Joan of Arc. A History
historia
Elaine

Losy jednej z najbardziej wyrazistych kobiet średniowiecza przedstawiono tak, jak jeszcze nikt o nich nie pisał. Helen Castor jest uznanym historykiem. W swojej najnowszej książce w nowatorski sposób prezentuje poruszające życie Joanny d’Arc.Zamiast ikony, widzimy energiczną, młodą kobietę, która walczyła z Anglikami i miała odwagę zająć własne stanowisko w krwawej wojnie domowej, która wyniszczała piętnastowieczną Francję.

Oto niezwykła prawda ukryta za legendą o Dziewicy Orleańskiej – prostej, wiejskiej dziewczynie, która usłyszała głos Boga. Nastoletniej wojowniczce, która poprowadziła swoją armię do zwycięstwa w epoce, w której uważano, że kobiety nie są zdolne do walki. Dziewiętnastoletniej męczennicy spalonej na stosie i ogłoszonej świętą pięćset lat później.Nowa, przejmująca opowieść barwnie przedstawia Joannę i świat,w którym żyła. Helen Castor wprowadza nas w sam środek akcji, ów burzliwy moment w dziejach Francji, w którym nikt – ani Joanna,ani ludzie, wśród których żyła, ani książęta, biskupi, żołnierze czy wieśniacy – nie wiedział, jaki los czeka ich kraj.

źródło opisu: Astra, 2015

źródło okładki: http://wydawnictwo-astra.pl/

Justitia | 2015-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

To biografia Joanny, ale informacji o niej jest tutaj zadziwiająco niewiele. Autorka za bardzo, moim zdaniem, skupiła się na ogólnej historii wojny Anglii i Francji – początek (około jedna trzecia książki), który jest wprowadzeniem i wyjaśnieniem powodów konfliktu w ogóle o Dziewicy nie wspomina. Można było opowiedzieć o tym sporze w sposób przejrzystszy, krótszy i bardziej interesujący, a więcej miejsca poświęcić tej niezwykłej dziewczynie, nieugiętej wojowniczce, zdradzonej męczennicy. O Joannie czytałam już wcześniej i ta pozycja nie zaskoczyła mnie niczym nowym. Dziewica Orleańska jest tutaj potraktowana trochę jak dodatek do wojny (i miejscami ta właśnie wojna jest w centrum zainteresowania, nie zaś Joanna), a jej żywot, w moim odczuciu, opisany pobieżnie. Lekki zawód.

Baldwin | 2017-11-25
Przeczytana: 2017 rok

Joanna d'Arc jest dla mnie jedną z najbardziej fascynujących postaci w dziejach. Prosta, niepiśmienna chłopska córka w czasach gdy takie jak ona miały nadzieje jedynie na wczesne zamążpójście i spokojne życie w pracy, znoju i umiarkowanym dostatku, stała się kimś o kim mówiło się dworach i ulicach całej ówczesnej Europy. Jak to się stało, że w mrocznych czasach Wojny Stuletniej ktoś taki jak Joanna przekonał możnych by postawili ją przed obliczem francuskiego króla, a następnie samego władcę i otaczających go hrabiów i generałów namówiła do uznania swoich wizji i dzieła jakiego chciała się podjąć? Trzeba tutaj też spróbować sobie wyobrazić jak osobliwym, szokującym nieomal, musiał się wydać ówczesnym widok drobnej dziewczyny, dziecka niemal, która w zbryzganej krwią zbroi, w chaosie, znoju i okrucieństwie średniowiecznego pola walki zagrzewała tysiące żołnierzy by nieustępliwie nacierali na wroga.
Bo jej bezpośredni udział w tamtych wydarzeniach, jej trud, rany, no i jej sukcesy...

gutek | 2016-06-14
Na półkach: Przeczytane, 2016

Nareszcie biografia Joanny d'Arc napisana raczej z perspektywy historycznej, a nie bogobojno-religijnej. Polecam!

Katarzyna | 2018-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Perełki