Status ludności niemieckiej w Polsce w latach . Analiza

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
historyczna

Z recenzji prof. A. Saksona Praca Grzegorza Janusza dotycząca statusu ludności niemieckiej w Polsce po II wojnie światowej porusza niezwykle ważny problem badawczy, który w ostatnim okresie posiada istotne znacznie polityczne. Postulaty Edmunda Stoibera kandydata CDS CSU na kanclerza Niemiec w roku dotyczące anulowania tzw. dekretów Benesza i Bieruta, burzliwa dyskusja wokół Centrum przeciw Wypędzonym w Berlinie oraz powołanie Powiernictwa Pruskiego przez środowiska BdV, które domagają się odszkodowania od Polski za minie poniemieckie, przyczyniły się do pogorszenia stosunków polsko niemieckich oraz licznych napięć w Polsce, czego przejawem są m.in. obawy przed ,,wykupem polskiej ziemi przez Niemców oraz spadek sympatii do naszych zachodnich sąsiadów.

Sturnus | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia