I Was Here

Wydawnictwo: Penguin Group
angielski

Cody and Meg were inseparable. Two peas in a pod. Until . . . they weren’t anymore. When her best friend Meg drinks a bottle of industrial-strength cleaner alone in a motel room, Cody is understandably shocked and devastated. She and Meg shared everything—so how was there no warning? But when Cody travels to Meg’s college town to pack up the belongings left behind, she discovers that there’s...

Cody and Meg were inseparable.
Two peas in a pod.
Until . . . they weren’t anymore.

When her best friend Meg drinks a bottle of industrial-strength cleaner alone in a motel room, Cody is understandably shocked and devastated. She and Meg shared everything—so how was there no warning? But when Cody travels to Meg’s college town to pack up the belongings left behind, she discovers that there’s a lot that Meg never told her. About her old roommates, the sort of people Cody never would have met in her dead-end small town in Washington. About Ben McAllister, the boy with a guitar and a sneer, who broke Meg’s heart. And about an encrypted computer file that Cody can’t open—until she does, and suddenly everything Cody thought she knew about her best friend’s death gets thrown into question.

I Was Here is Gayle Forman at her finest, a taut, emotional, and ultimately redemptive story about redefining the meaning of family and finding a way to move forward even in the face of unspeakable loss.

źródło opisu: Penguin Group, 2015

źródło okładki: http://www.penguin.com/

Arlet | 2016-03-05
Przeczytana: 05 marca 2016

Jak to jest stracić kogoś najbliższego na świecie i żyć dalej mimo ogromnej pustki? Czy można czegoś nie wiedzieć o swojej drugiej połówce? Jaki był powód samobójstwa Meg? Czy zdecydowała się na ten krok sama? A może ktoś ją do tego nakłonił?
Cody i Meg były nierozlaczne, idealnie się uzupełnialy. Meg - zdolna, przebojowa, niezależna, otwarta na świat i ludzi, majaca kochająca rodzine. Cody - ta cichsza, bardziej zamknięta w sobie, mieszkająca tylko z matką, ciepła rodzinnego zaznała dzięki rodzicom przyjaciółki. Jednak ich drogi poniekąd rozchodzą się, gdy Megan dostaje stypendium w prestizowej szkole i wyjeżdża z zapyzialego miasteczka. Po kilku miesiącach popełnia samobójstwo. Idealnie zaplanowana, z najdrobniejszymi szczegółami - śmierć. Cody postanawia odkryć motywy jakie kierowały przyjaciółką.
Następny autor, który mnie do siebie przekonał już po pierwszej książce...a właściwie autorka :) W tej książce podoba mi się prawie wszystko. Począwszy od samej historii, głównego...

nadzieja1925 | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

"Megan Luisa Garcia
BYŁAM TU"

Pewnego dnia dowiadujesz się, że twoja przyjaciółka się zabiła. Nawet dostajesz od niej majla z wiadomością, gdzie znajduje się jej ciało, jaką truciznę połknęła i instrukcje jak się obejść z jej ciałem. I napiwek dla sprzątaczki. Jakie to dobre z jej strony.
Jednakże jej przyjaciółka Cody nie umie się z tym pogodzić. A jej myśli zaprząta zdanie:

"To nie Wasza wina"

Potem zaczynają się schody. Spotykanie z jej byłym znajomymi, przeszukiwanie komputera, hakowanie usuniętych plików. I w ten sposób trafia na Ostateczne Rozwiązanie.

A w tym wszystkim pomaga jej pewien uroczy młodzieniec... (i po tym wprowadzeniu już wszyscy wiedzą, co się wydarzy).

Nie jest to najlepsza książka autorki. Zauważyłam, że ciągle powtarza się motyw śmierci kogoś bliskiego. Naturalnie, lektura wciąga w swej depresyjnej aurze i dotyka problemów z którymi niektórzy z nas się zmagają.

lacerta | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Po ostatnim rozczarowaniu powieścią Gayle Forman na pewno nie miałam zamiar sięgać ponownie po twórczość autorki, przynajmniej na razie. Jednak, pewnego dnia moją uwagę zwróciła książka "Byłam tu" i po przeczytaniu notatki na tylnej okładce poczułam się zaintrygowana.

Okazało się, że powieść niesamowicie mnie wciągnęła i zainteresowała. Wraz z bohaterami podążałam drogą do odkrycia prawdy o Meg. Książka niesamowicie pobudza do przemyśleć i refleksji nad życiem i śmiercią, daje do myślenia i wzrusza.
Cieszę się ogromnie, że romans nie został tutaj wysunięty na pierwszy plan, i że autorka skupiła się na innych uczuciach, sytuacjach i problemach. Dzięki temu "Byłam tutaj" czytało mi się naprawdę dobrze, autorce udało się mnie zaskoczyć parę razy.

Jestem zaskoczona, że książka spodobała mi się tak bardzo. "Byłam tu" jest naprawdę świetną powieścią, którą bardzo chętnie polecę innym.

andzia123321 | 2018-09-13
Przeczytana: 13 września 2018

Od pierwszej, do ostatniej kartki, nie mogłam się oderwać od książki. Miałam ją ze sobą wszędzie, w pociągu, na zajęciach. Czytałam w każdej wolnej chwili. I nie żałuję.

Historia przedstawia ból po utracie kogoś, kto popełnił samobójstwo. Na szczęście, ja nie przeżyłam czegoś takiego, ale domyślam się, że ludzie, którzy przeżyli, mogli doskonale zrozumieć uczucia prowadzone przez książkę.
Spodobały mi się postacie, niektóre z nich wydawały mi się bardzo bliskie w życiu realnym, dlatego tak czule podeszłam do owej książki.

Ben, mężczyzna, o którym marzyła każda nastolatka. Bardzo polubiłam jego postać i opisy jego oczu. Czasami podczas czytania zastanawiałam się, czy tacy faceci na prawdę się zdarzają.

Poza tym chciałam jeszcze dodać, że uwielbiam styl pisania Gayle Forman, który łatwo i szybko się czyta.

Warto wczuć się w ową książkę i zrozumieć jej przesłanie. Daje do myślenia. Przy ostatnim zdaniu przeszły mnie ciarki i dość długo musiałam przeczekać, by zacząć czytać kilka...

| 2016-01-02

Trzeba przyznać, że jest to książka trudna. Wszelakie emocje mieszają się na jej kartach.

Niełatwa tematyka uzupełnia się doskonale z gładkim piórem Gayle Forman, dzięki czemu "Byłam tu" czyta się bardzo szybko.

Postaci są bardzo dobrze wykreowane. Polubiłam Cody i towarzyszyłam jej w poszukiwaniach, załamaniach, oczarowaniach.

W wolnej chwili polecam zapoznać się z tą pozycją!

Izabela Pycio | 2015-11-04
Przeczytana: 01 listopada 2015

"Mam czas."

Seria wydawnicza Myślnik zapewnia dobre intelektualne przeżycia z książką w ręku. I tak właśnie się dzieje w przypadku pozycji "Byłam tu" Gayle Forman, amerykańskiej pisarki tworzącej głównie dla młodzieży. Jej książki niosą skłaniające do przemyśleń przesłania towarzyszące wczytywaniu się w główną fabułę. "Byłam tu" wnikliwie i sugestywnie porusza temat samobójstwa, osamotnienia w życiu, braku pozytywnego wsparcia, ulegania wpływom. Jak niezmiernie ważne jest, abyśmy otrzymali właściwą pomoc w odpowiednim momencie, ale aby ją dostać, sami musimy się na nią otworzyć. Wydaje się, że samobójstwo jest trudne, ależ czy nie jest odwrotnie? Czy nie jest ono łatwym wyjściem, niejako drogą na skróty? A może właśnie głośne wołanie o pomoc jest najtrudniejsze?

Powieść wzrusza, nawołuje do refleksji nad autodestrukcyjnymi mechanizmami drzemiącymi w ludziach. Jakie muszą być spełnione warunki, aby uaktywniły się i popchnęły do czynu samobójstwa? Tłem "Byłam tu" jest...

aleksnadra | 2015-10-09
Przeczytana: 09 października 2015

"Byłam tu" to oprócz historii na wskroś tajemniczej, tragicznej i poruszającej, opowieść o narodzinach uczucia. Na szczęście wątek romansowy nie wychodzi na pierwszy plan i nie przytłacza tego, co jest najważniejsze. Jest bardziej przy okazji ale dobrze wkomponowuje się w całość.

"Byłam tu" to książka, która jest obowiązkową lekturą dla fanek Gayle Forman. Spodoba się także tym, którzy lubią się wzruszyć i dogrzebać do sensu, istoty sprawy.

więcej znajdziecie na: http://aleksandrowemysli.blogspot.com/2015/10/byam-tu-gayle-forman.html

blackbird | 2016-01-20

W społeczeństwie – przynajmniej w większości - pozostał pewien bardzo szkodliwy mit, sięgający jeszcze średniowiecznych stosów z czarownicami a także teorii Hitlera o czystości rasowej. Zresztą wiele w nim także zwykłego, ludzkiego strachu przed czymś niewytłumaczalnym i wyglądającym dość strasznie, na tyle, że wywołuje obawę przed zarażeniem (mimo że jest to niemożliwe). Chodzi mi o choroby psychiczne – niewątpliwie gorsze od najbardziej sprytnego nowotwora, a może i nawet eboli. Choroby, o których opowiada się przyciszonym głosem, jakby zaraz któraś z nich miała zaatakować nas, niczym zaraza cholery lub czegoś podobnie ohydnego. I te szpitale psychiatryczne! Nam, książkomaniakom, przypominają się sceny z rozmaitych horrorów, w których duchy zmarłych pensjonariuszy przychodzą się mścić za krzywdy doznane za życia, bo przecież osoby psychicznie chore też mają jakieś uczucia. Na szczęście nie...

virgo123 | 2017-03-26
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2017
Przeczytana: 26 marca 2017

Nawet przez myśl mi nie przeszło, że ta książka tak mnie wciągnie ;) Od samego początku do samego końca jest bardzo wciągająca, chociaż też bardzo smutna, bo opowiada o odejściu jednej z postaci, czyli Meg. Za to jej przyjaciółkę Cody można podziwiać za odwagę, bo zdecydowała się na spotkanie z tym facetem, który doprowadził do samobójstwa Meg. Szybko się czyta tę książkę, bo jest napisana prostym językiem, ale też pewnie każdy chciałby się dowiedzieć, jak się zakończą wszystkie poszukiwania, które prowadziła Cody. Polecam ;)

książek: 1934
Sherry | 2016-07-16
Przeczytana: 13 lipca 2016

ŚWIAT BEZ ŚWIETLIKA

Uśmiechnięta, pozytywna, zawzięta dziewczyna. Tryskająca energią, nie przejmująca się opinią innych ludzi. Pomocna, pozytywna, zasłuchana w dźwiękach życia. Potrafiąca zagiąć resztę, wedle własnej woli. Kochająca, nie sprawiająca większych problemów córka, świetna starsza siostra. Szalona przyjaciółka, wyciągająca z tej drugiej wszystkie najlepsze cechy. Znacie ten typ? Taka właśnie była Meg. Dopóki... przestała być. Jej samobójstwo wstrząsa najbliższymi. Co się stało, że zawsze pełna światła dziewczyna, postanowiła skrócić swoje życie? Cody, dla której Meg była niczym siostra, wie, że coś tu się kupy nie trzyma. Postanawia odkryć, co - lub kto, stoi za śmiercią przyjaciółki. Tyle, że nie zawsze odpowiedzi przynoszą ukojenie. Czasami, wręcz przeciwnie.

Wiecie, myślę, że Gayle Forman ma coś z Midasa. Jakiegokolwiek tematu, by nie dotknęła w swoich książkach, potrafi uczynić je wyjątkowymi, pięknymi i poruszającymi. To jedna z tych autorek, które pisząc,...