Carrie
horror
Sylwek

Carrie White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują się nią chłopcy, stanowi obiekt kpin i docinków. Matka - religijna fanatyczka - za wszelką cenę usiłuje uchronić ją przed grzechem. Pewnego razu Carrie się jednak buntuje i idzie na szkolny bal. Gdy tam pada ofiarą okrutnego żartu, rozpętuje się piekło... dziewczyna jest telekinetką o olbrzymiej mocy, której postanawia użyć, by zemścić się na prześladowcach. Ci, którzy ją dręczyli, gorzko tego pożałują.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Carrie-p-32373-.html

Ksychopata | 2017-05-06
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Mieć Boga w sercu, wiare w swym umyśle, własne przekonania, wartości, idee, poglądy to nic złego. Dusza potrzebuje uduchowienia, kompasu, który będzie jej wskazywał właściwy kierunek w życiu. Lecz, gdy ktoś przesadzi i przekroczy granicę, za którą zaczyna się fanatyczna, ideologiczna obsesja, to nie ma już dla niego ratunku.
Poziom fanatyzmu matki Carrie sięgnął tak absurdalnego pułapu, że bardziej absurdalnie już być nie może. Logika i świadomość walą się na łeb na szyje, rozum uciekł w siną dal, a cały zestaw emocji, siedzących wewnątrz wartości, cech charakteru spadł w otchłań szaleństwa, psychozy, obsesji. Zrobiła się z tego taka mieszanka, że tylko współczuć takiemu człowiekowi i jego bliskim, którzy albo są atakowani i oblegani przez takie wariactwo, albo już się nim zarazili.
...
Wiara, zbiór wartości, tożsamość duszy...Czymże to wszystko jest, jeśli jest to wymuszone, narzucone, pod presją ustawione. Gdzie tu wolność, swoboda wyboru? Przecież właśnie to, czyni z wiary coś...

Gilles | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

Carrie... Kiedyś widziałem dwa filmy, teraz zabrałem się za książkę.. jak na moje ostatnie tempo to wręcz ją pochłonąłem... Czasem lubię najpierw oglądnąć film potem przeczytać książkę, ale rzadko. Lubię tą dziewczynę, szkoda, że tak skończyła. Czytając takie książki człowiek zastanawia się jak by to było mieć taką moc. Niby lekkie i przyjemne "czytadełko" jak to u Kinga, ale jednocześnie, daje do myślenia, pokazuje - co prawda w sposób przerysowany, ale takie są prawa fikcji literackiej - jak może działać na człowieka coś co działa od lat, co się piętrzy gdy dusimy to w sobie, czasem wystarcza, mała iskierka, czasem głupi żart czy nieporozumienie... Jak dużo z nas, gdyby nie myśl o konsekwencjach z chęcią "zabawili" by się w sposób podobny do Carrie. Lepiej nie sięgajcie w te głębiny swojego umysłu czy też duszy bo możecie się przerazić ;)
Sama książka jest wręcz oblana krwią, początek i koniec, klamrą jest menstruacja, pewnie niektórych może to zniesmaczyć, tak osobista i...

Kurebayashi | 2015-03-01
Przeczytana: 27 lutego 2015

Bardzo ciekawy pomysł na fabułę powieści, ale też jej formę - pojawiające się co jakiś czas fragmenty opracowań, książek, wspomnień odnoszących się do tego, co w książce dopiero się wydarzy, umiejętnie budowało napięcie i oczekiwanie. Niezwykle udany debiut Stephena Kinga.

domson1394 Dominika | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Książka dosłownie na jeden dzień. Strasznie wciągająca. Powieść przeplatana fragmentami artykułów i wywiadów, przez co jest jeszcze ciekawsza.
Główną bohaterką jest Carrie White. Córka religijnej fanatyczki, która próbuje uchronić ją przed grzechem.
Carrie nie jest taka jak wszystkie dziewczyny, nie chodzi na prywatki, nie ubiera się w najmodniejsze ubrania, nie interesują jej chłopcy. Jest obiektem kpin i żartów, często na prawdę przykrych. Gdy w końcu postanawia się postawić swojej matce i pójść na szkolny bal, staje się ofiarą okrutnego żartu. Do tej pory Carrie znosiła wszystkie upokorzenia, jednak na balu czara się przelała. Złość która rosła w niej przez tyle lat i nienawiść do tych wszystkich ludzi sięga zenitu i wybucha piekło. Dziewczyna posiada moc telekinezy, którą postanawia wykorzystać do zemsty na swoich prześladowcach, którzy mają pożałować swoich czynów.
Powieść czyta się na prawdę szybko, gdyż jest krótka i nie jest napisana bardzo ciężkim językiem.
Matka głównej...

Sylwek | 2015-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2015

Rok 1974 był przełomowy dla literatury, nie ma co do tego wątpliwości. To właśnie wtedy na rynku pojawiła się debiutancka powieść Stephena Kinga, “Carrie”. Książka, która przyniosła autorowi niebywałą sławę, a także dochody, które niemalże od razu pozwoliły mu porzucić dotychczasową pracę i stać się zawodowo pisarzem. To jednocześnie tekst, który w rekordowo szybkim czasie (bo już w dwa lata po wydaniu) doczekał się pierwszej z kilku ekranizacji. Czy rzeczywiście debiutancka powieść Kinga jest aż tak wyjątkowa?

Carrie White nie ma łatwego życia. Wychowuje ją samotna matka, skrajna fanatyczka religijna, która wszędzie dopatruje się grzechu i nie szczędzi swojej córce kar i psychicznych tortur. Nastoletnia dziewczyna jest przez to odseparowana od swoich rówieśników, nie dziwi więc fakt, że większość dzieci w szkole, do której uczęszcza Carrie, śmieje się z niej nawet się z tym nie kryjąc. Szyderstwa dotyczą każdego możliwego aspektu: wyglądu, ubioru, zachowania, niewiedzy o pewnych...

Aleksandra | 2015-08-14
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Na wstępie muszę zaznaczyć, że jest to moja pierwsza książka autorstwa Stephena Kinga. Czytając tak wiele dobrego o tym autorze byłam przekonana, że jego dzieła "powalą mnie z nóg". Oczywiście nie twierdze, że tak się nie stało, jednak spodziewałam się czegoś innego, czegoś bardziej przerażającego.

Czytając tą powieść z całego serca współczułam głównej bohaterce. Nie dość, że w szkole była dręczona przez innych, to w domu ciągle zmuszano ją do modlitwy. Nie miała własnego życia. Było mi jej naprawdę z tego powodu żal.

Ogromnym plusem tej książki jest sposób, w jaki została ona napisana. Oprócz historii Carrie, w tekst wplecione zostały fragmenty reportażów czy książek. To sprawiło, że książka przybrała postać dokumentu. Momentami miałam wrażenie, że to wszystko wydarzyło się naprawdę.

"Carrie" to jedna z krótszych książek Kinga. Ma zaledwie 250 stron. Sądziłam, że na tak krótką książkę akcja będzie toczyć się szybko. Jednak dopiero po ok. 120 stronach nabrała ona tępa. Typowy...

Kalew | 2015-03-11

Spodziewałam się więcej po tej książce, jednak usprawiedliwiam autora, bowiem była to jego pierwsza powieść. W czytaniu przeszkadzała mi kulejąca stylistyka i wtrącenia w nawiasie. Miałam też wrażenie, że polska korekta została potraktowana po macoszemu. Pomysł na fabułę genialny, postać Carrie wzbudzająca silne emocje, akcja wartka, choć bywała miejscami nużąca. Myślę, że gdyby King napisał tę książkę nieco później (bo wprawniej), to zwaliłaby mnie z nóg. A może jestem zbyt wymagająca, po tym jak przeczytałam inne pozycje tego autora?

Agent_Kejt | 2015-09-01

To była moja pierwsza książka Króla i właśnie dzięki niej mam za sobą tyle pozycji tego pana. Myślę, że ta kaiążka to strzał w dziesiątkę - czyta się przyjemnie, pięknie są ukazane przeżycia bohaterki. Po prostu uwielbiam!!!

sentymentalna | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Ciekawie i dynamicznie napisana powieść, ale sama fabuła mogłaby być bardziej rozwinięta. Z pewnością nie jest to najlepsze, co wyszło spod pióra Stephena Kinga. Jakoś mam wrażenie, że potencjał nie został do końca wyczerpany, aczkolwiek czyta się szybko i nie jest nudno.

Łukasz Pianko | 2015-09-03

Ciekawe połączenie teraźniejszości z przyszłością w tej książce sprawia że czytanie jej bardzo wciąga. Jedynie co można napisać o książce ,,Carrie" to nietuzimkowa powieść która zachęca czytelnika do myślenia nad zdarzeniami oraz alternatywnym zakończeniem gdyby nie zdarzyło się ostateczne poniżenie Carrie.