Przygody Wernera Holta 2. Historia pewnego powrotu.

Okładka książki Przygody Wernera Holta 2. Historia pewnego powrotu. Dieter Noll
Okładka książki Przygody Wernera Holta 2. Historia pewnego powrotu.
Dieter Noll Wydawnictwo: reportaż
reportaż
Die Abenteuer des Werner Holt
1975-01-01
1975-01-01
wojna światowa Niemcy powieść niemiecka Hitler

Książka mojego dzieciństwa. Dał mi kiedy ja ojciec. Przeczytałem parę razy w różnym wieku co ciekawe zawsze zauważając coś nowego. Na początku to była tylko powieść przygodowa. Później zobaczyłem różne oblicza człowieka, różne motywacje i manipulacje. Szczególnie drugim tom był dla mnie niezłą komunistyczną manipulacją ale mimo wszystko też ciekawą historią.

PIerwsza część - ocena 8 . Niestety drugi tom nudny, rozwlekły i wogóle trzeba się zmuszać aby czytac-ocena 2.

Tom pierwszy - znakomity. Jedna z moich ulubionych "wojennych" lektur - ocena 9.
Tom drugi zawiera sporo propagandy (takie w sumie "początki" NRD),ale ma jak dla mnie tę zaletę że opisuje życie w Niemczech po klęsce, również i w tych (przyszłych) Zachodnich - a takich książek wiele nie ma na naszym rynku - ocena 7.
No i jak by nie liczyć, wyszło 8 gwiazdek.

No i jak by nie liczyć, wyszło 8 gwiazdek.

Świetna książka!! Ale ta opinia odnosi się tylko do I tomu. Młodzi Niemcy przed wojną i na niej, na foncie wschodnim. Różne postawy wobec okrucieństwa. Drugi tom to już propaganda. Holt, Gomulka i socjalizm.

Jedna z niewielu książek mojego życia, która wpłynęła na mnie i "trzyma" mnie do dziś, już 35 lat. Czytałem ją wielokrotnie i za każdym razem interesowały mnie w niej inne rzeczy. Tak, wiem, że Dieter Noll pisał na zamówienie niemieckiej partii komunistycznej. Tak, wiem, że to propaganda itd. Ale taka mniej więcej właśnie była wojenna i powojenna rzeczywistość w Niemczech. To opowieść o młodym człowieku, a raczej o grupie młodych ludzi, przyjaciół, którzy razem stają twarzą w twarz z okrutnym i bezwzględnym walcem dziejowym. Niektórych z nich walec ten miażdży, inni wychodzą spod niego pokiereszowani, ale żyją i muszą się zmierzyć z nową rzeczywistością. Ta książka to epopeja i prawdziwa przygoda czytelnicza. Nie tylko dla mężczyzn.

Ech... Męczyłem się z "przygodami..." co najmniej miesiąc, jak nie dwa. Jest to taka książka, którą bez najmniejszych oporów odkłada się na bok, gdy pojawia się inna możliwość. Nudna, niewciągająca, cholernie długa...

I tom - 8/10
Bardzo dobra powieść opisująca losy grupy niemieckich nastolatków w okresie II wojny światowej. Książka daje czytelnikowi odpowiedzi na ważne pytania, takie jak: czym jest honor, patriotyzm, moralność oraz czy walka za ojczyznę zawsze jest postawą godną i bohaterską. Dieter Noll za pomocą słów obrazuje czytelnikowi proces zmian zachodzących w głównym bohaterze. Holt pod wpływem wojennych wydarzeń kształtuje swoje "ja", poglądy, podejście zarówno do ludzi go otaczających jak i do samej wojny i swojej ojczyzny. Książka spodoba się każdemu kogo interesuje tematyka wojenna widziana oczami jej uczestników.

II tom - 7/10
Przed sięgnięciem po drugi tom powieści wiedziałam, że będzie miał on charakter propagandowy, ale postanowiłam podejść do książki neutralnie, aby lektura do samego końca była dla mnie czymś przyjemnym i, żebym mogła wyciągnąć z niej jak najwięcej dla siebie. W drugim tomie widzimy losy bohaterów już po II wojnie światowej. Większość z nich dosyć szybko odnalazła się w nowej sytuacji, były to zwykle osoby, które nie splamiły swojego człowieczeństwa udziałem w wojnie pod przewodnictwem nazistowskiej ideologii. Inaczej było z głównym bohaterem Wernerem Holtem, który nie potrafił oddzielić brutalnej przeszłości od teraźniejszości. Książka zawiera w sobie całkiem sporo elementów socjalistycznej propagandy, ale przestaje być rażąca, jeśli nieco inaczej spojrzymy na całą historię. Ideologia socjalistyczna jest ideologią utopijną, która nie ma praktycznego zastosowania w realnym świecie. Biorąc pod uwagę fakt, że Niemcy podczas II wojny światowej pełnili funkcje agresora (co wywołało wyrzuty sumienia wśród narodu, który walczył w oddziałach niemieckich lub/i pozwolił dojść Hitlerowi do władzy),taka ideologia była dla nich czymś przyjemnym do przyswojenia, po tym, jak Niemcy dały się owładnąć hasłom pełnym nienawiści. Zdaję sobie sprawę, że autor nie miał na celu pokazania naiwności ludzi, tego, że zawierzyli następnej (błędnej) ideologii, tylko chciał pokazać ustrój komunistyczny w superlatywach, ale któż może nam zabronić interpretowania książek (i nie tylko) po swojemu? Polecam do lektury podejść w taki sposób, żeby można było bez męczenia się dokończyć powieść i poznać losy m.in. naszego głównego bohatera. Na koniec pragnę zaznaczyć, że te hasełka propagandowe nie brzmią jakby były skopiowane od Stalina, ani, że wątek polityczny nie stanowi większości fabuły, gdyż sporo jest tam o miłości, o wybaczeniu samemu sobie, o rywalizacji o kobietę i o próbach ukształtowania swojej przyszłości.

I tom - 8/10

Jakiś czas temu po raz kolejny sięgnąłem do tej pozycji, może aby przypomnieć sobie tę historię a może z nostalgii za młodością? Pierwszy raz czytałem ją w ogólniaku i byłem mocno zakręcony przygodami Wernera, szczególnie jego pierwszymi doświadczeniami miłosnymi. Książkę mogę szczególnie polecić młodym chłopcom, którzy marzą o tym pierwszym razie (pierwszy tom będzie dla nich wyjątkowo ciekawy). Jako dojrzały mężczyzna zwróciłem uwagę już na inne elementy. Nie można tej książki porównać do "Na zachodzie bez zmian" ale ona także niesie antywojenne przesłanie. Od zachwytu wojennymi przygodami, których nie może się doczekać, Werner Holt już jako uczestnik wojennej pożogi w trakcie bombardowań, pożarów, widoku zagłodzonych jeńców wojennych, obserwowanego marszu więźniów obozu koncentracyjnego dochodzi do przekonania, iż wojna jest bezsensowna i zła. Nużące wydają się jego rozterki "polityczne" i powolne skłanianie się w kierunku poglądów lewicowych. Na szczęście jego rozterki miłosne biorą górę gdy decyduje się pozostać z pięknym dziewczęciem o mało "socjalistycznym" imieniu Angelika... Polecam.

Świetna książka nawet po latach. Poleciłem synowi, a potem znów przeczytałem z zapartym tchem (jak to sięmówi). Czy w Polsce powstało coś podobnego? Dziś nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć. A, drugi tom, zwłaszcza po latach, wcale nie jest zły.

To za pierwszy tom.

To za pierwszy tom.

• I i II wojna światowa
  • Typ A: Literatura piękna
  • Klasyki
  • Z wojną w tle
  • Przeczytane dawno temu

Dodaj cytat z książki Przygody Wernera Holta 2. Historia pewnego powrotu.