Niemcy wobec pierwszej monarchii piastowskiej (963-1034). Narodziny stereotypu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
historyczna

Andrzej Pleszczyński podjął się wielkiego zadania, tak gdy idzie o stronę intelektualną przedsięwzięcia, jak gdy rzecz dotyczy zakresu problemowo-materiałowego poruszanych spraw. Pokusił się bowiem, z sukcesem, o przedyskutowanie w jednej książce wręcz wszystkich standardowo i niestandardowo poruszanych w literaturze polskiej i niemieckiej kwestii badawczych wiążących się z tzw. pierwszą monarchią Piastowską. Autor wychodzi z następującego założenia: wiele pisano o wzajemnych relacjach polsko-niemieckich za pierwszych Piastów po jednej i drugiej stronie granicy, ale nikt jeszcze nie spojrzał na nie przez pryzmat kulturowo-antropologicznych i ideologicznych kategorii. Stąd stawia przed sobą taki oto cel: jak oceniano władców polskich i ich nowe państwo na niemieckim, ale przecież cesarskim i cywilizowanym Zachodzie? Jak chcieli ci pierwsi przedstawiać się trudnemu sąsiadowi i partnerowi w walce o dobry, ,"chrześcijański" wizerunek i możliwość kooperacji?" Powyższe zagadnienia zostały omówione w trzech rozdziałach dotyczących panowania Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Książka posiada bogatą bibliografię.

MaxWielki | 2016-11-20
Homo_Mediaevalis | 2014-03-10