Gdyby nie ty...

Okładka książki Gdyby nie ty... Tara Sivec
Okładka książki Gdyby nie ty...
Tara Sivec Wydawnictwo: Helion Cykl: Igrając z ogniem (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Igrając z ogniem (tom 2)
Because of You
Helion
2015-03-06
2015-03-06
Marta Czub
ochroniarz muzyka gwiazda walka przyjaźń miłość kłamstwa sekrety tajemnice rozczarowanie zaufanie śledztwo seks namiętność

Świetna. Jest w niej wszystko co charakteryzuje dobra książkę. Bagaż doświadczeń głównych bohaterów, dużo emocji, źli ludzie którzy czyhają na Twoje potknięcie. Eksplozja wszystkich możliwych odcieni miłości, począwszy od budzącej się namiętności ukrytej za nienawiścią, a skończywszy na poświęceniu. Wkurzał mnie tylko główny bohater, którego motywów nie mogłam zrozumieć. Jednak jest to niewielki mankament w porównaniu z całą resztą.

Poznajemy tutaj Laylę oraz Brady’ego. Layla jest młodą, atrakcyjną oraz bardzo utalentowaną piosenkarką. Posiada wszystko o czym tylko marzy, jednak najbardziej pragnie odciąć się od swojej matki, która widzi w niej tylko maszynkę do zarabiania pieniędzy.

W końcu młoda piosenkarka dostaje niepokojące listy od swojego psychofana, przez co jej matka jest zmuszona zatrudnić Brady’ego- byłego żołnierza by rozwiązał całą tą zagadkę i był ochroniarzem Layli.

Z pozoru tak łatwa praca okaże się trudniejsza niż myślał. Czy sobie z tym poradzi? Pełna tajemnic książka, która wciąga od pierwszej strony, niespodziewane zwroty akcji oraz ogromne napięcie. Nie spodziewałam się zakończenia, zakładałam, że inaczej się zakończy co było miłym zaskoczeniem. Jest kontynuacja tej książki, za którą pewnie się wezmę gdy tylko wpadnie mi w ręce.

Druga część "Igrając z ogniem", to ten sam poziom pisarstwa, co część pierwsza. I nie tylko ten sam poziom, albowiem styl, przebieg akcji, wątki i schemat są niemal identyczne jak w części pierwszej. Różnią się jedynie bohaterowie i okoliczności, ale zwroty akcji są takie same i nie mogę wyjść z podziwu, że autorka poszła w takim kierunku. W ani jednym momencie nie czułam się zaskoczona. Wszystko, ale absolutnie wszystko było przewidywalne. Można przeczytać jeśli komuś podoba się styl pisania autorki lub lubi często poruszane wątki miłosne.

Duzo słabasza niż poprzedni część, a szkoda. Bo 1 była naprawdę super.

Duzo słabasza niż poprzedni część, a szkoda. Bo 1 była naprawdę super.

Gdyby nie Ty,
nie widziałabym wszystkiego tak wyraźnie.
Gdyby nie Ty,
nie odsuwałabym się od wszystkich.
Gdyby nie Ty,
nie nauczyłabym się być sama.
nie byłoby mi wstyd.

Kolejna część z serii Igrając z ogniem, o której mogę powiedzieć, że to całkiem dobra pozycja. Na pewno nie straciłam przy niej czasu, choć pierwsza część była wg mnie lepsza.
Ponownie mamy tu połączenie romansu z kryminałem. Tym razem poznajemy historię Bradego, przyjaciela Garetta, jednego z komandosów Navy SEAL. Po ciężkich przeżyciach na Dominikanie, stoczeniu się, Brady odbija się od dna. Prowadzi podupadającą agencję detektywistyczną. Ze względów finansowych podejmuje się zlecenia - ma rozwiązać zagadkę tajemniczych, złowrogich listów, które otrzymuje młoda, światowej sławy gwiazda muzyki Pop Layla. Oczywiście On i Ona na początku się nie lubią. Z czasem ich relacja przemienia się w głębsze uczucie, im bardziej poznają swoje wnętrza tym bardziej się w sobie zakochują, oczywiście oboje się przed tym bronią.

Od nienawiści – do miłości, czyż to nieoklepany schemat? Może i tak, ale to jeden z moich ulubionych. tym bardziej, gdy w tle mamy intrygę kryminalną: pobicia, parowania, prześladowanie. jest ciekawie do ostatniej strony. Trzeba przyznać, że pomimo tego, że potrafimy przewidzieć co się może zdarzyć, to autorka bardzo sprawnie buduje napięcie aż do samego końca książki.

Czy miłość zaślepi czujność Bradego, czy uda mu się uratować ukochaną? Czy ponownie uczucia, zaangażowanie doprowadzi do tragedii i śmierci niewinnych osób? Czy honorowy Brady będzie musiał dopisać kolejne ofiary do swojej listy osób, które zawiódł?

„Serce pęka mi z bólu. Powinnam była zauważyć co się święci… Oddałam mu serce, duszę… zaraz w pierwszej chwili. Ale on nimi wzgardził. nie chciał ich. Zaufałam zbyt łatwo…
…Zaufałam niewłaściwej osobie i przyjdzie mi zapłacić za to żywcem. Zaufałam komuś… kto miał być przy mnie, ale to od początku było kłamstwem.”

Gdyby nie Ty,
nie widziałabym wszystkiego tak wyraźnie.
Gdyby nie Ty,
nie odsuwałabym się od wszystkich.
Gdyby nie Ty,
nie nauczyłabym się być sama.
nie byłoby mi wstyd.

Ponownie mamy...

Humor, intryga, romans, dobra książka

Humor, intryga, romans, dobra książka

Są książki, które potrafią wciągać czytelnika, mimo mało odkrywczej fabuły i przyprawiać o mocniejsze bicie serca. Są też takie, przez które nie da się przebrnąć żadną miarą. Pisząc recenzje, przeczytałam ich wiele, z obu grup. Czy "Gdyby nie Ty. Igrając z ogniem 2" należy do tych wciągających? Czy może do tych, które czytam, bo muszę?

Layla - urocza, sławna i bogata piosenkarka, która od jakiegoś czasu otrzymuje listy z pogróżkami. Jej życie z pozoru wydaje się być idealne. Ma wszystko - rodzinę, przystojnego ochroniarza - kochanka, luksus i jest znana na całym świecie. Jednak czy na pewno jej rodzina, a zwłaszcza matka są tacy, jakich pokazują media? Czy ochroniarz na pewno jest kochankiem? Czy Layla jest szczęśliwa?

Brady - były żołnierz, któremu misje odcisnęły ogromne piętno. Jest przystojny, aczkolwiek nieco sfrustrowany. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo swojej siostrze i siostrzenicy, przyjmuje niechętnie zlecenia ochrony Layli. Od tego momentu wszystko się zaczyna, a zwykłe zlecenie staje się czymś więcej...

Czytając opis powieści można by wywnioskować, że to romans na całej linii. Owszem, miłość tutaj również się pojawia i to płomienna miłość, taka, o której każdy z nas marzy. Jednak nie tylko na tym skupia się fabuła. Znajdziemy tutaj romans, sensację i szczyptę komedii. Autorka skupia się również na aspekcie samobójstwa, przemocy psychicznej w rodzinie, kłamstwach, intrygach i wewnętrznym ja. Rozdziały pisane są na przemian, z punktu widzenia Layli i z punktu widzenia Bradyego, co wyjątkowo sobie w powieściach cenię, bo pozwala mi to poznać oboje bohaterów w równym stopniu. Zawsze zastanawia mnie jak autorki potrafią umiejętnie wczuć się w rolę mężczyzny. Tutaj autorce udało się to świetnie. Dialogi i opisy są wyważone, więc nie powieje nudą, a język literacki, którym autorka włada, śmiało można określić jako jeden z barwniejszych, poprawnych literacko i działających na wyobraźnię.

W powieści pojawia się również seks - jedna czy dwie sceny - i tu chylę czoła w kierunku autorki, która potrafiła je ująć w sposób subtelny i intrygujący. To tylko dwie sceny, wydawać by się mogło, że zbyt mało, a jednak dla mnie wystarczająco, bo między słowami wyczuwalne było wielkie pożądanie bohaterów. Jak dla mnie bomba - bo czasem lepiej się czegoś domyślać i na to czekać, niż mieć podane na tacy.

"Gdyby nie Ty..." należy do powieści, które mają to coś i których treść ciągle i ciągle powoduje ciekawość, taką, że trudno się powstrzymać przed zajrzeniem kilka stron do przodu, żeby już, w tej chwili znać dalsze losy bohaterów. Oj, sporo musiałam mieć samozaparcia, żeby tego nie robić. W każdym razie historia jest bardzo ciekawa, wciąga bez reszty i powoduje dreszczyk emocji. Nie jest to literatura na miarę największych pisarzy, jednak sięgając po nią z całą pewnością nie będziecie żałować swej decyzji. Czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Polecam!

Layla - urocza, sławna i bogata...

Część zdecydowanie gorsza od poprzedniej, pojawia się wiele niedociągnięć.

UWAGA - SPOILER!

Żeby nie przedłużać, zacznę od minusów:

1. Denerwujące zachowanie głównej bohaterki, która stale podporządkowuje się matce, twierdząc, że nie ma innego wyjścia, że wie, jak to się dla niej skończy, jeśli się matce sprzeciwi, bla bla… ale jak to ma się właściwie skończyć? Jest dorosłą kobietą, sama wie co dla niej najlepsze. Zdecydowanie naciągane argumenty Layli.

2. Książka kompletnie mnie nie wciągnęła, brak poruszającej fabuły, zwrotów akcji, przewidywalna, nie wywołuje większych emocji, wątek kryminalny opiera się tylko na tym gościu od listów. Dodatkowo od początku wiadomo, ze został przez kogoś zatrudniony… Czytałam ją długo, zastanawiałam się, jak się skończy, ale nie umierałam z ciekawości, po prostu chciałam już ją przeczytać i mieć to z głowy.

3. Cały czas jest mowa, że Layla jest znana na cały świat, że każdy wie, kim ona jest, a nagle podczas imprezy jest w stanie normalnie tańczyć i na dodatek wyjść stamtąd niezauważona… Jakoś nie wyobrażam sobie, by znana na cały świat gwiazdka pop była w stanie cokolwiek zrobić w miejscu publicznym bez narażania się na napad zagorzałych fanów, którzy tylko czekają żeby ją dotknąć lub cyknąć sobie fotkę…

4. Co do pobytu w piwnicy… kompletnie nie trzyma to w napięciu, nie ma strachu o główną bohaterkę, wiadomo, że Brady-bohater ją uratuje i będą żyć długo i szczęśliwie.

5. Billy-Ray cały czas powtarzał jaką ma ochotę na Laylę, ale kiedy jest już ona na wyciągnięcie ręki, bezbronna w piwnicy, oczywiście nie bierze się do dzieła od razu tylko pitoli bez sensu dając Brady’emu czas na uratowanie Layli oraz Finnowi na zmianę decyzji i przestrzelenie mu łba… (nie wspominając o tym, że w ogóle Finna tam zaciągnął, wiedząc ile ich łączyło, oraz że nadal będzie się wahał)

6. Przez większą część książki Finn zachowywał się normalnie, natomiast gdy dowiadujemy się, że jest „zdrajcą”, wtedy dopiero zaczyna mu odbijać. Rozumiem, że może być zazdrosny o sławę, pieniądze, ale bez przesady… nie oszukujmy się… Dorosły facet raczej nie myśli jak 10-letni chłopiec… Nagle zaczyna zachowywać się jak gówniarz, który zaraz się popłacze, bo nie dostał od mamusi tego, co siostra.

7. Tak, na pewno ktokolwiek wpadłby na pomysł, aby pisać do siebie maile o planowanej zbrodni… + 10 do bujnej wyobraźni autorki. ;p (Finn i Bill-Ray – geniusze zbrodni)

8. Przeplatanie rozdziałów „Brady” / „Layla” nie jest złym pomysłem, ale czasem zaczyna działać na nerwy, np. wtedy, gdy Brady „odtrąca” Laylę. Wiemy doskonale (gdyż sam jako narrator swoich rozdziałów o tym wspomina),że robi to tylko po to, by zapewnić rodzinie bezpieczeństwo. W kolejnym rozdziale Layla zaczyna przeżywać, że kolejna osoba złamała jej serce, że kolejnej osobie niepotrzebnie zaufała…W tym momencie wcale nam jej nie szkoda, bo myślimy tylko o tym, że Brady i tak ją kocha, że i tak w końcu będą razem, że to tylko głupia szopka.. Przez taki zabieg trudno jest przechodzić te chwile razem z bohaterką.

Plusy:

1. Całkiem ciekawa postać to Eve, choć lekko przerysowana. Chyba jedyna osoba z charakterkiem, nie wywołuje oczywiście pozytywnych emocji, ale jej obecność wnosi wiele do książki. Przypomina mi ona bohaterkę z „American beauty”. ;p

2. Zaskakujące było to, że to nie matka stała za listami i pogróżkami, a inna osoba z bliskiego otoczenia. (Oczywiście w pewnym momencie dało się już to przewidzieć)

3. Jak zwykle plusem jest połączenie „thrilleru” z romansem, wątki się swobodnie przeplatają.

4. Książka napisana prostym, codziennym językiem, pojawiają się wulgaryzmy, slang, dzięki czemu jest bardziej realistyczna.

5. Całkiem oryginalny pomysł, nie czytałam wcześniej książki, której główną bohaterką byłaby jakaś sławna osoba.

Jak widać minusów więcej niż plusów, książka jednak mimo wszystko całkiem ok.
Nie polecę jej jednak do przeczytania. ;)

Część zdecydowanie gorsza od poprzedniej, pojawia się wiele niedociągnięć.

UWAGA - SPOILER!

Żeby nie przedłużać, zacznę od minusów:

Bardzo ciekawa, wciągająca książka!
Polecam serdecznie ;)!

Bardzo ciekawa, wciągająca książka!
Polecam serdecznie ;)!

"Łatwo wymazać z pamięci ból i rozczarowanie, gdy staje przed tobą jedyny człowiek, za którym tęskniłaś".

Nie jestem zaskoczona, bowiem drugi tom trylogii "Igrając z ogniem" dostarczył mi dosłownie takich samych wrażeń, jak część pierwsza. Igranie z uczuciami, nieposkromione żądze, miłość i erotyka – tego nie zabrakło przy lekturze tej książki.

Tara Sivec to amerykańska pisarka, która po kilkunastu latach pracy jako broker, postanowiła napisać powieść. Obecnie jest autorką kilku światowych bestsellerów, w tym lubianej serii pt. "Chocolate lovers", z której pierwsza część pt. "Pokusy i łakocie" zdobyła liczne nagrody literackie. Autorka jest żoną i matką, mieszka w Ohio wraz z mężem i dwójką dzieci.

Brady, były żołnierz marynarki wojennej znany z fabuły pierwszej części, zarabia obecnie na życie jako prywatny ochroniarz. Jego kiepska sytuacja materialna zmusza go do przyjęcia zlecenia ochrony światowej gwiazdy muzyki pop – Layli, która otrzymuje niepokojące listy z pogróżkami. Od pierwszego momentu pomiędzy bohaterami aż iskrzy od pożądania. Brady i Layla z czasem zaczynają zauważać wiele wspólnych punktów, w tym ten najważniejszy, czyli niemożność ucieczki od demonów przeszłości.

"Gdyby nie Ty..." to mocno przewidywalna druga część trylogii, której główne elementy składowe zagadki odgadłam dość szybko. To oczywiście duży mankament, jednak w literaturze tego typu nie spodziewam się skomplikowanej zagadki kryminalnej czy też suspensu. Spodziewam się jedynie, że książka wywoła na mojej twarzy rumieniec, szczyptę podniecenia i uczucie miło spędzonego czasu w otoczeniu silnie erotycznie naelektryzowanej fabuły. I w zasadzie właśnie to otrzymałam, czyli pełnokrwisty romans ze sporą dawką scen erotycznych, nacechowanych namiętnością i nie dającą się poskromić żądzą, które są naprawdę dość dobrze opisane.

Przyznam, że zamieszczone na końcu czytanego przeze mnie pierwszego tomu, fragmenty drugiej części już wówczas mnie mocno zaintrygowały. Byłam bowiem ciekawa, czy w kolejnym tomie autorka pokieruje losami Garretta i Annabelle w zupełnie nieprzewidywalny sposób, czy też wprowadzi niespodziewanie nowych bohaterów. Moje przeczucie mnie nie zmyliło, bowiem byłam prawie pewna, że Tara Sivec w drugim tomie postawi jednak na nowe postacie, aczkolwiek powiązane z bohaterami z pierwszej części. To bardzo dobry zabieg, bowiem w mojej opinii przedłużanie losów postaci z pierwszego tomu byłoby po prostu sztuczne i naciągane, a swoisty powiew świeżości w postaci nowego romansu z pewnością zwiększył moją uwagę jako spragnionego wrażeń czytelnika.

Dla dwójki bohaterów, czyli kruchej i wrażliwej Layli oraz twardego Brady'ego, odnalezienie siebie stanowi jedyną możliwość, by w końcu pozbyć się demonów przeszłości, jakie cały czas ich otaczają. I pomimo faktu, że fabuła jest nieco przesłodzona, a pewne wydarzenia mało realistyczne, relacja głównych bohaterów wydaje mi się być zbudowana na dość silnych fundamentach. A w życiu przecież i tak bywa, że dwójka ludzi, skrzywdzona mocno przez los, potrafi sobie nawzajem pomóc. Poza tym wyczuwalne erotyczne napięcie pomiędzy nimi dodaje smaczku i pikanterii całej tej miłosnej historii.

"Gdyby nie Ty..." to dobra kontynuacja trylogii "Igrając z ogniem" - pełna namiętności, szybkiej akcji, erotyki i miłości. Ja już wiem, kto będzie bohaterem trzeciego tomu i jestem niezmiernie ciekawa, jak autorka pokieruje losami kolejnych postaci. Zabieram się więc do lektury.

Tara Sivec to amerykańska...

• 2015
  • 2015