Piękna łasica

1993-01-01
1990-01-01
Roman Ściślak
Powieść francuska -- 20 w. korsarze

„Korsarza z Saint Malo” pamiętam z przełomu lat 80-tych i 90-tych XX wieku z wystawy sklepowej nieistniejącej już osiedlowej księgarni. W sumie nie pamiętam dlaczego wtedy jej nie kupiłem – być może w tamtych czasach chętniej wybierałem publikacje historyczne. „Wspomnienia” Waltera Schellenberga, czy książki marynistyczne mam na przykład do dziś… Na gruzach poprzedniego systemu pojawiały się niczym meteor efemeryczne wydawnictwa, popularyzujące przedruki książek sensacyjnych, kryminalnych, a także tych spod znaku „płaszcza i szpady”. Ilość tytułów nie zawsze szła w parze z jakością edytorską i to niestety widać po „Korsarzu”. Przeczytany z dużym opóźnieniem nie wzbudza już takich emocji.
Ba, nie jestem nawet pewien, czy wtedy byłbym taką lekturą zachwycony. Przez mniej więcej 1/3 książki miałem wrażenie, że czytam książkę obyczajową, nie zaś pełnokrwistą opowieść o morskich bohaterach z okolic XVII-wiecznej Tortugi. Mało wiarygodny wydaje mi się związek Juany i głównego bohatera, zważywszy na okoliczności narodzin uczucia między nimi. Sam zaś Tomasz Trublet jest bardzo mało sympatyczną postacią. Natomiast fabuła, hmm kto wie, czy w rękach zręcznego reżysera opowieść o „Pięknej Łasicy” nie stałaby się bardziej strawna. Mnie jednak książka niezbyt przypadła do gustu. 4/10

Bardzo ciekawa i wciągająca. Początek nudny, ale od połowy nabiera rozpędu. Piękny i smutny zarazem obraz człowieka, który zbłądził myśląc, że czyni dobrze.

inny tytuł to " Korsarz z Saint-Malo" Frapująca fabuła, bogate tło historyczne i obyczajowe, barwna egzotyka i sugestywna erotyka, niezwykle dramatyczna, filmowa niemal akcja - to charakterystyczne cechy tej pasjonującej powieści, zbliżonej do prozy Aleksandra Dumasa.

No nie dam rady do konca... Slabo....

No nie dam rady do konca... Slabo....

inny tytuł tej powieści to "Piękna Łasica"

inny tytuł tej powieści to "Piękna Łasica"

Lubiłem ją ;)

Lubiłem ją ;)

Bardzo ciekawa książka, w nietypowym stylu z zajmującymi przygodami.
Ładne tłumaczenie na polski.
Zdecydowanie polecam!

Bardzo ciekawa książka, w nietypowym stylu z zajmującymi przygodami.
Ładne tłumaczenie na polski.
Zdecydowanie polecam!

• 3_Historyczne, kostiumowe, dawne czasy
  • 3_Przygoda
  • Beletrystyka
  • Kiedyś miałam
  • Romans, erotyka

Dodaj cytat z książki Piękna łasica