August Nacht

Wydawnictwo: Bellona
Adriana

Rok 1791. Znany wenecki lekarz, nieślubny syn niemieckiej śpiewaczki operowej Dorothei Nacht oraz hiszpańskiego arystokraty księcia de Valsombra, po śmierci schorowanej matki udaje się do odległej Kantabrii, by osobiście przekazać smutną wiadomość ojcu, a przy okazji upomnieć się o swe prawa. Przybywa na bal maskowy, wydany przez księcia z okazji jego siedemdziesiątych urodzin. W ogrodzie spotyka przypadkiem swego brata Césara, markiza de Viciosa i oficjalnie jedynego syna księcia. Odtrącony przez ojca, August Nacht poprzysięga zemstę jemu i całej jego rodzinie. Udaje się do starego lasu, w którym mieszka Iduna, kobieta obdarzona ogromną inteligencją oraz rzadkim darem telepatii. Niegdyś ocaliła życie jemu i jego matce, podobnie jak August pragnie zemścić się na księciu za doznaną niegdyś krzywdę.

Od tego dnia rozpoczyna się odyseja Augusta po dziwnej i tajemniczej krainie lasów, potoków i duchów, w której wciąż żywe są tradycje i wierzenia celtyckie, po świecie, do którego sam przynależy, lecz którego się boi i do końca nie rozumie.

August Nacht stanowi odważną próbę zaszczepienia na gruncie literatury polskiej gatunku powieści gotyckiej, który w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych niezmiennie cieszy się ogromną popularnością.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Adriana | 2015-02-27

www.ujrzecslowa.pl

Spoglądam na okładkę i czuję te dziwne przyciąganie, zerkam na opis i słowa sprawiają, że przyciąga mnie do siebie na bardzo bliską odległość. Właśnie tak na was podziała ta pozycja, gdy będziecie mieli możliwość trzymania ją w swoich dłoniach. A czy tak naprawdę treść spełniła moje oczekiwania? A może okładka i opis zaprzepaściły wszystko i były najlepszymi atutami tej historii?

August Nacht to nieślubny syn hiszpańskiego arystokraty księcia de Valsombra. Gdy chce przypomnieć o sobie swojemu ojcu, ten go zbywa i nie uznaje go. Rok 1791 oznacza, że zemsta oraz inne wierzenia są na porządku dziennym i tym razem nie jest inaczej. Klimat XVIII wiecznej Hiszpanii daje o sobie znać, a przede wszystkim dawne gusła..

Już od pierwszych stron czuć całkowicie inny klimat. Każde zdanie jest skrzętnie dopracowane w taki sposób, by przenieść nas w dawne czasy, lecz to nie wszystko. Sposób opisywania tej historii ma w sobie świetny zalążek grozy i klimatu, którego nie...

electric_cat | 2015-04-06
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Na samej górze okładki debiutanckiej (biorąc pod uwagę beletrystykę) powieści Joanny Pypłacz wydawnictwo Bellona umieściło adnotację, że trzymany przeze mnie w rękach tekst czerpie z nurtu powieści gotyckiej. Przymknęłam oczy. Przypomniał mi się czytany w czasach gimnazjalnych "Mnich" pana Matthew Gregory'ego Lewisa (tak, w gimnazjum można czytać coś ciekawszego niż robiące pannom wodę z mózgów paranormale), za oknem zaświecił księżyc i jakoś tak przyjemniej się zrobiło.

AlicjaC | 2015-04-17

Kolejna z serii książek z intrygą, akcją i romansem w tle, jaka znalazła się na mojej półce. Wciąga, straszy, hipnotyzuje atmosferą. Dobrze, że nadal powstają powieści w takich klimatach, tylko szkoda, że jest ich coraz mniej. Czytałam z przyjemnością.

Elabra | 2015-08-12

Ta książka jest po prostu niepowtarzalna. Na szczęście, wbrew zapowiedzi na okładce, nie skończyło się bynajmniej na wskrzeszaniu zakurzonego gatunku w sosie fantastycznym. Mamy tu jedyny w swoim rodzaju klimat mało znanej części Hiszpanii, ożywające legendy celtyckie, wielkie namiętności skrywane pod maską oświeceniowego chłodu, ludzi-monstra i ludzi-anioły, ale o nieco dziwnej moralności. Nic nie jest tu takie, jak się wydaje na początku. Ani grama kiczu, sto procent wciągającej lektury.

Emilkar | 2015-07-23

Sięgnęłam po tę książkę z pewnymi obawami i uprzedzeniami. Poleciła mi ją koleżanka, która lubuje się w "mrocznych klimatach". Otwarłam: osiemnasty wiek, Hiszpania, zaraz mi zapachniało inkwizycją itd. Ale przecież to nie był horror ani romans, tylko gotyk, niespotykany u nas gatunek, więc postanowiłam więc czytać dalej podejrzliwie czekając, aż wszystko "weźmie w łeb" i jak to często bywa u rodzimych autorów, w końcu objawi się sztampa i nuda. Ku mojemu miłemu zaskoczeniu tak się jednak nie stało. Koniec końców, książka wciągnęła mnie do tego stopnia, że przeczytałam ją jednym ciągiem a bardzo wyraziści, dziwaczni bohaterowie nie pozwalają mi o sobie zapomnieć.

Ewa_Chani_Skalec | 2015-02-21

"Gotycka powieść fantasy", "mroczny klimat", "realia i mity XVIII-wiecznej Hiszpanii" to określenia, które widzimy na okładce. Jak mają się do tego, co na kartach swej powieści proponuje nam Joanna Pypłacz?
Zacznę od tytułu ˜– podoba mi się jego przewrotność. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć (jak i ja pomyślałam), że chodzi o sierpniową noc (z niemieckiego). Tymczasem tytuł to imię i nazwisko jednego z głównych bohaterów. Właściwie, kiedy wziąć pod uwagę, że tak właśnie Autorka zatytułowała powieść, należałoby chyba napisać, że głównego bohatera. Nie do końca się z tym jednak zgadzam. Moim zdaniem jest przynajmniej czworo pierwszoplanowych bohaterów, a są nimi: August Nacht, Cesar markiz de Viciosa, Blanka Morales hrabina de Aciago oraz Iduna, która łączy wszystkie wątki i postaci.
O czym? O miłości i pragnieniu zemsty. O okrucieństwie i cienkiej linii pomiędzy życiem i śmiercią, tym, co realne i tym, co nadprzyrodzone. W końcu o zbrodniach małych i dużych. A wszystko to w...

MarzenaS | 2015-08-24

Już od samego początku książka wciągnęła mnie swoją atmosferą. Ponure sekrety rodowe, intrygi, trucizny... A przede wszystkim główny bohater, któremu się kibicuje pomimo jego wielkiej dwuznaczności. August Nacht to człowiek żyjący na obrzeżach społeczeństwa i wewnątrz niego, odpychający i urzekający, niebezpieczny i ofiarny do granic możliwości, bestia i heros. A przede wszystkim człowiek z krwi i kości, choć momentami wydaje się wręcz nieludzki. Nie spotkałam się jeszcze z takim typem bohatera literackiego. Choćby dla niego samego należy tę powieść przeczytać, choć oferuje ona dużo, dużo więcej, niż tylko życiorys tytułowego bohatera.

Kristofer | 2015-04-23
Przeczytana: kwiecień 2015

Na początku podszedłem do tego z dystansem. O autorce nie słyszałem, okładka jak okładka, ale zaintrygował mnie opis z tyłu. Okazało się, że książka spełnia obietnicę i rzeczywiście jest polską powieścią gotycką. Akcja toczy się w Hiszpanii, klimat dość specyficzny, na pewno nie dla każdego, ale rzecz warta uwagi.

Mavalos | 2015-11-23

Rzadko zdarza mi się czytać książki, które przenoszą mnie w inną epokę i w inne miejsce na ziemi. „August Nacht” zapewnił mi tę przyjemność. Lektura tej książki to prawdziwa podróż w czasie i wyobraźni. Z początku trudno mi było się oswoić z dość specyficznymi realiami i klimatem świata przedstawionego, bo gotyk z całym swoim ładunkiem nie jest moim chlebem powszednim. Później wciągnęłam się bez reszty w tę historię. Nie wypada zdradzać zakończenia, ale powiem tylko tyle: szkoda, że nie będzie już kontynuacji.

AnotherDesire | 2015-11-12

Powieść ta przede wszystkim ukazuje obsesyjną rządzę zemsty i nienawiść (ta do ojca paradoksalnie łączyła dwóch braci) i siłę karmy powracającej jak bumerang (groteskowe, ale jakże zasłużone śmierci). “August Nacht” przedstawia również dwie strony miłości- tą pierwszą odwzajemnioną jako przepełniające szczęściem uniesienia oraz drugą platoniczną, szaloną, obsesyjną doprowadzającą do obłędu. Jest tu również wiele zbrodni, morderstw, otruć, nieustannie przewijający się wątek zielarski przybliżający nam właściwości roślin takich jak Belladonna, czy legenda o krzyku Mandragory Emotikon wink. Wątki te od razu przynosiły mi na myśl zespół Inkubus Sukkubus, a szczególnie piosenkę “Belladonna and Aconite” oraz cudowną Candię śpiewającą “...Hemlock, Henbane, Aconite, Belladonna, Opium, Thornapple, Cinquefoil, Mandragora...”. Emotikon smile Oprócz tego występują też wątki o poświęceniu, wątki mroczne, zbiorowe samobójstwa, świadome pozbawianie się życia, rozkładając zwłoki ukazujące się jako...