Synowie

2006-01-01
2006-01-01
Jędrzej Polak
Chiny trylogia życie

Bardzo obrazowo opisane zycie w Chinach przed rewolucja, ciekwie sa przedstawione mysli bohaterow i ich postepowanie.
Ksiazka jest swietna.

Ksiazka jest swietna.

Bardzo interesująca lektura i generalnie polecam przeczytać, natomiast nie da się ukryć, że w porównaniu z pierwszą częścią sagi ("Łaskawa ziemia") wypada trochę blado. Tam momentum wszystkich sił skłębionych wokół bohatera, w połączeniu z klimatem sagi i egzotycznymi obrazkami innej kultury (ale jednak widzianej oczami osoby kultury zachodniej, spisanymi po angielsku) było przepotężne. Tutaj - bohaterów i wątków jest dużo, a zmierza to do niezbyt spektakularnego zakończenia w sposób trochę meandrujący. Może dlatego, że powieść jest ostatecznie o tym, jak ludzie starzeją się i rozmieniają swoje życie na drobne, tonąc i gubiąc swoje ambicje oraz schedę, odpowiednio w archetypie Ziemianina, Kupca, Generała... podczas gdy świat zmienia się niepostrzeżenie w miejsce, gdzie dla wszystkich tych ról nie będzie już miejsca.

2041

Już sam piękny język, jakim posługuje się Pearl S. Buck w swoich książkach zasługuje na moje uznanie. Do tego sposób, w jaki Autorka opowiada o Chinach... po prostu majstersztyk :)

Niezwykły sposób narracji tej trylogii to coś, wobec czego nie potrafię przejść obojętnie.

W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do osobliwości. Kina, teatry i książki bombardują nas historiami o każdym możliwym odchyle od codzienności. Niezwykłych scenariuszy wydarzeń znamy już tak wiele, że czasem zapominamy o tym, jak brzmiał ten podstawowy. Chociażby ten, który realizujemy na przestrzeni własnego życia.
Noblistka przedstawia historię drugiego pokolenia rodu Wang Lunga. Nic poza tym. Doświadczenie tej opowieści - dla mnie, (czyli późnego millenialsa ze środkowej Europy),było czymś bardziej niecodziennym, niż atak zombie w pętli czasowej stworzonej przez międzygalaktyczną ligę superbohaterów.

Oto za pośrednictwem oszczędnej, prawie że oschłej narracji dowiadujemy się o tym, jak spożytkowali swoje życie synowie chińskiego chłopa — tego, który wzbogacił się na ziemi. Każdy z jego potomków ma inny charakter, żaden jednak nie jest nad wyraz wybitny, przystojny, mądry, postępowy, czy też dobrotliwy. Żywot żadnego z nich nie może uchodzić ani za przykład, ani za przestrogę. To, co dostajemy czytając tę opowieść, to zbiór fabularnych faktów. I tyle.
Zdumiewa to, z jaką łatwością Pearl S. Buck wyminęła tyle okazji, by połączyć ze sobą wątki i zwieńczyć je niespodziewanym, efektownym zakończeniem. Tak wiele moich spekulacji na temat intryg i dalszego rozwoju wydarzeń rozpłynęło się w czasie, by nigdy nie doczekać się spełnienia... Postacie podejmują nielogiczne (z punktu widzenia czytelnika) decyzje, mijają się i właściwie to egzystują jakby bez większego sensu. Koło życia się toczy, a historie zwykłych ludzi zmieniają się i przemijają. Zwyczajnie.

W książce noblistki uderza jeszcze jedna rzecz. Mianowicie: beznamiętny, męski ton narracji, który w tej części jest potęgowany osobowością głównego bohatera. Większość tego typu książek, osadzonych w tych realiach, to jednak subtelne i pełne uczuć opowieści o marzeniach i rzeczywistości kobiet.
Trylogia o Chinach odkrywa męską perspektywę brutalnego, lecz harmonijnego świata rządzonego tradycją i prawami naturalnymi. Jest świetnym uzupełnieniem wiedzy na temat przekroju społecznego prowincjonalnych Chin ówczesnych lat. Mimo, że mało w niej konkretów i odwołań do faktów politycznych, poleciłabym każdemu, kto chciałby lepiej zrozumieć chińską historię i mentalność tych ludzi.

Druga część trylogii '' Ziemski dom '' , według mojej opinii i oczekiwań troszkę słabsza , czyli jak dla mnie za często '' zachodzi '' na monotematyczność . Opowiada o trzech synach Wang Lunga i O - lan , oraz o ich rodzinach . Synowie po podziale całkiem już sporego majątku , zajęli się każdy swoimi sprawami . Najstarszy syn zwany Wangiem - Dziedzicem , w każdej finansowej transakcji polegał na młodszym bracie zwanym Wangiem - Kupcem . Najmłodszy natomiast wybrał szumnie tutaj zwaną , karierę wojskową i opuścił rodzinne miasto . Właściwie dalsza część książki traktuje w przeważającej części o Wangu najmłodszym , zwanym Wangiem - Tygrysem , który to pewnego dnia zbuntowawszy się wraz z innymi żołnierzami , przeciwko swojemu generałowi , pokonuje go i ucieka tworząc swoją '' bandę rozbójników '' . Autorka bardzo się stara i kilkakrotnie powtarza jaki to Wang - Tygrys był sprawiedliwy , jak to tylko sporadycznie pozwalał swoim ludziom grabić podbite i zagarnięte tereny , jak to nie pozwalał prawie nigdy '' tykać '' przemocą obcych kobiet . Ale dla mnie wciąż była to po prostu banda która , jak bym w dzisiejszych czasach powiedziała , ściąga haracz w zamian za '' ochronę '' . Haracz w postaci podatków . W tej części rodzinnej sagi , pięknie też widać , jak w gruncie rzeczy '' słaby wychowawczo '' był Wang - Tygrys , któremu nawet przez myśl nie przeszło że jego syn może nie chcieć być żołnierzem . Mimo jednej gwiazdki mniej z mojej strony , nadal bardzo polecam :)

Druga część cyklu "Ziemski dom" przedstawia losy synów Wanga Lunga. Trzej synowie, trzy różne spojrzenia na świat i inne wartości.
Ta część nie była tak przyjemna jak pierwsza, jednak historia ciągle jest pokazana prosto, skupiająca się na uczuciach synów i pokazująca sposób w jaki żyją i dorastają oraz jak kształtują młodsze pokolenie swojego rodu.
Warto po nią sięgnąć.

Warto po nią...

Pearl S. Buck napisała trylogię którą nazwała „Ziemski dom”. Obejmuje ona XIX - XX wiek kiedy to Chiny przechodziły wiele zmian politycznych i kulturowych. Tom II nosi nazwę „Synowie”. Po śmierci Wan Lunga okazuje się, że żaden z synów nie chce pracować na roli. Najstarszy syn, zwany Wangiem-Dziedzicem zajmuje się interesami, drugi syn, zwany Wangiem-Kupcem, zajmuje się sprzedażą, a trzeci Wang-Tygrys poświęcił się karierze wojskowej. Większa część książki poświęcona jest historii dotyczącej Wanga-Tygrysa. Wang-Tygrys po kłótni ze swoim przełożonym tworzy własną „bandę” w której znajdują się też inni zbuntowani przeciwko przełożonym żołnierze. Czy droga którą wybrał Wang-Tygrys doprowadzi go do sławy? Jakie wydarzenia będą miały wpływ na dalsze losy Wanga-Tygrysa? Co stało się z O-lan? Czy synowie powiększą sławę i majątek rodu Wang Lunga?
O wszystkim mówi ta książka.

Cała trylogia to świetna literatura. Drugi tom pokazuje, jak różne drogi mogą obierać ludzie, w jak różne strony popycha ich przeznaczenie i namiętności, a przecież jak niewielki ma to wpływ na życie, kiedy patrzy się na nie u jego kresu.

Akcja w tej trylogii toczy się niespiesznie, jednak ma w sobie jakiś urok i czar, który sprawia, że trudno się oderwać od lektury. Wspaniały obraz Chin i mentalności jej mieszkańców.

Synowie to drugi tom Chińskiej trylogii Ziemski dom. Tym razem mowa o trzech synach Wang Lunga. Każdy z nich poszedł swoją drogą, inną niż ta, którą dla nich wymarzył ojciec. Trzy charaktery, trzy różne losy. W większej części książka opowiada historię najmłodszego syna, który w Łaskawej ziemi praktycznie był niewidoczny.
Moim zdaniem książka jest potwierdzeniem, że drugi tom, chociaż dobory, bardzo często jest słabszy od tomu pierwszego. Brakowało mi tutaj kolorystyki obyczajowej Chin, która w pierwszej części była dominująca. Ogólnie jednak historia ciekawa, książkę też czytało się lekko i przyjemnie. I temat ponadczasowy, dający do myślenia nawet dziś, a powtarzający się w obu częściach- "uszczęśliwianie" swoich dzieci na siłę, zmuszanie ich do spełniania naszych marzeń.

Moim zdaniem książka jest potwierdzeniem, że drugi...

• Chiny
  • Nobliści