Fairest

Cykl: Saga księżycowa (tom 3.5)
Wydawnictwo: Feiwel & Friends
angielski
Olga

Mirror, mirror, on the wall. Who is the Fairest of them all? Pure evil has a name, hides behind a mask of deceit, and uses her "glamour" to gain power. But who is Queen Levana? Long before she crossed paths with Cinder, Scarlet, and Cress in The Lunar Chronicles, Levana lived a very different story—a story that has never been told... until now. New York Times –bestselling author Marissa...

Mirror, mirror, on the wall.
Who is the Fairest of them all?

New York Times –bestselling author Marissa Meyer reveals the story behind her fascinating villain in Fairest, an unforgettable tale about love and war, deceit and death. This extraordinary book includes a special full-color image of Levana’s castle and an excerpt from Winter, the exciting conclusion to The Lunar Chronicles.

źródło opisu: Feiwel and Friends, 2015

źródło okładki: http://us.macmillan.com

Teetmecor | 2017-09-14
Przeczytana: wrzesień 2017

Książka nie jest gruba, więc czemu by po nią nie sięgnąć? Hmm.. Ja widzę inne powody. Po pierwsze jeżeli kochacie M. Meyer to nie ma co odpuszczać i co ważniejsze, jeżeli nie wiecie czemu życie naszej złej królowej Luny jest takie popaprane, to ta pozycja właśnie wam to wyjaśni. A nawet jest szansa, że łezka zakręci się Wam w oku, chociaż osobiście myślę, że nie ważne jak tragiczne życie wiodła nasza bohaterka, to nie miała prawa tak wyżywać się na innych.
Fairest jest naprawdę dobrze napisaną historią poboczną, którą moim zdaniem warto przeczytać jeszcze przed lekturą Winter (przekonać powinno Was to, że nawet ja przerwałam czytanie Winter i sięgnęłam po Fairest xD) i nie ma co narzekać... bo historia wciąż jest iście bajeczna ^^

_Magnolia_ | 2017-08-31
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Na wstępie chciałabym serdecznie podziękować DD_TranslateTeam za udostępnienie tłumaczenia „Fairest”. Jestem oczarowana sposób w jaki ta książka została przetłumaczona. Świetna robota! Cieszę się bardzo, że mogłam poznać historię Levany, czarny charakter „Sagi Księżycowej”, dzięki Wam mogę dalej zatopić się w tamtejszy świat. Jeszcze raz bardzo dziękuję!

Jak już wspomniałam to jest historia o Levanie, śledzimy jej myśli, marzenia, reakcje, uczucia wszystko w trzeciej osobie na przestrzeni wielu lat, od wieku nastoletniego do dorosłego, jak to coraz bardziej stała się potworem. Ujawniając także pewne szczegóły z dzieciństwa kilku głównych postaci sagi wzbogacając także ich historię. Pani Meyer (nie! To nie ta ze „Zmierzchu”!) jak zawsze potrafiła stworzyć pełnokrwiste postacie, a opisy plastyczne, absolutnie nie długie, powodują, że czytając ogląda się film. Pomimo że skończyłam książkę kilka dni temu, to nadal o niej myślę, nie tylko o Levanie i jej sposobie bycia i życia. Oby...

JaneDoe | 2017-02-20
Przeczytana: 2016 rok

Książka "Fairest" jest świetnym dopełnieniem do "Sagi Księżycowej". Opowiada historię lat młodzieńczych Levany, stosunków z siostrą, wyjścia za mąż, nienawiści do Cinder, etc. Utwór pozwala nam spojrzeć na pokrzywdzoną przez los dziewczynkę - nie żądną krwi władczynię.
Szybko się czyta, zapierająca dech w piersiach - z resztą jak każde dzieło M. Meyer.
Polecam :)

Dominika | 2016-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Wielokrotnie zdarzało mi się, że czytałam dodatek - tutaj prequel - do danej serii, jednak aż zbyt często po lekturze odnoszę wrażenie, że to wszystko było tak właściwie zbędne, że niewiele wniosło do całości, jeśli nawet nie zepsuło mi całokształtu. W "Fairest" opisana jest historia antagonistki - na pewno stanowiło to duże wyzwanie, ponieważ z tym spotykamy się już rzadziej. Autorka nie może pozwolić, abyśmy popadli w zbytnie współczucie, ale oczernianie wszystkiego również nie jest właściwie, natomiast motyw musi być sensowny - naprawdę ciężko tu znaleźć złoty środek. Ale Levana intrygowała mnie na tyle, że postanowiłam dać tej książce szansę.
Levana od zawsze znajdowała się w cieniu swojej siostry, Channary - pięknej nawet bez czaru, uwielbianej przez poddanych i wszystkich na dworze, przyszłej królowej. Ona natomiast była jedynie księżniczką, która chowała się pod maską, ukrywając oszpeconą twarz - samotna, poniżana, zakochana bez wzajemności. To tu należy doszukiwać się...

Vrotki | 2015-12-15
Przeczytana: 02 lipca 2015

Lila68 | 2015-10-28
Przeczytana: 12 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest to dobre uzupełnienie książki. Nie myślałam, że Levana miała tak trudne dzieciństwo.. Z pewnością zaważyło to na obecnym jej zachowaniu. Jednak nawet jakbym chciała, to nie współczułabym jej. Jest to osoba niezrównoważona psychicznie, gotowa po trupach dojść do celu. Poświęciła swoją wielką miłość dla kraju, mimo iż kraj prawdopodobnie tego od niej nie oczekiwał. Mając tak trudne dzieciństwo, doświadczając tak wiele cierpienia nie powinna czynić tego samego innym raniąc wszystkich wokoło. Bolesne dzieciństwo nie usprawiedliwia jej brutalności i bezduszności. W dalszym ciągu jej nie trawię.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jeden ze zgrabniejszych prologów, jakie udało mi się przeczytać. Okropnie wciągnęłam się w świat Sagi Księżycowej, dlatego nie mogłam sobie odpuścić przeczytania tej niewielkiej objętościowo książki, w której została przedstawiona historia królowej Luny – Levany.

Levana nie jest w najmniejszym nawet stopniu jedną z moich ulubionych bohaterek sagi, ale byłam ciekawa początku, który spowodował, że w jej sercu zagościł mrok. Bo wierzę, że każde zło ma jakąś przyczynę i historię, że nie bierze się znikąd. Tak też było w tym przypadku.

W dzieciństwie oszpecona przez płomienie, samotna, niekochana, poniżana przez siostrę, z młodzieńczymi uczuciami ulokowanymi w osobie, która ich nie odwzajemnia… nic dziwnego, że jej odbiło (delikatnie mówiąc). Mimo całej jej tragedii, nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że Levana mogła dokonywać innych wyborów. Jej uczucia do Evreta i to w jaki sposób próbowała się do niego zbliżyć, były wręcz maniakalnie przerażające. A jej obsesyjne pragnienie, żeby za...

CatusGeekus | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Marissa Meyer podjęła się trudnego zadania - opisując origin swojego czarnego charakteru istniało prawdopodobieństwo, że popadnie w zbytnie współczucie, albo zbyt wielką demonizację Levany. Na szczęście wywiązała się ze wszystkiego znakomicie. Levana jednocześnie przeraża i wzbudza smutek, lecz wciąż mieści się w granicach wiarygodności psychologicznej postaci. Jako osobna historia książka niekoniecznie się sprawdza, ale jako nowela - jak najbardziej.
Pełna recenzja na moim blogu: http://catusgeekus.blogspot.com/2015/02/fairest-marissa-meyer.html