydarzenia splotły ze sobą dzieje dynastii Piastów, Luksemburgów i Wittelsbachów. Właśnie to jest tematem niniejszej pracy. Zagadnienie stosunków politycznych Piastów z Luksemburgami i Wittelsbachami doczekało się w polskiej historiografii wielu opracowań, które jednak dotyczą albo kontaktów między Piastami a Luksemburgami, bądź Piastami a Wittelsbachami. Brak natomiast próby dokonania syntetycznego spojrzenia na temat. Dlatego celem niniejszej pracy jest wypełnienie tej luki.

Homo_Mediaevalis | 2014-03-10