Ostatnie życzenie

Wydawnictwo: superNOWA
Emilia

Później mówiono, że człowiek ów nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej. Nie był stary, ale włosy miał zupełnie białe. Kiedy ściągnął płaszcz, okazało się, że na pasie za plecami ma miecz. Białowłosego przywiodło do miasta królewskie orędzie: trzy tysiące orenów nagrody za odczarowanie nękającej mieszkańców Wyzimy strzygi. Takie czasy nastały. Dawniej po lasach jeno wilki wyły, teraz...

Takie czasy nastały. Dawniej po lasach jeno wilki wyły, teraz namnożyło się rozmaitego paskudztwa – gdzie spojrzysz, tam upiory, bazyliszki, diaboły, żywiołaki, wiły i utopce plugawe. A i niebacznie uwolniony z amfory dżinn, potrafiący zamienić życie spokojnego miasta w koszmar, się trafi.

Tu nie wystarczą zwykłe czary ani osinowe kołki. Tu trzeba zawodowca.
WIEDŹMINA.
Mistrza magii i miecza. Tajemną sztuką wyuczonego, by strzec na świecie moralnej i biologicznej równowagi.

źródło opisu: Wydawnictwo superNOWA

źródło okładki: www.supernowa.pl

McRap1972 | 2015-03-26
Przeczytana: 24 marca 2015

Po wielu latach postanowiłem przypomnieć sobie sagę o wiedźminie. Tym razem czytam w postaci ebooków. Wrażenia wciąż te same. Geralt na zawsze już pozostanie jednym z moich ulubionych bohaterów literackich. "Ostatnie życzenie" to rewelacyjny zbiór opowiadań. Słowa które pisałem tu wcześniej, wciąż pozostają aktualne ....

Pamiętam jak przed laty sięgnąłem po numer miesięcznika "Fantastyka". Był to chyba grudzień 1986 roku. To były ciężkie czasy dla miłośników fantastyki, wydawano mało książek o takiej tematyce. Jak zwykle więc "Fantastykę" przeczytałem od deski do deski ... na koniec zostawiłem opowiadanie wysłane na konkurs. Opowiadanie to chyba nawet nie wygrało konkursu a jedynie zostało wyróżnione. Tytuł tego opowiadania to "Wiedźmin" a autorem był ktoś zupełnie nie znany ... Sapkowski. Pamiętam co wtedy pomyślałem ... jejkuuu polskie fantasy ... błeee ... przecież to nie może być dobre. Ale nie miałem nic innego do czytania, więc trochę z przymusu zabrałem się za lekturę....

anezee | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Wybitny nie jest sposób pisania Sapkowskiego, ale jego niekonwencjonalny sposób myślenia o kulturze i naturze ludzkiej. Bezwzględnie oddziela fakty od naszych wyobrażeń o człowieczeństwie. Dlatego wśród jego bohaterów nie ma herosów. Są za to ludzie, nieważne że w fantastycznym kostiumie.
Opowiadania o Wiedźminie należą do moich ulubionych. Czytałam je wielokrotnie i cenię za dowcipną reinterpretację baśni braci Grimm. Wspaniałe.

comboometga | 2015-03-02
Przeczytana: 01 marca 2015

Pierwsza książka Sapkowskiego, z którą dane mi się było spotkać nie zawiodła mnie i całkowicie zachwyciła. Od dawna już chciałam sięgnąć po tą sagę ponieważ interesuję się klimatami Wiedźmina itd. Mimo starodawnego języka, momentami kompletnie niezrozumiałego, książkę czytało się płynnie a nieznane słowa można było wywnioskować z dalszych dialogów lub opisów. Przenosimy się w dawne czasy kiedy to rycerze stąpali po ziemii i walczyli z przeróżnymi stworami by przypodobać się księżniczkom i innym damom dworu. Wtedy na scenę wchodzi Geralt z Rivii - Wiedźmin o siwych włosach, przenikliwym spojrzeniu i zymnym charakterze. Już samo przedstawienie jego postaci daje dużo do myślenia i pobudza wyobraźnię. Walczył on z przeróżnymi stworami, bestiami i istotami zamieszkującymi pobliskie wioski i miasteczka - zdejmował klątwy, ucinał głowy lub po prostu odwalał tzw. brudną robotę za tych, którzy mu zapłacili. Nie jest on bowiem dobrodusznym wojownikiem, który unicestwia zło dla własnej...

Przeczytana: 09 czerwca 2015

To moje pierwsze spotkanie z Geralt'em z Rivii i w ogóle z twórczością Pana Spkowskiego(i na pewno nie ostatnie).Książka mocno osadzona w klimatach fantasy przeplatana motywami baśniowymi.Zabieg ten uważam za udany,gdyż owe baśniowe elementy autor prezentuje w dość konkretny,powiedziałabym "męski"zupełnie nie Disney'owski sposób,co dodaje charakteru książce i przywołuje uśmiech na twarzy czytelnika.W "Wiedźminie" możemy doszukać się zderzenia dwóch światów mianowicie baśniowego,składającego się np. z nietypowych postaci (elfy,czarownice),ale także elementów świata realistycznego takich,jak dawne profesje/status społeczny(rycerze,wieszczki, księżniczki).Mnie osobiście urzekł jeszcze jeden realny motyw,który Sapkowski wplótł miedzy baśniowy świat mianowicie ludzka ułomność..inność... odmienność...odniosłam wrażenie,że gdzieś między wierszami autor uczynił,z owej odmienności atut,chociażby obdarzając niecodziennymi cechami samego głównego bohatera czy wybrankę jego serca.Cóż dużo...

sskoczek | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

Książki z cyklu o Wiedźminie bardzo długo widniały na mojej liście "do przeczytania" - teraz zastanawiam się jak mogłam tak długo zwlekać z ich przeczytaniem? Jak mogłam tak długo nie wiedzieć, że Sapkowski świetnie pisze? Zamiast ubolewać nad moją czytelniczą opieszałością pędzę do biblioteki po kolejne tomy i nadrabiam zaległości, bo historie o Geralcie z Rivii są znakomite. Świat Sapkowskiego - pełen demonów, potworów wszelakiej maści, magii i uroków. Do tego klimatycznie "brudny i plugawy" z zachowaniem mocno dźwięczącej nuty słowiańskiej, którą zawdzięczamy specyficznemu (swojskiemu) językowi, wielu nazwom roślin i stworzeń ze słowiańskiego, znanego nam bestiariusza. Sapkowski pisząc skupia się na wielu szczegółach, a jak wiemy - w nich tkwi diabeł (a propo diabłów - bardzo podobała mi się gra słów na końcu opowiadania "Kraniec świata"). Pomimo swojej detaliczności opisy nie nudzą, ale sprawiają, że świat wykreowany przez autora jest spójny, głęboki i wciąga czytelnika, co...

Fantasy_eater | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Zaczynając czytać byłam pewna, że Wiedźmin jest strasznie przereklamowany. Jakże ja się myliłam! Książka jest niesamowita, genialny styl pisania na wysokim poziomie, nudzić się nie można. Genialne wykreowane postacie. Czuję, że się uzależniłam od Geralta ;)

słoneczko | 2015-12-08
Przeczytana: 2013 rok

Po kilkunastu latach postanowiłem przeczytać ponownie. Wrażenie pozostało, może nawet większe. Klasyka gatunku. Świetna. Polecam.

Pol15-93 | 2017-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Zaciekawił mnie ten świat jak i postacie występujące do tej pory. Jedynym minusem, który bym dał jest przesyt nawiązań do znanych nam opowieści (zaczynając od księżniczek w wysokich wieżach kończąc na dżinnach z butelki). Jest to dobre gdy używa się tego raz a nie praktycznie w co drugim rozdziale.

Etna | 2018-02-12

Bardzo długo zajęło mi, żeby przekonać się do tej serii. Nie umiem znaleźć powodu dlaczego, ale książka mnie odpychała. Okazało się, że całkiem niesłusznie. Pierwsza część pozwala powoli zapoznać się z bohaterami. Jest napisana humorystycznie. W wielu momentach rozśmiesza. Można z nią odpłynąć i nawet nie zauważa się kiedy lektura dobiegnie końca. Postacie budzą sympatię, są kolorowe i każda ma swój wyraźny charakter.
Polecam!

| 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

I tak rozpoczęła się moja przygoda z wiedźminem.
Różnie bywało na początku nudziło ale ostatecznie Gerald z Rivii i kompania przekonały mnie do dalszej lektury.
W czasach kiedy ilość książek fantastycznych to liche kopie klasyków powrót do jednego z filarów gatunku to prawdziwe katharsis.

Polubiłem Geralta za język a pozostałych za to, że nie są tylko bezkształtnym tłem.