Kompleks Boga

Wydawnictwo: Videograf SA
horror
wiedźma

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii horror. Cztery na pozór zupełnie obce i diametralnie różne osoby, żyjące w przeświadczeniu, że ich sekrety nigdy nie wyjdą na jaw, budzą się w zimnym, mrocznym pomieszczeniu zamknięci w klatkach. Nie wiedzą, gdzie są i dlaczego. Kiedy dostrzegają zwisający z sufitu hak i stojący w kącie stół z narzędziami z...

Cztery na pozór zupełnie obce i diametralnie różne osoby, żyjące w przeświadczeniu, że ich sekrety nigdy nie wyjdą na jaw, budzą się w zimnym, mrocznym pomieszczeniu zamknięci w klatkach. Nie wiedzą, gdzie są i dlaczego. Kiedy dostrzegają zwisający z sufitu hak i stojący w kącie stół z narzędziami z nierdzewnej stali, opuszcza ich nadzieja, że mogą wyjść z tego żywi.

Tymczasem komisarz Pieńkowski prowadzi śledztwo w sprawie zaginięć czterech studentek szczecińskich uczelni. Policja nie ma żadnego śladu i z każdym dniem odczuwa coraz większą presję ze strony lokalnej społeczności i mediów. Motyw seksualny wydaje się oczywisty, jednak kolejne zaginięcia sugerują coś zupełnie odwrotnego...

źródło opisu: http://www.videograf.pl/zapowiedz.php?id=1003

źródło okładki: http://www.videograf.pl/zapowiedz.php?id=1003

Marzena | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Bardzo dobry thriller psychologiczny z bardzo kiepskim wątkiem kryminalnym. Czytając o koszmarnie nieporadnej pracy stróżów prawa zaangażowanych w śledztwo dotyczące tajemniczych i, co ważne!, ewidentnie powiązanych ze sobą licznych zaginięć aż przecierałam z niedowierzaniem okulary! To już w prawdziwym życiu organy ścigania działają szybciej niż u Autora ;)
Cała masa nieścisłości w pierwszej części książki związana z wątkiem kryminalnym powoduje, że daję tej powieści "tylko" sześć gwiazdek. Druga część "Kompleksu boga" jest zdecydowanie bardziej dynamiczna, emocjonująca i mroczna.
Niestety jest to krótsza część.
Na minus zaliczam też ujawnienie już w prologu powodów działań  głównego bohatera, chorego psychicznie człowieka, który żyje z poczuciem boskiej wszechmocy. Zdecydowanie wolałabym odkrywać te powody w trakcie lektury.
Pierwsze koty za płoty, w przyszłości wrócę do książek Autora z nadzieją, że będzie już tylko lepiej.

Kiwi_Agnik | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Pasjonujący, dobrze przemyślany i świetnie napisany thriller, który magnetyzuje oraz wciąga w brutalny i "brudny" świat i nie wypuści dopóki, dopóty czytelnik nie przeczyta ostatniej kartki.

Mocna i wyważona fabuła trzymająca cały czas w napięciu, doskonały opis sytuacji, przedmiotów i zachowań, które momentalnie stawały mi przed oczami, odpowiedni do charakteru książki "twardy" język i bardzo dobre zakończenie.

Jestem usatysfakcjonowana i czekam z niecierpliwością na kolejną tego typu książkę pana Rozmusa.

Tomek | 2018-05-28

Rewelacja!Są takie książki które przed rozpoczęciem czytania wydają się "pewniakiem"tak sobie myślimy.Dzieje się tak jednak w zdecydowanej większości jeśli dobrze znamy autora.Piotr Rozmus to pisarz na dorobku,na początku kariery bo cóż to jest trzy powieści??
Zupełnie tego nie widać!zupełnie jak Coben,Carter czy Nesbo..pewnie wielu popuka się w czoło,porównanie raczkującego polskiego autora do światowych gwiazd thrillera i kryminału.Może tak,a może jak ktoś przeczyta Kompleks..Bestię albo Przebudzenie zmieni zdanie.Ja zaciekle bronię naszych autorów.ja nie widzę różnic(no może zamiast Chicago i Londynu jest Szczecin i Szczecinek..:)
Bardzo pożyteczny czas spędzony z Panem Rozmusem choć momentami jest strasznie,ostro,mrocznie i drastycznie...ale..jeżeli ktoś "przełknie" Cartera spokojnie niech zabiera się za Kopleks Boga.
Tomek poleca.

Nina | 2016-07-10
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 10 lipca 2016

Klasa! Rewelacja! Bomba! Moje pierwsze spotkanie z panem Piotrem, którego niniejszym wpisuję na listę ulubionych autorów :) Świetnie skonstruowany thriller (bo do kategorii horror raczej bym tej pozycji nie zaliczyła), postać głównego bohatera, czytaj sprawcy całego zamieszania, nieprzeciętna, jego portret psychologiczny - perełka. Gwarantuję, że nie odłożycie tej książki. Starajcie się tylko nie czytać w nocy, bo możecie mieć z lekka zaburzony sen :)
Polecam oczywiście

Wkp | 2015-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

BEZ KOMPLEKSÓW

Chciał tylko odpokutować swoje grzechy i pokonać nie dające mu żyć demony. Chciał przy tym ukarać grzeszników. Przekroczył wszelkie granice.
Szczecin. Krystian Głowacki jest biznesmenem, który niejedno ma na sumieniu. Przystojniak o statusie wiecznego podrywacza, słynnie z zasady, że nigdy nie umawia się więcej niż dwa razy z tą samą dziewczyną. Nim jednak może zacząć świętować kolejny sukces, zostaje ogłuszony. Kiedy się budzi, siedzi zamknięty w klatce, w zimnej, ciemnej piwnicy. W mroku dostrzega stół pełen przerażających narzędzi i hak wiszący z sufitu, oraz kolejne klatki. Ktoś, kto go załapał, zna wszystkie jego grzechy i żąda spowiedzi zanim będzie mógł przejść do kolejnego etapu… A schwytanych grzeszników przybywa…
Tymczasem komisarz Aleksander Pieńkowski zostaje przydzielony do szukania zaginionych. Jakiś czas temu zniknęły cztery studentki, motyw zbrodni seksualnej wydawał się oczywisty. Co jednak stało się z nimi naprawdę? I jaki mają związek z obecną...

Hana | 2017-09-14
Na półkach: Rozmus Piotr, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2017

Bardzo dobra, mocna książka. O winie i karze. Niekoniecznie o sprawiedliwości. O grzechu i odkupieniu. Ludzie, którzy zgrzeszyli zostają ukarani już za życia bo tak chce człowiek z kompleksem Boga. Książka trzyma w napięciu i nie jest po amerykańsku płaska a postaci papierowe. Wszystko jest żywe i przejmujące. Nie wszyscy są źli. Niektórzy są chorzy inni zdesperowani a jeszcze inni chciwi. Wszyscy prawdziwi.Zachęcam i polecam.

emindflow | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

Mocna, wciągająca książka łącząca cechy thrillera i kryminału za szczyptą horroru.
Piotr Rozmus powoli staje się rodzimym specjalistą od wyjątkowo brutalnych powieści ociekających krwią, przemocą i okrucieństwem. Za wszystkimi tymi okropnościami stoją ludzie dotknięci ciężkimi i rzadkimi schorzeniami psychicznymi.
Tym razem obserwujemy człowieka obciążonego dysocjacyjnym zaburzeniem osobowości, który, jakby tego było mało, cierpi jeszcze na kompleks Boga. Poczucie winy za tragedię spowodowaną przed laty połączone z misją ocalenia dla bożej chwały ocalałych w tejże tragedii prowadzi do wyjątkowo brutalnych zbrodni.
Wątek kryminalny jest tu dość słaby, za to rekompensują go interesująco pokazane sylwetki głównych postaci i całe tło społeczno-obyczajowe.
Wprawdzie debiutancka "Bestia" zrobiła na mnie większe wrażenie, ale to również jest dobra pozycja utrzymana w podobnym klimacie.
Na pewno nie jest to książka dla delikatnych i wrażliwych, ale ci, którym podobała się...

Żona_Pigmaliona | 2017-07-02

Uffff...to moja pierwsza przeczytana książka Pana Rozmusa i jestem bardzo usatysfakcjonowana . Mroczny , mocny , śmierdzący stęchlizną , wilgotny thriller który przyprawiał mnie o ciarki biegające po krzyżu . Postać oprawcy dopracowany do maksimum , pięknie stworzona skomplikowana osobowość , o której losach tak naprawdę dowiadujemy się dopiero na końcu . Oczywiście inne postacie są również bardzo ciekawie '' zrobione '' . Tutaj nie chodzi o to kto zabił (chociaż w tym wypadku wskazanie jednego winnego jest niemożliwe) ale dlaczego to zrobił . Wydawało by się że temat główny jak najbardziej już oklepany i w literaturze i w kinie . Cztery osoby zostają porwane i budzą się w zatęchłej śmierdzącej piwnicy i zupełnie nie mają pojęcia kto i dlaczego ich tam umieścił . Pikanterii całej sytuacji dodaje że tak powiem dekoracja owego więzienia . Umieszczeni są w klatkach '' z widokiem '' a ów widok to smętnie , ale groźnie zwisający z sufitu hak , oraz stół z kompletem dziwnych i strasznych...

| 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Skończyłam czytać w momencie,gdy bohater całuje w białą jak pergamin rękę swą opaloną,śniadą sąsiadkę...jak ona się opala w tym solarium?
Jeżeli na samym początku autor się tak kompromituje,to nie chcę wiedzieć co będzie dalej.

W sumie dość dobrze obmyślana kompozycja ukazująca różnorodne aspekty naszej rzeczywistości. Zarówno ludzi ze środowiska studenckiego, jak i biznesowego, połączonego wzajemnymi zależnościami korzyści seksualnych oraz wymiernych wpływów finansowych. Pieniądze, sekrety i seks. Na tym tle chory umysł sprawcy ma z czego czerpać. Choc ten skupia się głównie na swojej wizji rzeczywistości. Uważa bowiem, iż Bóg dał mu prawo do sądzenia innych. A odkupienie ofiar jest również przepustką do odpuszczenia jego win.

Sprawcę znamy od początku, co w niczym nie przeszkadza. A w miarę postępującej akcji poznajemy po kolei środowiska, z których wywodzą się ofiary. Znajomość ich życia oraz wyborów ma pokazać zasadność decyzji mordercy. A z drugiej strony uświadamia się nam, że tak naprawdę po ulicach naszych miast chodzą setki, jak nie tysiące podobnych im ofiar, które mają na swoim koncie większe lub mniejsze grzeszki i aż strach pomyśleć do czego mogłoby doprowadzić ich spotkanie z podobnymi...