Cień

2014-01-01
2014-01-01
18 min.
Cecylia Niewiadomska

Cień" to baśń autorstwa Hansa Christiana Andersena, opublikowana po raz pierwszy w 1847 roku. Opowiada historię uczonego, który wyrusza w podróż do Afryki, aby poznać i opisać ten kontynent. Podczas podróży traci swój cień, który staje się jego niezależnym i złośliwym alter ego.
Baśń porusza wiele ciekawych tematów, takich jak:
- Dwoistość natury ludzkiej - cień symbolizuje mroczną stronę osobowości uczonego, jego ukryte pragnienia i lęki.
- Relacja między człowiekiem a jego stworzeniem - cień staje się odrębną istotą, która rywalizuje z uczonym o jego życie.
- Pojęcie piękna i brzydoty - cień jest początkowo brzydki i odrażający, ale z czasem uczy się wykorzystywać swoje wady do osiągania celu.
Andersen napisał "Cień" w formie alegorii, w której ukryte są głębsze znaczenia. Baśń można interpretować na wiele sposobów, co czyni ją interesującą lekturą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Język baśni jest prosty i zrozumiały, a styl narracji charakterystyczny dla Andersena - pełen humoru, ironii i metafor.
Podsumowując, "Cień" to baśń, która skłania do refleksji nad naturą ludzką, relacją człowieka ze swoim otoczeniem oraz pojęciem piękna i brzydoty. Jest to pozycja warta przeczytania zarówno przez miłośników baśni Andersena, jak i tych, którzy szukają głębszych znaczeń w literaturze.

Baśń porusza wiele ciekawych tematów, takich jak:
- Dwoistość natury ludzkiej - cień symbolizuje...

Czytało się nawet ok, ale nie został mi w pamięci. Z perspektywy czasu raczej nic specjalnego czy wartego uwagi, jest sporo znacznie lepszych baśni.

Podstępne i do przemyślenia, tym razem nie jest słodziutko.

Podstępne i do przemyślenia, tym razem nie jest słodziutko.

Na półkach: , , , , , , ,

"Cień" to kolejna z mniej znanych baśni Andersena. Oryginalna, tajemnicza, ciekawa, pełna ukrytych znaczeń. Występują w niej jedynie trzy postacie, z czego chyba najciekawszą jest Cień profesora.

Pewien uczony wyjechał do Afryki, by ją poznać i opisać. Było tam jednak tak gorąco że jedynie nocą wychodził na balkon. Świecił wtedy lampę i przyglądał się tajemniczemu domostwu z naprzeciwka. Razem z nim wychodził cień, nagle opuszczając swego właściciela. Uczony wrócił do swego chłodnego kraju, a Cień wędrował po świecie przybierając ludzką postać, odzienie i wykwintne maniery. Co Cień ujrzał w tajemniczym domu? Czy spotka się ze swym właścicielem? Jak zakończy się ta nietypowa baśń?

Z tego co sobie uświadomiłem baśniopisarz w zamierzeniu tworzył dla dorosłych, jedynie forma jego utworów okazała się bardziej atrakcyjna dla dzieci. Tak jest i tym razem.

Duński mistrz baśni tym razem nie zachwycił mnie tak bardzo jak zwykł to czynić. Jednak polecam gorąco ten utwór nie tylko dzieciom. Stawiam 8/10.

Pięknie napisana. Wprowadza w klimat i tworzy nastrój. Od razu przywodzi wspomnienie wakacji na południu Europy. Jednak książka ma też swoje minusy. Miejscami lektura się ciągnie i męczy. Rozmowy Cienia z badaczem mielą te same frazesy. Jakiegoś elementu w tej historii zabrakło i niestety po lekturze to "czuć".

C, jak Cień.
Z cyklu AA - Animowany Andersen.

Cień to rzecz wspaniała! Jestem głęboko poruszony tą niezwykłą magią, pełną zarówno słońca jak i mroków, magią, czyniącą z "Cienia" coś więcej niż moglibyśmy się spodziewać słysząc słowo "bajka". Pełen ukrytych znaczeń i alegorii, z piękną historią, wyraźnie wybija się przed szereg innych, co najmniej bardzo dobrych utworów duńskiego bajarza.
Młody badacz wyjeżdża na południe, gdzie w wyniku niesamowitej historii i spotkania cudownej niewiasty, niemalże zjawy, traci swój cień. Wraca do domu, mijają miesiące i lata, aż pewnego dnia do jego drzwi puka... jego własny cień!

W ciągu lektury słuchałem pełnej magii muzyki Joe Hisaihiego i być może pod jego właśnie wpływem wyobraziłem sobie animowaną wersję "Cienia" zrobioną przez Hayao Miyazakiego (z którym Hisaishi całymi dekadami współpracował) bo nikt dziś tak jak on baśni nie opowiada - i ten właśnie rodzaj magii tutaj poczułem! Zupełnie jak we wspaniałych Spirited Away, albo Ruchomym Zamku Hauru. Magia, niewinność i mrok wymieszane w IDEALNYCH proporcjach! I przez to właśnie marzenie - bo o powstaniu i zobaczeniu takiego filmu od kilku chwil marzę - dziś Andersen zyskał miano Animowanego.

Polecam jak mało co! Moi drodzy, możecie sobie darować Anioła, Choinkę, Bąka, a nawet Kaczątko i Calineczkę - ale "Cienia" NIE OMIJAJCIE!

C, jak Cień.
Z cyklu AA - Animowany Andersen.

• E-booki
  • 2015