Synowie

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Cykl: Ziemski dom (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
Sons
Chiny, trylogia, życie

Drugi tom trylogii Ziemski dom. Po śmierci Wang Lunga jego trzej synowie dzielą między siebie dziedzictwo. Najmłodszy , Wang Tygrys, wybiera karierę wojskową i ze zwykłego watażki pustoszącego pozbawione cesarza Chiny, staje się wielkim generałem. Jego potęga i zgromadzone podczas wojen bogactwa kontrastują z wszechobecnym ubóstwem wyzyskiwanego przez takich jak on narodu. Wang Tygrys, podobnie jak wcześniej Wang Lung, usiłuje ukształtować syna na swoje podobieństwo. Lecz przez Chiny przetaczają się rewolucje i kontrrewolucje, dające nadzieję na wyzwolenie i zrzucenie jarzma przez wyzyskiwane i gnębione miliony chłopów i nędzarzy. Syn Tygrysa występują przeciwko staremu porządkowi.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2011

źródło okładki: http://muza.com.pl/

gwiazdka | 2013-03-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 02 marca 2013

Synowie to drugi tom Chińskiej trylogii Ziemski dom. Tym razem mowa o trzech synach Wang Lunga. Każdy z nich poszedł swoją drogą, inną niż ta, którą dla nich wymarzył ojciec. Trzy charaktery, trzy różne losy. W większej części książka opowiada historię najmłodszego syna, który w Łaskawej ziemi praktycznie był niewidoczny.
Moim zdaniem książka jest potwierdzeniem, że drugi tom, chociaż dobory, bardzo często jest słabszy od tomu pierwszego. Brakowało mi tutaj kolorystyki obyczajowej Chin, która w pierwszej części była dominująca. Ogólnie jednak historia ciekawa, książkę też czytało się lekko i przyjemnie. I temat ponadczasowy, dający do myślenia nawet dziś, a powtarzający się w obu częściach- "uszczęśliwianie" swoich dzieci na siłę, zmuszanie ich do spełniania naszych marzeń.

Nikto | 2014-07-02
Przeczytana: 13 maja 2014

Druga część trylogii '' Ziemski dom '' ,według mojej opinii i oczekiwań troszkę słabsza,czyli jak dla mnie za często '' zachodzi '' na monotematyczność .Opowiada o trzech synach Wang Lunga i O - lan ,oraz o ich rodzinach. Synowie po podziale całkiem już sporego majątku ,zajęli się każdy swoimi sprawami .Najstarszy syn zwany Wangiem - Dziedzicem ,w każdej finansowej transakcji polegał na młodszym bracie zwanym Wangiem - Kupcem .Najmłodszy natomiast wybrał szumnie tutaj zwaną ,karierę wojskową i opuścił rodzinne miasto. Właściwie dalsza część książki traktuje w przeważającej części o Wangu najmłodszym ,zwanym Wangiem - Tygrysem,który to pewnego dnia zbuntowawszy się wraz z innymi żołnierzami ,przeciwko swojemu generałowi ,pokonuje go i ucieka tworząc swoją '' bandę rozbójników '' .Autorka bardzo się stara i kilkakrotnie powtarza jaki to Wang - Tygrys był sprawiedliwy ,jak to tylko sporadycznie pozwalał swoim ludziom grabić podbite i zagarnięte tereny ,Jak to nie pozwalał prawie nigdy...

Pearl S. Buck napisała trylogię którą nazwała „Ziemski dom”. Obejmuje ona XIX - XX wiek kiedy to Chiny przechodziły wiele zmian politycznych i kulturowych. Tom II nosi nazwę „Synowie”. Po śmierci Wan Lunga okazuje się, że żaden z synów nie chce pracować na roli. Najstarszy syn, zwany Wangiem-Dziedzicem zajmuje się interesami, drugi syn, zwany Wangiem-Kupcem, zajmuje się sprzedażą, a trzeci Wang-Tygrys poświęcił się karierze wojskowej. Większa część książki poświęcona jest historii dotyczącej Wanga-Tygrysa. Wang-Tygrys po kłótni ze swoim przełożonym tworzy własną „bandę” w której znajdują się też inni zbuntowani przeciwko przełożonym żołnierze. Czy droga którą wybrał Wang-Tygrys doprowadzi go do sławy? Jakie wydarzenia będą miały wpływ na dalsze losy Wanga-Tygrysa? Co stało się z O-lan? Czy synowie powiększą sławę i majątek rodu Wang Lunga?
O wszystkim mówi ta książka.

Mario | 2015-06-30

Cała trylogia to świetna literatura. Drugi tom pokazuje, jak różne drogi mogą obierać ludzie, w jak różne strony popycha ich przeznaczenie i namiętności, a przecież jak niewielki ma to wpływ na życie, kiedy patrzy się na nie u jego kresu.

secc | 2016-04-29
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Druga część cyklu "Ziemski dom" przedstawia losy synów Wanga Lunga. Trzej synowie, trzy różne spojrzenia na świat i inne wartości.
Ta część nie była tak przyjemna jak pierwsza, jednak historia ciągle jest pokazana prosto, skupiająca się na uczuciach synów i pokazująca sposób w jaki żyją i dorastają oraz jak kształtują młodsze pokolenie swojego rodu.
Warto po nią sięgnąć.

Zuela | 2013-03-15

Chiny wojny domowej,szarpane samowładztwem watażków,którzy ustanawiali własne prawa.Najmłodzsy syn Wanga,zwany Tygrysem mający własną prywatna armię,zdradzony przez kobiete,którą kochał....czy znajdzie w życiu to do czego dążył?
Z tomu na tom coraz ciekawsza akcja,opisy postaw życiowych trzech braci różniących sie od sibie czym tylko można

justi | 2012-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2012

Życie, i powieść, pokazuje, że dzieci chcą zupełnie czego innego niż dla nich chcieliby rodzice. Pieniądze pomagają stać się tym, kim chcą być, ale nie zawsze służy to ich dobru. Ideały trwają czasem tylko przez jedno pokolenie.

Zuza | 2013-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2013

Przeczytałam, z racji kontynuacji serii. Ale w polowie ksiazki bylam juz znudzona, bo za duzo bylo o wojsku i o najmlodszym synu, za malo o pozostalych

Milena | 2013-02-13

Być może ta książka ma w sobie jakiś czar, ukrytą głębię, ale ja tego zwyczajnie nie dostrzegam. Po przeczytaniu pierwszego tomu postanowiłam dać trylogii jeszcze jedną szansę, ale nic się nie zmieniło, jest chyba nawet gorzej. Dla mnie powieść jest zwyczajnie nudna. Trzy gwiazdki daję za stworzenie przekonującego klimatu Dalekiego Wschodu i, tak mi się wydaje, udaną próbę odtworzenia mentalności ówczesnych Chinczyków.
Książka niewarta poświęconego jej czasu.

ChanLee | 2015-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Drugi tom już niestety słabszy od "Błogosławionej ziemi". Nie brakło w nim mądrości i do dziś aktualnej mentalności ludzi, ale gdybym nie interesowała się Dalekim Wschodem, nie ukończyłabym tej książki. Życie generała nie jest tak pasjonujące, jak życie biednego chłopa. Po zakończeniu spodziewam się jednak, że trzecia część znowu mnie zachwyci. Oby. :)