Podwodny świat

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Jak dobrze można poznać ludzi, których się kocha? Jak wielka przepaść dzieli pozory od rzeczywistości? Kobieta na rozdrożu odkrywa w przeszłości swojej babki tajemnicę, która odmienia jej spojrzenie na naturę losu i małżeństwa podając przy tym w wątpliwość wszystkie wybory, jakich w życiu dokonała. Zadziwiająca powieść Sue Miller odkrywa cały świat straconych możliwości, odsłania nadzieje i gorycz, utajone w sercach kobiet.

AGAT | 2013-07-20
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 13 lipca 2013

Wszystko przemija... Warto przeczytać, zastanowić i zagłębić się nad własnym życiem.

miedzystronami | 2011-08-07
Na półkach: Przeczytane, Wymienię
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

„Ale koniec końców, co pozostaje? Co nie ulega zmianom poprzez pokolenia? Granice przesuwają się, ofiary umierają albo czmychają, biorąc ze sobą tylko to, co pod ręką; wody powoli piętrzą się pod tamami, a to, co było, ocalało li tylko w snach i pamięci.”

Ta powieść to rozrachunek przeszłością. To piękna powieść o przemijaniu, o upływie czasu, o nieuchronności przemijania życia. Ale nie ma wydźwięku smutnego, przygnębiającego, wręcz przeciwnie. Pokazuje nam jak piękne może być życie w każdym wieku.
Udowadnia nam, że zmiany w swoim życiu można wprowadzać w każdym wieku, czy to mając dwadzieścia, czy pięćdziesiąt lat i nigdy nie jest na nie za późno. Czasu nie zatrzymamy, ale ważne, by wiedzieć co z nim zrobić i jak go wykorzystać.
To też wzruszający obraz miłości, która potrafi poczekać, potrafi wybaczać, potrafi trwać i trwać…

Bohaterką jest 52-letnia Cath, matka trójki dzieci, dwukrotna rozwódka. Po śmierci babki Georgii ma odziedziczyć jej dom. Dom, który wielokrotnie był...

ephemeris | 2012-07-02
Na półkach: 2012, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 lipca 2012

Brak chronologii, łączenie wielu wątków nie tylko poprzez bohaterów i ich losy, ale także poprzez refleksje w nich zawarte, świetna umiejętność autorki klarownego przekazywania myśli i odkrywanie na nowo przeszłości, która - jakby mogło się wydawać - już dawno skonała w jakimś ciemnym, zimnym kącie pędzącego świata... To wszystko nadało tej książce niezwykły klimat, aurę popołudniowego, wiosennego deszczu, odkrywającego zarówno brudy, jak i świeżą, gotową do życia ziemię.

Przemijalność w tej książce niemal z niej wypływa, ulatuje z palców w mgnieniu oka, gdy tylko myślisz, że udało ci się na chwilę zastygnąć i zrozumieć obecny świat. Świat, który należy już do przeszłości.

Myślę, że autorka celowo chciała poruszyć tę sentymentalną nutę, która jest przecież w każdym z nas i od czasu do czasu niespodziewanie się ujawnia. I chwała jej za to.

Iwona Pesz | 2016-10-28
Przeczytana: 2007 rok