6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Gabi
literatura węgierska
Medellin

Sándor Somogyi Tóth znany u nas z głośnej powieści "Byłeś prorokiem, kochanie", swą kolejną książkę pt. "Gabi" napisał w formie pamiętnika kilkunastoletniego chłopca. Gabi jest bystrym obserwatorem wszystkiego, co się wokół niego dzieje. Z dziecięcych spostrzeżeń oraz wypowiedzi dorosłych, najczęściej dla bohatera niezrozumiałych, wyłaniają się sprawy dnia codziennego w ich prawdziwej wymowie. W miarę upływu czasu chłopiec staje się człowiekiem myślącym - potrafi formułować własne sądy o otaczającym go świecie i bliskich mu ludziach. Autor stworzył świetne studium psychologiczne i obyczajowe społeczeństwa węgierskiego w latach pięćdziesiątych.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik 1973

Medellin | 2016-09-05
Przeczytana: 01 lutego 2015

Pomysł z przedstawieniem społeczeństwa węgierskiego lat pięćdziesiątych w formie pamiętnika kilkunastoletniego (11-12?) chłopca uważam za całkiem udany. Życie rodzinne, a zwłaszcza konflikt pokoleń, przedstawione jest bardzo zabawnym językiem. Pewną nerwowość wprowadza tylko wszechobecna indoktrynacja ideologiczna, niepewność jutra, możliwość bycia bezpodstawnie oskarżonym o sabotaż i kolaborację ze "zgniłym imperialistycznym zachodem".