Taniec mocarstw. Walka o dominację w Europie XV – XXI w.

historia, Europa, walka, hegemonia
historia
Aksamitt

„Taniec mocarstw” to więcej niż świetne wprowadzenie do historii Europy. To wielkie osiągnięcie w interpretacji dziejów kontynentu. Norman Davies Monumentalne dzieło napisane przez utalentowanego historyka, którego erudycja odnawia dumną tradycję historii geopolityki, a wrażliwość moralna przypomina nam, że wybory dokonywane dziś w Berlinie czy Londynie mogą być decydujące nie tylko dla losu...

Norman Davies

Monumentalne dzieło napisane przez utalentowanego historyka, którego erudycja odnawia dumną tradycję historii geopolityki, a wrażliwość moralna przypomina nam, że wybory dokonywane dziś w Berlinie czy Londynie mogą być decydujące nie tylko dla losu Europy, lecz również dla przyszłości całego świata.
Timothy Snyder

Na przestrzeni wieków ludzkość była świadkiem powstania i upadku wielu ogromnych tworów politycznych. Rozległe imperia, królestwa i republiki wydają się normą. Tymczasem Europa – nawet u szczytu swojej potęgi – pozostawała chaotyczna i podzielona, często na maleńkie kawałki, zaś każda dotychczasowa próba zjednoczenia kontynentu kończyła się niepowodzeniem.

Monumentalna książka Brendana Simmsa przedstawia ponad pięć wieków europejskiej historii. Jest to opowieść o tym, jak w warunkach nieustającej rywalizacji, ekspansji na cały świat i zmagań z państwami na wpoły ościennymi (Rosją, Turcją, ale też Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi) europejskie kraje toczyły walkę o hegemonię na kontynencie.

Książka ta nie mogła się ukazać w lepszym momencie – przyszłość Europy wydaje się niepokojąco nieprzewidywalna.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

Dardan | 2017-12-29

Autor ma ogromną wiedzę - ale jak już ktoś trafnie tutaj zauważył - nie umie on jej przekazać składnie i w uporządkowanej kolejności. Chociaż z tą kolejnością w sensie chronologicznym wszystko się zgadza, lecz ogólnie sposób narracji niezbyt przypadł mi do gustu. Przede wszystkim autor "skacze" po państwach. Opowiada co się dzieje np. we Francji i nie wyczerpując do końca tematu przechodzi dajmy na to do Anglii. Po kilku takich skokach jest powrót do Francji, żeby "nadgonić" trochę z chronologią. Jak dla mnie jest to ogromny minus tej pracy, bo nijak nie mogłem zrobić składnych notatek, które mógłbym później wykorzystać nie wgłębiając się zbytnio w szczegóły. W tym wypadku obraz książki jako syntezy dziejów XV-XXI wieku jest mocno zachwiany, ponieważ nie można postawić jej obok klasycznych pozycji Wójcika, czy Rostworowskiego.
Kolejnym minusem jest układ rozdziałów. Dla mnie optymalną długością jest 20-25 stron, ponieważ czytanie idzie dość szybko i sprawnie, czas się nie dłuży....

oureion | 2016-02-21
Przeczytana: 19 lutego 2016

„Taniec mocarstw” Simmsa to książka, której autor podjął się karkołomnego zadania ¬– w stosunkowo niewielkiej objętości, biorąc pod uwagę omawiany szmat czasu oraz tematykę, Simms podjął się analizy mechanizmów, kierujących aktywnością krajów tzw. Zachodu oraz Rosji, w polityce zagranicznej, od wieku XIV do praktycznie dziś (książkę kończą rozważania o przyszłości Unii Europejskiej w 2013 roku). Chylę czoła przed erudycją oraz, co rzadko się zdarza wśród historyków, stylem pisarskim Simmsa, gdyż i jedno, i drugie sprawia na czytelniku spore wrażenie. Simms potrafi temat dość niełatwy w odbiorze ująć w formę pasjonującej lektury, która ani na moment nie staje się nudna, nie zasypuje czytelnika zbędnym natłokiem dat, faktów i tym podobnych. Pisze w sposób łatwy w odbiorze i zajmujący.

Trudno coś tej książce zarzucić – można natomiast wiele z niej wywnioskować, zmusza do wytężonej refleksji. Niestety wszystko nie może być idealne, dlatego jeden element wywodu Simmsa jest na tle...

sawraf | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Jak sugeruje podtytuł, "Taniec mocarstw" Brendana Simmsa traktuje o rywalizacji mocarstw na terytorium Europy i świata w ciągu ostatnich pięciuset lat. Na niemal 600 stronach autor umieścił prawdziwy natłok informacji o dziesiątkach wojen i sojuszy, które niczym w kalejdoskopie zmieniały się wraz z upływem czasu. W tej niezwykle dynamicznej konstelacji jeden element pozostawał niezmienny - Niemcy. Od Świętego Cesarstwa Rzymskiego, przez Królestwo Prus, Kaiserreich, Trzecią Rzeszę, aż po RFN, państwo niemieckie odgrywało kluczową rolę w kształtowaniu wydarzeń politycznych na Starym Kontynencie. Przy tym rysuje się sekwencja następujących po sobie okresów dominacji państwa niemieckiego, która spędzała sen z powiek przywódcom pozostałych mocarstw, z okresami względnej słabości, kiedy to Niemcy stawały się łakomym kąskiem dla Rosjan, Francuzów czy Amerykanów. Niemcy ogniskowały również w sobie konflikty na płaszczyźnie ideologicznej. Reformacja i wojny katolicko-protestanckie, walka z...

LeonLumpski | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Autor ma gigantyczną wiedzę o historii Europy, tylko nie umie jej przekazać. Książka ma raczej formę esejów i przeciętnie lub nawet bardziej niż przeciętnie zorientowanemu czytelnikowi potrzeba wiele samozaparcia, aby przez nią przebrnąć. Szkoda, bo temat jest bardzo ciekawy i już sam w sobie przekrojowy. pięć gwiazdek za wiedzę