CR7. Cristiano Ronaldo. Maszyna

Tłumaczenie: Bardadyn Bar­bara
CR7. Los secretos de la maquina
#Piłkanożna #Ronaldo
ninakatarzyna

Recepta na piłkarza idealnego. Ronaldo czy Messi? Cóż... Nawet najzagorzalsi zwolennicy Argentyńczyka przyznają, że to gwiazda Realu Madryt zapracowała na swój sukces morderczym reżimem treningowym. CR7 przeszedł długą drogę od brzydkiego chłopaka z Madery do statusu ikony współczesnej piłki nożnej. Cristiano Ronaldo: pokonuje krótkie dystanse z prędkością 33,6 km/h, godną najlepszych...

Recepta na piłkarza idealnego.

Cristiano Ronaldo:

pokonuje krótkie dystanse z prędkością 33,6 km/h, godną najlepszych sprinterów,
najwięcej bramek zdobywa w 90 minucie, kiedy pozostali piłkarze na boisku są już na granicy wytrzymałości,
ma mniej tkanki tłuszczowej niż top modelki,
wyskakuje na wyższą wysokość niż przeciętna dla koszykarzy NBA.
Nieźle jak na chłopaka, który w wieku 15 lat przeszedł operację serca…

Dwóch dziennikarzy (Portugalczyk i Hiszpan) rozłożyło fenomen CR7 na czynniki pierwsze. Dotarli do nigdy niepublikowanych badań nad fizjologią gwiazdy, zanalizowali potęgę jego psychiki, metody motywacji i unikalną dietę. Tajemnica działania perfekcyjnej piłkarskiej maszyny wreszcie obnażona!

"Książka ta nie jest hołdem dla bramek, wysokich kontraktów reklamowych czy drogich markowych ciuchów, które są nieodłącznym atrybutem związanym z Cristiano. Nie znajdziecie tu tego wszystkiego, co i tak już wiecie i czytaliście w niezliczonych opracowaniach. Przeczytacie za to, jak wygląda ciężka praca wykonywana przez Portugalczyka, dowiecie się, ile trzeba poświęcić, aby osiągnąć sukces na miarę Ronaldo. Pieniądze i sława to wielka nagroda, ale tylko Ronaldo naprawdę wie, ile kosztowało go dzieciństwo utracone na rzecz pierwszej profesjonalnej szkółki piłkarskiej oraz ciągła walka z największym przeciwnikiem – samym sobą".
Kamil Kamiński, Aguila Blanca

"Przez lata o różnych zawodnikach mówiono, że są „nowym George’em Bestem”, ale po raz pierwszy mogę przyjąć to za komplement".
George Best

"Przez te 20 lat, kiedy tu jestem, mieliśmy kilku wspaniałych piłkarzy. On należy do tych najlepszych".
Sir Alex Ferguson

"Wyczynia z piłką rzeczy, których nie widziałem u żadnego innego zawodnika. Wspaniale się na to patrzy. Wielkich piłkarzy wyróżnia to, że potrafią chwycić byka za rogi, a on robi to nieustannie".
Sir Bobby Charlton

"Kiedy Ronaldo dostaje piłkę, możesz go zostawić i patrzeć, jak mija zawodnika za zawodnikiem".
Ryan Giggs

"Jest kilka rzeczy, które potrafi zrobić z piłką, po obejrzeniu których łapię się za głowę i myślę: Jak on to, do cholery, robi?!”
Luis Figo

"Ma dar z niebios, naprawdę ma w sobie coś boskiego. Czego by nie dotknął, zamienia to w złoto".
Alan Parry, komentator BBC Sport i Sky Sports

źródło opisu: http://www.empik.com/cr7-cristiano-ronaldo-maszyna...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/cr7-cristiano-ronaldo-maszyna...»

Caroline Anne | 2017-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

"Moja mama jest dla mnie wszystkim, ponieważ nigdy nie podcięła mi skrzydeł. Zawsze umożliwiała mi podążanie za marzeniem."

Po tych słowach Ronaldo - choć nie sądziłam, że jest to w ogóle możliwe - uwielbiam go jeszcze bardziej.
To, w jaki sposób ktoś wypowiada się o rodzicach - mówi dużo o nim, jako o człowieku.

Moja miłość do Cristiano Ronaldo ma swój początek jeszcze w czasach, gdy ten grał w Manchesterze United.
Za sprawą Cristiano - do dziś mam sentyment do "Czerwonych Diabłów".
Za sprawą Cristiano - zaczęłam kibicować Realowi Madryt już jako 12-letnia dziewczynka.
Za sprawą Cristiano - pokochałam piłkę nożną.
Co prawda towarzyszyła mi ona od zawsze, ponieważ zarówno moja mama jak i mój brat od zawsze interesowali się tym sportem, oglądali wiele meczów, więc siłą rzeczy - oglądałam razem z nimi. Jednak pokochałam to, dopiero dzięki niemu.

"Cristiano Ronaldo to wzór dla prawie wszystkich sportowców. Nie tylko dlatego, że jest gwiazdą w swojej dyscyplinie, ale przede...

elenkaa | 2015-03-30
Przeczytana: 30 marca 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/03/95-cr7-maszyna-luis-miguel-pereira-juan.html

Christiano Ronaldo należy do elity piłkarskiej. Nie można się z tym nie zgodzić. Ale u wielu osób nie wzbudza on sympatii, a często raczej niechęć. Co jest w tym piłkarzu takiego, że wzbudza takie skrajne emocje? Chciałam się tego dowiedzieć, dlatego też postanowiłam zapoznać się z biografią CR.

Autorzy książki to dwaj dziennikarze - Portugalczyk i Hiszpan, którzy twierdzą, że Christiano Ronaldo jest maszyną stworzoną do gry w piłkę nożną, ale również poradziłby sobie w dyscyplinach lekkoatletycznych. Po serii badań na szybkość, wytrzymałość fizyczną i psychiczną utwierdzają nas tylko w tym przekonaniu. Przeprowadzają także analizy podczas gry Christiano w Sportingu Lizbona, ManU i oczywiście Realu Madryt, czyli trzech wielkich klubach, w których występował nasz bohater. Książka zawiera również komentarze byłych trenerów, piłkarzy dzielących z nim...

dreamer1897 | 2019-03-16
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Książka opisuje statystyki i zdobycze jednego z najlepszych piłkarzy na świecie obecnych czasów. Cristiano Ronaldo to prawdziwa maszyna pracująca na swój sukces od rana do wieczora dzięki czemu jest tu gdzie jest czyli na piłkarskim szczycie.

Zimek | 2014-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2014, Posiadam
Przeczytana: 15 grudnia 2014

To nie jest typowa biografia sportowca, których liczba na polskim rynku wydawniczym ku uciesze nas – kibiców – rozprzestrzenia się niczym grzyby po deszczu. Luis Miguel Pereira i Juan Ignacio Gallardo zamiast pisać z kronikarskim namaszczeniem historię Cristiano Ronaldo, postanowili zajrzeć pod maskę owej niesamowitej maszyny i wyjaśnić jak ona działa. „CR7. Maszyna” jest świetnym smaczkiem dla wielbicieli futbolu, którzy pragną poznać życie piłkarza nie od celebryckiej, lecz sportowej kuchni.

Uwierzcie mi, że nie przesadzam z tą odmiennością: książka zaskakuje już samą konstrukcją. Jak wyglądałaby klasyczna biografia piłkarza? Proszę bardzo – najpierw autorzy uraczyliby nas (może i nawet sfabularyzowaną) opowieścią o młodym chłopcu, który od zawsze pragnął być piłkarzem; następnie klisza szybko zmienia się na lata kopania futbolówki w juniorach i emocjonującego debiutu, a następnie… sezon po sezonie, klub po klubie, zostalibyśmy uraczeni faktograficznym ujęciem sportowej kariery,...

Szczupak | 2015-08-11

Więcej znajdziesz na: o-ksiazkach-inaczej.blogspot.com

Biografia to trudny gatunek do recenzji. Nie ma w nim bowiem fabuły i bohaterów, na których można by się oprzeć. Jest tylko osoba, którą podziwiasz, lub wręcz przeciwnie, i garść faktów o niej.

Więc jeżeli miałabym jednym słowem określić tę książkę, powiedziałabym: CIEKAWA. I to jest to słowo, które powinno was przyciągnąć.
Biografia ta nie jest schematyczna i typowa, autorzy nie skupili się na najdziwniejszych i największych smaczkach z życia Ronaldo, czyniąc z niej dobry pokarm dla głodnych plotek fanów i antyfanów. Jej treść skupia się przede wszystkim na pokazaniu prawdziwego Ronaldo, od najmłodszych lat, aż do dzisiaj. Przedziera się przez tę zasłonę dymną z plotek i pomówień i podaje tylko informacje sprawdzone, potwierdzone przez wiele znamienitych osób, lecz robi to w sposób właśnie ciekawy - nie jest to garstka suchych faktów, ale okraszono ją wieloma anegdotkami, opisami, tak, że czyta się ją jak dobrą powieść i...

Mateusz | 2018-10-25
Na półkach: Piłka nożna, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 października 2018

W tytule "maszyna", a w rzeczywistości również "maszyna". Nic więcej dodać nie trzeba. Polecam.

Kiwi_ | 2015-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Kolejna książka w mojej kolekcji o tym genialnym piłkarzu,którego uwielbiam :).
Tym razem jest to książka ukazująca "techniczną" stronę CR7.
Można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.
Poleciłabym ją nawet osobom,które nie są fanami Ronaldo.

Groszek14 | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Właśnie tak powinna wyglądać książka, której bohaterem jest grający jeszcze współcześnie piłkarz!
Co za sens jest wydawanie biografii van Persiego, kiedy jeszcze grał w Arsenalu, 27-letniego Rooneya, czy 22-letniego (!) Neymara.
O Messim i samym Ronaldo także zaczęli zbyt wcześnie pisać, jednak ta książka jest prawie idealna. Prawie, ponieważ została wydana w połowie 2014, a więc wtedy, kiedy CR7 miał na swoim koncie 2 Złote Piłki. Często autor o tym wspomina, a przecież Ronaldo, na tę chwilę zdobył ich 3, a drugie tyle na niego czeka ;)
Reasumując samą książkę: w sposób perfekcyjny zostało przedstawione piękno sportu, na którego szczycie stanął człowiek pełen pokory (wbrew pozorom), potrafiący poświęcić się pracy w 150%.

malaMi | 2015-02-03
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Jeśli ktoś jest zażenowany faktem wydania kolejnej biografii Cristiano Ronaldo to spieszę wyjaśnić, że nie jest to biografia w typowym znaczeniu tego słowa. Panowie Luis Miguel Pereira i Juan Ignacio Gallardo zrobili coś do tej pory niespotykanego – zajrzeli do wnętrza tej maszyny, jaką niewątpliwie jest portugalski piłkarz i rozłożyli ją na czynniki pierwsze, odkrywając sekrety gry najlepszego piłkarza na świecie.

Książka jest nowatorska i naprawdę solidnie wykonana. O jej wartości stanowią liczne naukowe badania, wypowiedzi lekarzy, fizjoterapeutów, trenerów i wielu innych ludzi, którzy mieli okazję pracować z Cristiano Ronaldo. Nie ma tu miejsca na puste wnioski, wszystko podparte zostało badaniami naukowymi oraz różnymi doświadczeniami. I chociaż brzmi to jak opis rozprawy naukowej, to autorzy posługują się bardzo przystępnym językiem, a wszystko objaśnione zostało tak, że nawet kompletny laik nie powinien mieć problemów z przyswojeniem treści. Całość podzielona została pięć...

Dusia | 2015-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2015, Recenzyjne
Przeczytana: 22 stycznia 2015

"CR7. Maszyna" to biografia spisana przez dwóch dziennikarzy. Panowie dotarli do wielu osób z otoczenia Ronaldo - tego dwunastoletniego, rozpoczynającego swoją karierę w Sportingu, a także nieco starszego i "współczesnego". Fragmenty rozmów z kolegami z boiska, trenerami, innymi sportowcami (np. Usainem Boltem), a nawet fizjoterapeutami stanowią ważny element prezentowanej biografii. Książka idzie jednak o krok dalej, przedstawiając Cristiano Ronaldo nie tylko jak sportowca, ale także - może przede wszystkim - jako człowieka. Chudy dwunastolatek, który trafił do młodzieżowej drużyny Sportingu CP, opuścił dom rodzinny i musiał odnaleźć się w zupełnie obcym sobie środowisku, posiadał wiele umiejętności, ale także sporo wad. Chłopak cechował się charyzmą, umiejętnościami przywódczymi, chęcią dążenia do perfekcji, ale też troską o kolegów. Niestety niechętnie słuchał krytycznych uwag, wiele rzeczy robił po swojemu. "CR7. Maszyna" nie pomija negatywnych aspektów jego osobowości, choć...