czarnykwarc

źródło okładki: google

Michał-Tarnowski | 2016-09-03
Przeczytana: 02 września 2016

W astronomii nie jestem nawet amatorem, dlatego trudno mi ocenić tę książkę i porównać z resztą rynku. Mimo to zrobiła na mnnie bardzo dobre wrażenie.

Półki z książkami popularnonaukowymi w księgarniach uginają się od tytułów o czarnych dziurach, o ciemnej materii i energii, o wielkim wybuchu i coraz częściej o wszechświatach równoległych i Wieloświecie (multiwers, ang. Multiverse). Nie ma czemu się dziwić – ludzka ciekawość i wyobraźnia sięgają coraz dalej i dalej, czasami idąc w spekulacje (z pożytkiem dla nauki).

W tym wszystkim nie można jednak zapominać o naszym kosmicznym domu czyli o Układzie Słonecznym. To w nim wszystko się zaczęło i ludzkość dalej stawia w nim pierwsze kroki. Cały czas trzyma się ziemskiej kołyski, a do innych miejsc wysyła póki co tylko sondy. Ekscytacja związana z podbojem Kosmosu jest już mniejsza niż w czasach zimnej wojny, kiedy pisano tę książkę, i tylko sporadycznie jest ożywiana przez filmy jak „Interstellar” (którego tytuł też nie sugeruje...

Janusz Szcząchor | 2018-08-02
Przeczytana: 1996 rok