Imperium hiszpańskie. Dzieje rozkwitu i upadku

Tłumaczenie: Tomasz Prochenka
Seria: Dzieje imperiów
Wydawnictwo: Bellona
Spain's Road to Empire
Hiszpania
historia

Jak doszło do tego, że Hiszpania, kraj sam w sobie niezbyt bogaty, słabo zaludniony, a z uwagi na położenie geograficzne znajdujący się w pewnej izolacji od reszty Europy, stała się pierwszym globalnym supermocarstwem z posiadłościami na wszystkich kontynentach? Dlaczego nie zdołała utrzymać tej pozycji? Jakim przeobrażeniom podlegało to imperium, jak żyli w nim ludzie, dlaczego z czasem osłabło i upadło? Czy był to proces nieuchronny, czy zdecydowały inne względy?

Autor przedstawia szeroki, panoramiczny obraz imperium hiszpańskiego - od jego początków, czyli odbicia z rąk Maurów Granady, aż do końca, jakim było opanowanie Teksasu i Kalifornii - a zasadniczą tezą jego książki jest to, że imperium nie było strukturą narzuconą, opartą wyłącznie na przemocy, choć to ona, okrutna i krwawa, wpłynęła na wizerunek Hiszpanii. Jego istnienie zależało od współdziałania zdobywców (i metropolii) z Indianami obu Ameryk, Murzynami oraz Azjatami. U jego podstaw leżała zatem różnorodność narodowościowa, kulturowa i obyczajowa. Ostatecznie było to jednak również jego słabością, która zdecydowała o przegraniu przez Hiszpanię rywalizacji z Anglią.

źródło opisu: [Bellona, 2008]

Antoniuss | 2016-03-09
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

,,Imperium hiszpańskie" to niełatwa książka. Autor oparł ją na założeniu, że nie będzie to historia Hiszpanii, co samo w sobie jest interesujące. Zamiast tego, opisuje ona imperium jako skomplikowany mechanizm działający dzięki pracy różnych społeczeństw: ,,Hiszpanów (o ile można mówić o nich w omawianym okresie)", Portugalczyków, Włochów, Belgów, Indian, czarnych niewolników, Chińczyków... Pokazuje jak wzajemnie na siebie oddziaływały i jak ważne były dla państwa uważanego za wyłącznie hiszpańskie. Opisuje złożony (i nigdy nie skończony) proces łączenia się ludów półwyspu iberyjskiego w jeden naród. Niestety taka koncepcja jest bardzo trudna w realizacji, a jej lektura wymaga wielkiego skupienia. Różne wątki dziejów imperium przenikają się nawzajem i bardzo łatwo się w nich pogubić. Nie jest łatwa również pod względem językowym, dlatego polecam ją głównie fanom historii i kultury Hiszpanii.

Marcin | 2016-05-14
Na półkach: 2016, Przeczytane