z Mazur Nad Ren

Wydawnictwo: Libron
7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Polski czytelnik miał możliwość zapoznać się z wieloma wojennymi wspomnieniami niemieckich oficerów. Przetłumaczono m.in. wspomnienia feldmarszałków von Mansteina i Kesselringa oraz generałów Haldera i Guderiana. Cóż zatem ciekawego do naszej wiedzy o II wojnie światowej może wnieść książka ówczesnego porucznika artylerii? Otóż pomimo oceanów atramentu, jaki został zużyty do opisania ostatniej wojny, wspomnienia z perspektywy niskiego stopniem oficera, pozwalają uzupełnić jej obraz o pełne emocji, ale też nie pozbawione wyważonej refleksji, doświadczenia frontowe ?zwykłego człowieka ? wprzęgniętego w tryby wojennej machiny. Oprócz wspomnień wojennych Komossa opisuje również czas z przed wybuchu wojny: beztroskie lata dzieciństwa oraz przedwcześnie przerwanej przez wojnę młodości autora, spędzonych w ojczystych Prusach Wschodnich. Gerd-Helmut Komossa urodził się 11 listopada 1924 roku w Olsztynie ( dawne Prusy Wschodnie). Po ukończeniu nauki w Szkole im. Behringa w Olsztynku w wieku lat 18 jako ochotnik wojenny wstąpił w szeregi Wehrmachtu. W latach 1943?1945 brał udział w walkach na froncie wschodnim. Za osiągnięcia bojowe odznaczono go Krzyżem Żelaznym I i II klasy oraz Srebrną Odznaką Szturmową i Srebrną Odznaką za Walkę Wręcz. Po kapitulacji macierzystej 2. Armii dostał się do sowieckiej niewoli, w której przebywał do 1 IV 1949. 1 VII 1956 roku wstąpił w szeregi Bundeswehry. Karierę rozpoczął jako dowódca baterii i przechodząc kolejno różne szczeble dowódcze, zakończył jako szef Militärischer Abschirmdienst (Wojskowej Służby Bezpieczeństwa).

eduko7 | 2014-06-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 maja 2014

Tyle już czytałam opracowań i wspomnień wojennych. Dlaczego sięgnęłam po tą książkę? Najpierw zaintrygował mnie tytuł, potem informacja, że to opowieść porucznika artylerii Wehrmachtu. Doszłam do wniosku, że może warto. Rzeczywiście warto, bo autor snuje opowieść bez nadmiaru informacji o strategiach, politycznych uwarunkowaniach. Przestawia własne przemyślenia jako zwykłego uczestnika walk, a nie stratega czy historyka. Poza tym nie ogranicza swej opowieści do czasów wojennych. Zaczyna bowiem od - ciekawszego dla wielu - obrazka przedwojennych Mazur.

Pio | 2011-08-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011