Tragedia i męstwo Afganu. Historia interwencji radzieckiej w Afganistanie.

Tłumaczenie: Stanisław Kalinowski
Трагедия и доблесть Афгана
9788394072001
Afganistan, ZSRR, wojna, interwencja
historia
Paweł

W przeciwieństwie do innych autorów piszących o interwencji ZSRR w Afganistanie, Rodrica Braithwaite’a czy Gregora Feifera, w których książkach fakty mieszają się z hollywoodzką fikcją, „Tragedia i męstwo Afganu” generała Aleksandra Lachowskiego poraża szczerością i pragmatyzmem. Mężczyzna, który – potocznie rzecz ujmując – „przeżył swoje”, pracował jako doradca, specjalista i dowódca nie tylko w Afganistanie, ale i w innych zapalnych punktach Azji oraz Afryki, w bezkompromisowy sposób, i w oparciu o cudem wydobyte tajne dokumenty, obnaża krótkowzroczność, bezmyślność i hipokryzję rządzących ZSRR. Na tym właśnie polega jego szczerość. A pragmatyzm? No cóż… Jeśli jest coś, co dotyczy strategii walki partyzanckiej, kontr partyzanckiej oraz operacji antyterrorystycznych, czego nie wiesz, a co chciałbyś zapytać , to po prostu sięgnij po „Tragedię i męstwo Afganu”.

źródło opisu: www.kalinowyprzesmyk.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dawid | 2017-03-11

Świetne vademecum o Afganistanie, który nękany jest od wielu wieków wojnami domowymi. Początkowo przedstawia historię narodu afgańskiego, by w końcu przejść do sedna książki - wojny z najeźdźcą z północy. Rosyjski generał opowiada sposoby walki afgańskich "duchów" z żołnierzami radzieckimi, ich zaangażowanie w obliczu ataku ZSRR. Niesamowity kraj, w którym na codzień poszczególne plemiona, walczą ze sobą o władzę, by w chwili najazdu agresora z zewnątrz, zjednoczyć się i walczyć ramię w ramię z przeciwnikiem. Jest to obraz walki "wielkiego" ZSRR z afgańskimi pasterzami, którzy byli skazani na "pożarcie", a jednak udało im się odeprzeć wroga.
Polecam wszystkim zainteresowanym tym konfliktem, naprawdę wartościowa pozycja.

anoda94 | 2017-05-02

"Jeśli armia jest przygotowana do wojny globalnej, na wielką skalę, to i z "małą" wojną da sobie doskonale radę" - ta zasada przyświecała radzieckiemu dowództwu wkraczającemu do Afganistanu. O tym jak bardzo się myliło, przekonali się radzieccy żołnierze na własnej skórze. Bardzo boleśnie.

"Tragedia i męstwo Afganu" autorstwa generała Aleksandra Lachowskiego (Wydawnictwo Kalinowy Przesmyk) jest moim zdaniem obowiązkową pozycją dla każdego zainteresowanego tematyką afgańską. Książka wyczerpuje w satysfakcjonującym zakresie temat radzieckiej interwencji z lat 1979-89. Jeśli natomiast interesujecie się obecną wojną w tym kraju, dzieło Lachowskiego doskonale pozwoli Wam zrozumieć podłoże konfliktu. Na 190 pierwszych stronach znajdą dla siebie także wielbiciele historii dawniejszej.

Kilka słów o obiektywności autora. Cóż, Lachowski jest Rosjaninem, byłym żołnierzem, który walczył przeciwko wrogowi, o którym pisze. Trudno wymagać żeby zachował stuprocentowy obiektywizm w opisywaniu...

To_OlO | 2018-04-28
Paweł | 2015-01-25