Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze

Okładka książki Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Alice Montgomery Wydawnictwo: biografia, autobiografia, pamiętnik
2015-02-18
2015-02-18

Biorę udział w zabawie "Moje wyzwanie książkowe" wśród wielu pozycji jest też biografia. I "Jamie Dornan wszystkie jego twarze" jest moją pierwszą biografią, przyznaję wybrałam ją tylko dlatego gdyż Jamie wydaje mi się bardzo pozytywną osobą i podoba mi się jako mężczyzna.
Czytając tę pozycję czułam się jak na spotkaniu z koleżanką, która opowiada mi o swoim znajomym. Poznajemy jego rodzinę, czasy szkolne, początki i karierę modela później aktora oraz ścieżkę wokalisty. Możemy się dowiedzieć o jego pierwszych miłościach i złamanym sercu. Na koniec czytamy o wspinaniu się po stopniach kariery i osiągnięciu statusu gwiazdy.

Praktycznie nigdy nie sięgam po biografie, serię książek o Greyu krytykowałam, a samego Jamiego jako aktora średnio kojarzyłam. Więc dlaczego w ogóle sięgnęłam po książkę na jego temat?
Fabuła książek o Greyu nie była najgorsza – po prostu wykonanie jest tragiczne. Za to film mi się podobał i to głównie za sprawą przystojnego odtwórcy tytułowej roli. ;) I to właśnie wtedy bardziej przyciągnął moją uwagę, nie przeczę. Więc chciałam się dowiedzieć o tym i o nim czegoś więcej. Nie śledziłam całego procesu tworzenia filmu, więc nie wiedziałam prawie nic, oprócz tego, na co niezamierzenie trafiałam w internecie.
No i czas najwyższy, żebym w końcu przestać ignorować biografie, bo to też książki. ;)
I już pierwszy rozdział zaskoczył mnie tym, że było już praktycznie zatwierdzone, że pana Greya miał grać Charlie Hunnam, który jednak zrezygnował i dopiero potem wybrano Jamiego. I według mnie to była świetna decyzja, bo Jamie Dornan idealnie pasuje do tej roli.
Później mamy bardzo chronologicznie opisaną historię jego życia – od samych narodzin, przez historię rodziny i dzieciństwo, które nie było łatwe. Jamie jako młody chłopak musiał przejść przez naprawdę wiele. Miał wiele zainteresowań – przez sport po muzykę, a dopiero później zaczęła się jego kariera jako modela, jeszcze później jako aktora. Mówiono, że jego kariera nabrała tempa w czasie związku z Keirą Knightley, ale wielkie sukcesy zaczął odnosić już na długo po ich rozstaniu.
Fajnie, że można po kolei przeczytać, w jakiś filmach i serialach grał Jamie – wymienione i opisane były nawet te krótkometrażowe, albo te, które spotkały się z krytyką lub przeszły bez większego szumu. Widzimy drogę, jaką przebył do swojego wymarzonego aktorstwa.

Ogólnie biografię czyta się bardzo przyjemnie, zaspokaja ciekawość i przedstawia Jamiego jako sympatycznego, dość skromnego faceta, który jest nie tylko ładną twarzą i „złotym torsem”. ;) Ja jestem zadowolona.

Jamie Dornan skradł moje serce w serialu "The Fall", gdy jeszcze nie był znany i rozpoznawalny, zwłaszcza w Polsce. Gra tam Paula Spectora - terapeutę, który jest dobrym mężem i ojcem dwójki dzieci, choć jednocześnie w wolnych chwilach wymyka się z domu, by mordować bezbronne kobiety. Dornan fantastycznie zagrał mężczyznę o wielu obliczach i ani trochę nie przedobrzył w swej grze aktorskiej, choć przecież nie ma zbyt wielkiego doświadczenia w tej branży. Zaintrygował mnie i byłam ciekawa dlaczego wcześniej nie widziałam go w innych produkcjach, skoro drzemie w nim taki potencjał.

Jamie jest modelem i od tego właśnie zaczynał swoją karierę w show-biznesie. Chociaż odnosił wielkie sukcesy i był twarzą wielu słynnych marek (np. Calvin Klein),to nie sprawiało mu to wielkiej satysfakcji. Marzył o byciu muzykiem i aktorem, aż w końcu to drugie wypaliło, choć nie było łatwo. Zanim zaczęto traktować go na poważnie długo musiał mierzyć się z łatką modela oraz chłopaka słynnej aktorki Keiry Knightley, z którą trudno było mu konkurować pod względem zawodowym. Między innymi z tego powodu ich związek w końcu rozpadł się po dwóch latach, presja była zbyt wielka.

Bardzo szybko i dobrze czyta się tę krótką biografię, chociaż od razu widać, że sam Dornan nie przyłożył palca do jej powstania. Autorka opiera się wyłącznie na internetowych artykułach, plotkach i oficjalnych wywiadach z różnych gazet. Wniosek? Jest to całkiem zgrabna zbieranina tego, co już jest ogólnodostępne w zagranicznej prasie oraz w sieci. Niezła pozycja dla kogoś, kto mało wie o Dornanie i nie przegląda zagranicznych portali i prasy. Kilka ciekawostek z pewnością się w niej znajdzie :)

To biografia, która pokazuje szczerego i miłego faceta, który potrafi być wesołym, autoironicznym i bardzo przyzwoitym, skromnym, mądrym, inteligentnym, człowiekiem, i który ma zadatki na prawdziwego artystę, a nie celebrytę. Dobrze się czyta, gdyż pokazuje ona jak ciężką pracą osiągnął to, czego pragnął oraz przedstawia krótkie kalendarium wydarzeń z jego życia jeszcze przed tą ogromną popularnością. Przypadnie ona na pewno do gustu wszystkim fanom tego aktora. Cieszę, że mogłam przeczytać tę pozycję, a także umieścić ją w swojej biblioteczce.

Postanowiłam sięgnać po te książkę po obejrzeniu serialu Upadek, w którym Jamie Dornan gra główną rolę. Nie lubie czytać biografii, bo po co miałabym się zagłębiać w czyjes zycie lecz Jamie ma w sobie coś takiego co przyciągnęło moją uwagę. Książka napisana prosto i na temat. Zawiera wszystkie informacje bez wątków pobocznych innych osób 'które mogły mieć wpływ na jego charakter bla, bla, bla" Moge się jedynie przyczepic do tego, że ma trochę mało zdjęć

Ciekawa biografia. Super było dowiedzieć się czegoś na temat Jamiego , naprawdę to wspaniały aktor. Co do książki to świetnie napisana , łatwo się czytało , lecz miała też wady... choćby takie, że autorka zbyt dużo rozpisywała się na temat innych osób, filmów niż na temat samego Jamiego. Po prostu czasem odnosiłam wrażenie ,że jest NIE NA TEMAT :)

Książka przedstawia historię kariery Jamiego Dornana, która budzi w czytelniku coś w rodzaju podziwu i zachwytu wobec tego aktora. Ambitność i determinacja to cechy, które Jamie posiada bez dwóch zdań. Ze skromnego chłopaka z Belfastu stał się światową gwiazdą, najbardziej pożądanym mężczyzną na świecie, obiektem westchnień milionów kobiet. Wszystko to zawdzięcza tylko i wyłącznie swojej ciężkiej pracy - zaczynając jako model, próbując swoich sił w muzyce aż w końcu skupiając się na karierze aktorskiej. Książkę czyta się z niezwykłą przyjemnością, posiada wypowiedzi nie tylko samego aktora ale również jego rodziny, przyjaciół i współpracowników. Po przeczytaniu tej książki Jamiego lubi się jeszcze bardziej:)

Jamie Dornan to coraz bardziej znany aktor, który swoją popularność zawdzięcza głównie roli w filmie "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Muszę przyznać, że przed całym tym szaleństwem spowodowanym premierą wyżej wspomnianego przeze mnie filmu, nie miałam pojęcia o istnieniu takiego artysty, ale myślę, że zdecydowana większość jego teraźniejszych fanów to osoby, które całkiem niedawno dowiedziały się o jego talencie. Po obejrzeniu słynnej już w wielu krajach ekranizacji zapragnęłam dowiedzieć się czegoś więcej o odtwórcy głównej roli dlatego z tak wielką ochotą zabrałam się za czytanie książki o nazwie "Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze", której autorką jest Alice Montgomery. Jeśli jesteście ciekawi jakie wrażenie zrobiła na mnie lektura tej biografii, zachęcam Was do przeczytania dalszej części recenzji.

Książka napisana jest niezwykle skrupulatnie, a każdy rozdział opowiada o innym momencie życia Jamiego Dornana. Widać, że autorka włożyła mnóstwo pracy w to, aby stworzyć tak dokładną biografię. Myślę, że będziecie tak samo zaskoczeni jak ja gdy dowiecie się czym zajmował się ten znany aktor zanim zyskał tak ogromną popularność. W tej pozycji znalazłam naprawdę wiele faktów z jego życia, o których nie miałam kompletnie pojęcia, a które okazały się niezwykle ciekawe. Jeśli zastanawiacie się jak toczyło się jego życie miłosne oraz rodzinne to jestem pewna, że zaspokoicie swoją ciekawość i nie będziecie zawiedzeni nowo odkrytymi informacjami.

Biografia stworzona przez Alice Montgomery jest naprawdę bardzo przyjemną lekturą. Język jakim posługuje się autorka jest prosty i lekki, dzięki czemu pozwala dostatecznie skupić się na życiu aktora. Dodatkową zaletą tej książki są cytowane wypowiedzi Jamiego Dornana zarówno z różnych portali jak i gazet. Dzięki temu możemy przekonać się jakim tak naprawdę jest człowiekiem i co sobą reprezentuje. Całość czyta się niezwykle szybko, a do tego z ogromną przyjemnością.

Kolejnym plusem tego dzieła są zamieszczone w nim zdjęcia. Jednak ze względu na to, że bardzo polubiłam Jamiego Dornana i zaczęłam cenić go jako aktora chciałam zobaczyć jakiekolwiek fotografie z jego dzieciństwa, czego niestety w tej biografii zabrakło. Myślę, że fani Jamiego mogą być trochę zawiedzeni, ponieważ domyślam się, że z chęcią zobaczyliby jak wyglądał ich ulubiony aktor jako młody chłopczyk czy zbuntowany nastolatek.

Dzięki autorce możemy poznać Jamiego Dornana z zupełnie innej perspektywy niż to w jaki sposób został wykreowany przez media. Po przeczytaniu tej biografii mam jeszcze większy szacunek do jego sukcesów, a także tego jakim jest człowiekiem. Warto podkreślać to, że wszystko co osiągnął zawdzięcza swojej ciężkiej pracy i imponującym umiejętnościom.

Podsumowując - książka na pewno przypadnie do gustu wszystkim fanom tego autora, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o jego życiu jeszcze przed tą ogromną popularnością. Ogromnie się cieszę, że mogłam przeczytać tę pozycję, a także umieścić ją w swojej biblioteczce.

Wg mnie książka napisana na siłę po wielkim bum Greya. Bardziej opisuje fabułę filmów, w których Jamie wystąpił niż jego osobę. Trochę słaba.

nie lubię biografii, ale ta mnie zaciekawiła

nie lubię biografii, ale ta mnie zaciekawiła