Przewagi elearów polskich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
Lisowczycy, XVII wiek, kawaleria
historyczna

Przewagi elearów polskich (Poznań 1623) stanowią ważny dokument do badań nad dziejami lisowczyków (z lat 1619-1623), jest wartościowym źródłem do historii wojskowości oraz dziejów wojskowego prawa. Okazuje się bardzo przydatnym zapisem w badaniach socjologicznych, ilustruje bowiem przynajmniej niektóre przejawy mentalności ówczesnych Polaków. Przewagi, oprócz zapisu konkretnych faktów historycznych, dostarczają prawdy innej kategorii, mianowicie przekonują o wysokich aspiracjach i ambicjach narodu, zgodnych z duchem sarmatyzmu oraz ideą Rzeczypospolitej postrzeganej jako przedmurze chrześcijaństwa. Ponadto książka Dembołęckiego jest szczególnie cennym zapisem paremiograficznym, z pewnością godnym odnotowania pośród źródeł zasilających rejestr Nowej księgi przysłów i wyrażeń przysłowiowych polskich.
fragment wstępu

źródło opisu: http://www.marszalek.com.pl/