Chłopiec w pasiastej piżamie

Okładka książki Chłopiec w pasiastej piżamie John Boyne
Okładka książki Chłopiec w pasiastej piżamie
John Boyne Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Chłopiec w pasiastej piżamie (tom 1) Ekranizacje: Chłopiec w pasiastej piżamie (2008) literatura piękna
Chłopiec w pasiastej piżamie (tom 1)
The boy in the striped pyjamas
Wydawnictwo Literackie
2007-01-01
2007-01-01
978-83-08-03980-9
Paweł Łopatka
Ekranizacje:
Chłopiec w pasiastej piżamie (2008)
literatura irlandzka obóz

Dwieście stron drukowanych dużą czcionką, a do tego prosty język zapewniają lekturę mocną, ale krótką. Do przeczytania w niecałe trzy godziny, lecz nie do szybkiego zapomnienia.

Tu wszystko pisane jest z perspektywy dziewięciolatka, więc wymagania językowe muszą być niewysokie, nie ma też miejsca na mądrzenie się ideologią i nazewnictwem nazistowskim.

Z perspektywy dziecka sprawa jest prosta. Chłopcy po dwóch stronach kolczastego drutu, urodzeni w tym samym dniu i roku, mają te same pragnienia i potrzeby. Niczym się nie wyróżniają od reszty rówieśników - chcą się bawić, mieć przyjaciół i święty spokój.

Żaden z nich nie wie, że dorośli dorobili do tego swoją filozofię, w świetle której są innymi gatunkami i łączyć ma ich tylko nienawiść.

Przejmujące zakończenie podwyższa wartość tej książki.

Dla mnie jednakowoż uporczywe tkwienie Bruna w absolutnej niewiedzy i naiwności, mimo namacalnych i widocznych dowodów zbrodniczych praktyk Niemców wydaje się lekko przesadzone.

Mimo wszystko, opowieść o ludziach w pasiastych piżamach, pozostanie na całe lata prostym, a jednocześnie przejmującym obrazem losu, jaki Niemcy zgotowali światu.

Ekranizację oglądałam już kilka razy, zawsze z tymi samymi emocjami. Jednak lepiej zacząć od książki. Szkoda, że wpadła w moje ręce dopiero teraz.

Z perspektywy...

Na półkach: , , , , , , ,

Szybciutko się czyta, ale nie byłam w stanie uwierzyć w to co ten chłopiec opisywał.. brak przywiązania czy kibicowania któremukolwiek z bohaterów - było mi obojętne co się z tymi chłopcami stanie. irytował mnie brak współczucia głównego bohatera, ogarnięcia się, tego, ze trzeba pomóc temu chłopcu zza krat, nie dawał mi nawet jedzenia, tylko myślał o sobie pieprzony egoista! nie wiem jak mogła ta pozycja stać się bestsellerem, i jeszcze film powstał:( no szok. taka bajka.. ale nawet nie wiem, czy poleciłabym ją mojemu dziecku... bo niby po co? żadnego morału.. nie polecam

Książka ma duże litery dzięki czemu książke się szybko czyta.

Książka ma duże litery dzięki czemu książke się szybko czyta.

Bardzo wzruszająca historia

Bardzo wzruszająca historia

Jedna z najbardziej wzruszających książek jakie czytałam.

Jedna z najbardziej wzruszających książek jakie czytałam.

Piękna książka❤️

Piękna książka❤️

Jest o wiele więcej lepszej literatury w tej tematyce .
Zawiodłam się na książce, obraz obozów jest w niej naciągany, naiwność i ślepota głównego bohatera, aż kole w oczy. Dobre do przeczytania w jedno południe, ale ani nie chwyta za serce ani nie daje wiele do myślenia. Fakt, że czytam sporo w tej tematyce i jest to jedna z gorszych pozycji.

Jest o wiele więcej lepszej literatury w tej tematyce .

Książka warta przeczytania, napisana przepięknym, chwytającym za serce językiem. Dostarcza wielu emocji pomimo tego, że historia jest dosyć krótka. Na koniec chwyta za serce i zostawia je w kawałkach.

Spodziewałam się więcej po tej książce.
Zdaję sobie sprawę, że jest to fikcja, jednak nie przekonuje mnie pomysł iż Bruno przez rok zakrada się do obozu i nikt tego nie zauważył. W moim odczuciu w tej historii jest pełno sprzeczności, wątpię żeby więźniowie biegali po obozie samopas, mało realne jest nawiązanie relacji między synem ważnego komendanta a osadzonym.
Taki średniaczek na jedno popołudnie. W tematyce wojennej można znaleźć więcej prawdziwych i ciekawych pozycji.

Spodziewałam się więcej po tej książce.
Taki...

Według mnie film jest dużo lepszy niż książka, ale warto przeczytać.

Według mnie film jest dużo lepszy niż książka, ale warto przeczytać.