Chłopiec w pasiastej piżamie

Tłumaczenie: Paweł Łopatka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
1 261
1 176
The boy in the striped pyjamas
978-83-08-03980-9
literatura irlandzka, obóz

Inne wydania

Niełatwo streścić historię o chłopcu w pasiastej piżamie. Powiedzmy, że jest ona przypowieścią o naturze zła, które rodzi się w umysłach porządnych ludzi. Jest to podróż edukacyjna do granic poznania. Podróżnikiem jest dziewięcioletni Bruno, syn komendanta obozu koncentracyjnego, który odkrywa świat podzielony drutem kolczastym. Po drugiej stronie ogrodzenia spotyka chłopca, ubranego w pasiastą piżamę. Pogawędka z rówieśnikiem przeradza się w rytuał spotkań..

Perzka | 2013-05-04
Przeczytana: 03 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

John Boyne urodzony w 1971 r w Dublinie. Autor siedmiu książek dla dorosłych i trzech dla dzieci. Jego powieści publikowane są w 46 językach.

II wojna światowa, Berlin lata 40-te, najprawdopodobniej 1943 rok.
9-letni Bruno wracając ze szkoły do domu, nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest dzisiejszy dzień. Dzień, który przyniesie wiele nieoczekiwanych, nieodwracalnych zmian w jego życiu.
Okazuje się, że Furia (Hitler) wydaje rozkaz,w którym mianuje ojca Bruna, Ralfa, komendantem obozu koncentracyjnego na terenie Polski, a dokładnie w Po-Świeciu.
Bruno wraz z siostrą Gretel, rodzicami i służbą udają się w długą podróż do Polski i zamieszkują w domu, sąsiadującym z obozem koncentracyjnym.
Chłopiec jest zły, że musiał opuścić swoich szkolnych przyjaciół, swój wspaniały dom, gdzie mieściła się niesamowita poręcz do zjeżdżania, a także okno w pokoju, z którego mógł obserwować ruchliwe ulice Berlina.
W nowym miejscu nie ma dzieci, z którymi mógłby się pobawić, dom ma tylko jedno piętro,...

Gosia | 2015-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Książka Johna Boyne to świetny materiał na lekturę szkolną.
Świat wojny i obozów koncentracyjnych widziany oczami dziecka, które ma swój sposób pojmowania i rozumienia otaczającego świata. Ma swoje priorytety - dla niego prawie wali się świat, gdy się dowiaduje, że w związku z nowym miejscem pracy ojca jako komendanta obozu jenieckiego, musi opuścić swój dom i kolegów i przenieść się w nieznane. Jest naiwny. Wielu rzeczy nie rozumie, a wielu musi się tylko domyślać ze strzępków rozmów dorosłych i tworzyć do tego własną filozofię.
Powoli odkrywa tajemnice i poznaje najlepszego przyjaciela za drutami obozu. Poruszająca historia dziecięcej przyjaźni, której nie przeszkadzają różnice kulturowe, narodowościowe i społeczne.
Niedawno czytałam inną książkę - "Biegnij chłopcze, biegnij", która również przedstawiała wojnę widzianą oczami dziecka.
Opowieść jest wzruszająca, a zakończenie po prostu odbiera siły.
Prostota tej książki i nieuświadomione rozumowanie dziecka czyni tę historię...

Ewa-Książkówka | 2011-07-04
Przeczytana: 29 czerwca 2011

To było wczoraj. Właśnie czytałam książkę, gdy gdzieś w tle usłyszałam szmer. Początkowo go zignorowałam myśląc, że to pewnie wiatr, który niespostrzeżenie wpadł do mojego pokoju przez okno i zaznaczył swoją obecność. Jednak po chwili, ze stanu skupienia znów wyrwał mnie hałas. Zamknęłam książkę, uniosłam głowę i spojrzałam na wprost siebie. Choć na ułamek sekundy z wrażenia zabrakło mi tchu to jednak nie byłam przestraszona faktem, że w moim pokoju na fotelu siedzi młody chłopiec.

Cześć, jestem Bruno – powiedział. Po chwili delikatnej konsternacji również się przywitałam i grzecznie zapytałam młodzieńca, czemu zawdzięczam tę niespodziewaną i bardzo oryginalną wizytę. Odpowiedział mi:
Zawsze, gdy ktoś rozpoczyna lekturę MOJEJ historii, widzę to w myślach niczym w szklanej kuli i śpieszę do tej osoby by przekazać ją osobiście, bowiem żadne słowo pisane nie odda tego jak to przeżywałem. Jesteś gotowa mnie wysłuchać?
Bez chwili wahania odparłam, że tak.

Miałem wtedy 9 lat. W tej...

„Znalazłem ciebie”
Jeden doświadczył tego co najgorsze, gdy drugi żył w nieświadomości. Chociaż dzieliło ich ogrodzenie, zostali najlepszymi przyjaciółmi. A gdy wszystko miało nagle zostać zniszczone i nadszedł czas pożegnań…

Po jednej stronie obozy koncentracyjne i najokrutniejsze aspekty wojny. Po drugiej natomiast obraz wzorowej rodziny zamieszkałej w wielkim domu ze służbą.
Zabawa w odkrywców wcale nie wydawała się taka głupia, dopóki nie wywróciła życia dwóch istnień do góry nogami.
„Miał na sobie pasiastą piżamę i płócienną czapkę, jak wszyscy po tamtej stronie ogrodzenia. Był bez butów i skarpetek i miał strasznie brudne nogi – a na ramieniu opaskę z gwiazdą.”

Historia Bruna i Szmula z wojną w tle. Piękna, wyrazista i okrutna. Polecam!

kajsa | 2012-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2012

Dwóch chłopców i dwa światy...Obaj urodzili sie w tym samym dniu,miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej.

Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości,że ona trwa tuż obok, pochłania ofiary.

Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny.

Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny.Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, że przekroczenie jednego z nich powoduje,że stają się równi,ale na pewno nie szczęśliwsi,a może jednak...?

PABLOPAN | 2016-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Woda i ogień.
Białe i czarne.
Jasne i ciemne.
Ładne i brzydkie.
Niemiec i Żyd.
Co mogło połączyć te przeciwieństwa? Nic innego, tylko szczera i bezwarunkowa przyjaźń. Przyjaźń zdolna pokonać kolczasty drut. Bajeczny początek ponosi czytelnika, z przyjemnością i lekkością przewraca się kolejne strony. Ale tak jak dobry sen przechodzi w koszmar, tak opowieść Boyne'a zaczyna wzbudzać dreszcze, staje się straszna. Tym straszniejsza, kiedy Czytelnik uświadamia sobie, że ta bajka zdarzyła się naprawdę. I wcale bajką nie była. Najbardziej wstrząsające jest jednak zakończenie, które udowadnia, że nie jest ważne kim jesteś, a po której stronie ogrodzenia się znajdziesz.
Polecam!

czytający | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

Dwóch chłopców, każdy z nich żyje w całkiem odmiennym świecie. Żaden z nich tak naprawdę nie zdaje sobie do końca sprawy co się dzieje wokół nich. A jednak coś ich łączy, to coś łączy ich nawet wtedy kiedy jest za późno na to żeby się cieszyć życiem.

John Boyne opowiada o przyjaźni dwójki chłopców. Jeden z nich jest synem komendanta hitlerowskiego obozu koncentracyjnego a drugi dzieckiem żydowskiego zegarmistrza który w tym obozie czeka na zagładę. Dzieci poznają się przypadkiem przy ogrodzeniu z drucianej siatki gdzie kończy się granica. To granica śmierci i życia, niewoli i wolności. Ludzie z jednej strony drutu kolczastego tak jak Bruno, syn komendanta, mają przed sobą przyszłość, jakieś plany i wspaniałe marzenia, tak jak to zwykle bywa w normalnych rodzinach. Niestety inni, którzy tak jak mały Szmul zamieszkują po drugiej stronie wśród obozowych baraków, cieszą się kiedy mogą przeżyć kolejny dzień. Chłopcy w okresie rocznej znajomości bardzo się do siebie przywiązują, pomimo...

Mnóstwo przyrody, wiejskie klimaty, naturalny zapach powietrza, cisza i spokój...
...a gdzieś wewnątrz tego pewien plac, ogrodzony drutem kolczastym, z wielkim kominem wewnątrz. Z tego komina unosi się dym. Ten zapach..., ten okrywający przerażeniem, strachem, cierpieniem, torturą, śmiercią zapach ludzkiego, spopielonego ciała...
Żołnierze niczym statyści, przemykają z karabinami po placu, pilnują by ten mechanizm niemieckiej zagłady, wyniszczenia, funkcjonował tak, jak powinien...
Pamiętam ten właz, który był wejściem do pewnego pomieszczenia..., pomieszczenie, które z pozoru wyglądało zwyczajnie, ale wewnątrz kryła się otchłań ciemności, mroku, wyżerającego trzewia, straaaachuuuuuu....!!!!!!
Pamiętam żołnierza, który ten właz otworzył. Nie pamiętam twarzy, ale cały czas przed oczami mam niemiecki mundur i ubranego w nim żołnierza, który po drabince przytwierdzonej do ściany pomieszczenia, wchodzi na jego dach..., pamiętam to do dzisiaj..., ten obraz wwiercił się w moją pamięć, w...

książek: 1974
andzia12 | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Niesamowicie wzruszająca książka. Opowiadająca o przyjaźni dwóch chłopców. Każdy z nich żyje w innym swiecie- Bruno otoczony propagandą i rzeczywistością III Rzeszy. Zaś Szmul- chłopiec, który trafia do obozu.
Najbardziej przejmujące jest zakończenie- tego co nieświadomie robi Bruno w imię przyjaźni. Brak słów, aby wyrazić swoją opinię, należy tylko przeczytać.
Polecam!

ChicaDeAyer | 2015-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2015

Bardzo długo przymierzałam się do tej książki - jednakże widząc średnią ocen oraz coraz liczniejsze głosy, iż książka Boyne'a nadaje się idealnie na materiał na lekturę szkolną, to nie mogłam sobie odmówić możliwości wyrobienia oceny.

Historia na pewno niesie za sobą wielkie przesłanie - o tym, iż każdy człowiek jest równy niezależnie od swojego pochodzenia, bo każdy z nas jako jednostka ludzka jest wyposażony w tę samą godność. Zgoda, na pewno ten morał jest ważny. Jednak by go wypracować, trzeba było aż dotrzeć do końcówki - i jakkolwiek strasznie to nie zabrzmiało, ta w tej publikacji 'podobała' mi się najbardziej (choć nie mająca prawa zdarzyć się naprawdę). Bo gdyby autor poszedł po całości i mocno zamerykanizował zakończenie (jak wcześniej zrobił z fabułą, która była zbyt infantylna i ZUPEŁNIE NIEPRZYSTAJĄCA do realiów), otrzymalibyśmy kolejną sztampową historyjkę, jakich było już wiele - z tym że osadzoną w realiach II wojny światowej.
Mam zastrzeżenia co do stylu - za...

Literackie babcie i dziadkowie

W sobotę obchodzimy Dzień Babci, w niedzielę Dzień Dziadka. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie najwspanialszych postaci dziadków i babć, jakie pojawiły się na kartach książek. Kto się znalazł w ich doborowym gronie? Sprawdźcie!

Ekspresowe książki

Stworzenie wciągającej fabuły może być procesem czasochłonnym, co świetnie widać na przykładzie twórczości George’a R.R. Martina. Zdarzają się jednak pisarze, również na polskim rynku wydawniczym, którzy w ciągu roku wydają nawet kilka książek. Nie ma zasady określającej ile należy poświęcić czasu, żeby książka ostatecznie stała się wartościową dla czytelników. Oto pięć znanych książek, których napisanie zajęło, uwaga!, mniej niż miesiąc.