Drzewo przetrwania

Wydawnictwo: Znak
religia, filozofia, miłosierdzie
religia
Ag2S

Refleksje ks. Józefa Tischnera o istocie Bożego Miłosierdzia pisane w trakcie ostatnich lat ciężkiej choroby. Pozwalają one zrozumieć przesłanie zawarte w "Dzienniczku" św. Faustyny. Zebrane tu artykuły były niezwykle ważne dla sprawy Łagiewnik, były też ważne i przełomowe, w co nie wątpię, dla samego Autora. Pisał je w ostatnich latach ciężkiej choroby, podczas której zawierzał się Bożemu...

Zebrane tu artykuły były niezwykle ważne dla sprawy Łagiewnik, były też ważne i przełomowe, w co nie wątpię, dla samego Autora. Pisał je w ostatnich latach ciężkiej choroby, podczas której zawierzał się Bożemu miłosierdziu, i był Miłosierdzia wiarygodnym świadkiem. Wierzymy, że publikowane eseje Księdza Profesora przyczynią się do głębszego rozumienia sprawy miłosierdzia.
(fragment wstępu kard. Kazimierza Nycza)

Wiara s. Faustyny (…) jest religią szczęśliwych, którzy dzięki współ-odczuwaniu z Chrystusem potrafią odkryć sens cierpienia i dojrzewać w cierpieniu.
(fragment książki)

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

kiniaa_zak | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

No niestety, ks. Tischner zupełnie mnie nie porwał, choć ja też nie do końca byłam przygotowana na takie filozoficzne rozmyślania. Książka jest niewielka, jej przeczytanie nie zajmuje dużo czasu, a jednak niestety nie umiałabym większości jej myśli przedłożyć komuś innemu. Może jak dla mnie, zwykłego laika to zbyt filozoficzne rozważania, by mogły mnie dostatecznie wciągnąć i zainteresować. No nie wiem, do mnie ten tekst, może poza cytatami z dzienniczka, po prostu nie trafił.

Ursa | 2015-05-02
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

„Ponieważ miłosierdzie Boga nie ma granic, nasze zaufanie do Boga też nie powinno mieć granic”

Miłosierdzie to największy, obok świętości i sprawiedliwości, przymiot Boga. Na przestrzeni wieków napisano o nim setki książek i artykułów, a jego kult jest obecny w Kościele niemal od samego początku. Jednak czy aby na pewno wiemy, co kryje się pod tym pojęciem? Jaki jest jego prawdziwy sens i znaczenie? Najprościej można napisać, iż miłosierdzie Boże jest to sposób, w jaki przejawia się miłość Stwórcy do człowieka w zetknięciu z cierpieniem, słabością, grzechem. Miłosierdzie zawiera w sobie to, z czym przeważnie mamy największe problemy: przebaczenie, współczucie, nawrócenie. Jest ono całkowicie darmowe, nie zna żadnych granic, nie stawia warunków. Niestety bardzo często o tym wszystkim zapominamy. Coraz częściej Bóg kojarzy nam się jedynie z surowym i sprawiedliwym sędzią, a nie miłosiernym Ojcem, który pragnie obdarzać miłością i przebaczeniem. Dlatego tak ważne jest głoszenie...

Audrey60 | 2018-09-16
Przeczytana: 13 września 2018

To książka w dużej mierze o charakterze religijnym, ale ks. Józef Tischner nie byłby sobą, gdyby nie wplótł w nią rozważań filozoficznych i nie odniósł się do spojrzenia na miłosierdzie także z tego punktu widzenia. Jak zwykle zależy Mu na tym, aby czytelnik jak najlepiej zrozumiał, co ma do powiedzenia.

Zatem dostajemy do ręki ksiażkę, w której poznajemy, czym jest miłosierdzie, ale nie tylko boskie. Jak je dostrzec i nie pomylić z innym uczuciem.

Książeczka niewielka, ale nie można jej czytać jednym tchem, bo wymaga porządkowania swoich myśli.

Andrzej | 2015-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2015

Lektura ale nieobowiazkowa lecz uzupelniajaca dla "Dzienniczka" sw. Faustyny. Mysle, ze w bardzo niebezpiecznych czasach w ktorych zyjemy (chociaz: kiedy byly bezpieczne?) "Dzienniczek" nie powinien byc odkladany na miejsce tylko powinien byc regularnie czytany. Trudne a zarazem interesujace komentarze ks. Tischnera pomoga z pewnoscia spojrzec z innej strony na zapiski naszej swietej mistyczki.

Aleks84 | 2016-02-05

"Powiedz mi, dla jakich wartości się poświęcasz, a powiem ci, jak siebie oceniasz". To nie jest zwykła książka, którą czyta się jednym tchem. To jest w istocie głęboka i mądra refleksja nad wyzwaniem stojącym przed współczesnym człowiekiem, do której należałoby wielokrotnie wracać i analizować. Tutaj każde słowo ma swoją wartość, nie jest rzucane na wiatr. W jakim sensie? "Dzisiejszy człowiek jest pochłonięty wolą mocy. Jego ideę życiową stanowi panowanie nad światem i innym człowiekiem. A człowiek bardziej niż czegokolwiek potrzebuje miłosierdzia".... Piękne, głębokie i poruszające myśli.

Magda_Lena | 2018-02-24
Trithemius | 2017-07-05