I Was Here

2015-01-27
2015-01-27

Szybko się czyta, fabuła w porządku

Szybko się czyta, fabuła w porządku

Jest to książka do której mam wielki sentyment. Rozpoczęła moją przygodę z czytelnictwem. ❤️
Historia bardzo wciągająca.

Historia bardzo wciągająca.

"𝙳𝚘𝚜𝚝𝚊ł𝚊𝚜́ 𝚜𝚝𝚎𝚛𝚝𝚎̨ 𝚔𝚊𝚖𝚒𝚎𝚗𝚒. 𝚆𝚢𝚌𝚣𝚢𝚜́𝚌𝚒ł𝚊𝚜́ 𝚓𝚎 𝚍𝚘 𝚙𝚘ł𝚢𝚜𝚔𝚞 𝚒 𝚣𝚛𝚘𝚋𝚒ł𝚊𝚜́ ł𝚊𝚍𝚗𝚢 𝚗𝚊𝚜𝚣𝚢𝚓𝚗𝚒𝚔. 𝙼𝚎𝚐 𝚍𝚘𝚜𝚝𝚊ł𝚊 𝚔𝚕𝚎𝚓𝚗𝚘𝚝𝚢 𝚒 𝚙𝚘𝚠𝚒𝚎𝚜𝚒ł𝚊 𝚜𝚒𝚎̨ 𝚛𝚊𝚣𝚎𝚖 𝚣 𝚗𝚒𝚖𝚒."

Bylaś tu… Byłaś na tym świecie po coś i miałaś wszystko co chciałaś. Dlaczego postanowiłaś odejść? Nie dawałaś żadnych znaków, a ja zazdrościłam Ci życia jakie dostałaś od losu. Ty postanowiłaś to wszystko zostawić z własnego wyboru. Przecież miałaś rodzinę, pieniądze, znajomych, dobre studia no i.. mnie.

Sama nie wiem czemu sięgnęłam po tę książkę. Wyświetliła mi się na lubimyczytać z dobrą oceną na ponad tysiąc opinii i chyba głównie to zaważyło. Wika, Ty i młodzieżówka? 😳 Tutaj można się podrapać po głowie. To nie jest książka tylko dla nastolatków. To historia o przyjaźni i poszukiwaniu prawdy życiowej. Możemy dostrzec, że goniąc na przykład za większymi pieniędzmi zapominamy o docenianiu tego, co już mamy. Niby podstawowe rzeczy i wydawać by się mogło, że to przecież normalne, a jednak dla niektórych jest to spełnienie życiowych marzeń.

Historia nastolatek, ale napisana w bardzo dojrzały sposób. Nie ma tu skomplikowanej i zawiłej akcji, ale książka jest doskonałą odskocznią. Mogłabym nawet zaryzykować stwierdzeniem, że to książka bardziej young adult. Każdy bohater wnosi tutaj własną niełatwą historię i doświadczenie życiowe mimo niewielu lat. Po tej lekturze można wszystko w głowie poukładać i żyć chwilą.

📖🐲
Według mnie bardzo dobrze napisana książka na trudny temat samobójstwa kogoś bliskiego i tego, co czują ludzie, którzy po tej osobie zostają. Mamy tu poczucie winy, złość, rozpaczliwe próby przywrócenia stanu sprzed i wreszcie pogodzenie się z tym wszystkim i przetrwanie. Książka mnie wciągnęła, mimo że to opowieść o zwykłym życiu bez wielkich zwrotów akcji i jakiś niespodziewanych wydarzeń. Mamy też rodzące się uczucie i tu też nie wszystko jest radosne i słodkopierdzące tylko życiowe. Poza tym bardzo podoba mi się postać stojącej twardo na ziemi Cody, ale przecież także podatnej na zranienie i potrzebującej czasem, żeby ktoś ją przytulił i się nią zajął, co nie odbiera jej wewnętrznej siły, ambicji i samozaparcia. Ja zdecydowanie polecam.

📖🐲

Główna bohaterka przekonuje się na własnej skórze, że chociaż czasem wydaje nam się, że znamy kogoś bardzo dobrze, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Czy znajdzie odpowiedzi na tak wiele pytań? Dokąd zaprowadzi ją jej prywatne śledztwo?

„Z przykrością Was informuję, że musiałam odebrać sobie życie” – takimi słowami Meg Garcia rozpoczyna swój pożegnalny list. Decyzja dziewczyny szokuje wszystkich. Przecież Meg była najbardziej żywiołową, kreatywną i pomysłową nastolatką! Jak to się stało, że pełna życia, młoda dziewczyna nagle postanowiła popełnić samobójstwo? Co musiało się wydarzyć, żeby myśl o zakończeniu  życia zmieniła się nie tylko w plany, ale również w faktyczne działania?

Osiemnastoletnia Cody Reynolds jest zdruzgotana śmiercią najbliższej przyjaciółki. Nie może sobie wybaczyć, że odsunęła się od Meg na kilka miesięcy przed jej samobójstwem.  Cody gromadzi w sobie mnóstwo bólu i goryczy. Wie, że wraz z odejściem przyjaciółki straciła nie tylko lepszą połowę siebie, ale również chęci do życia. Bez Meg nic już nie ma sensu. Przecież zawsze były Zestawem. One dwie przeciwko całemu światu. Nikt więcej się nie liczył. Tak było od wielu lat.

Cody decyduje się poprowadzić własne śledztwo. Odkrywa, że Meg skrywała wiele tajemnic. Informacje, które wychodzą na światło dzienne, mrożą krew w żyłach…

Nawet nie wiem, co sensownego mogę powiedzieć o tej książce. Autorka podjęła się poruszenia bardzo delikatnego tematu i zrobiła to w bardzo przekonywający i ujmujący sposób. Bardzo zaangażowałam się w całą historię. Czułam ból, rozgoryczenie i smutek Cody. „To nie ma nic wspólnego z wami” – tak Meg próbowała uspokoić zrozpaczonych najbliższych. Ale Cody jest przekonana, że częściowo ponosi winę za śmierć przyjaciółki. Wyrzuca sobie, że nie zauważyła żadnych sygnałów. Ciężar, który nastolatka nosi na swoich barkach, jest wręcz niemożliwy do udźwignięcia.

Jestem pełna podziwu, jak autorka zabrała się do tak  ważnego tematu. Jak pokazała, że najbliżsi zmarłej osoby borykają się ze stratą i palącym poczuciem winy. Co czują osoby, które decydują się na podjęcie tak radykalnej decyzji.

Świetna książka, którą błyskawicznie się pochłania. Choć sam temat wcale nie należy do najprzyjemniejszych.

Lekka książka dla nastolatek. Jako facet 30+ nie mogę dać więcej niż 7/10 😅 Czytając miałem dziwne skojarzenia z serialem 13 powodów netfilxa, podobny motyw.

Ostatnio postanowiłam przeczytać książkę autorstwa Gayle Forman pod tytułem „Byłam tu”. Głównymi bohaterami tej publikacji są: Cody Reynolds oraz Ben McCalliaster. Postacie te poznają się po samobójczej śmierci wspólnej przyjaciółki- Megan. Rodzina Meg oraz Cody z opóźnieniem otrzymują e-maile z pożegnaniem. Jednakże panna Reynolds nie może pogodzić się z tym, że nikt nie może dociec dlaczego jej przyjaciółka odebrała sobie życie. Postanawia więc pojechać do Cascades by zarówno zabrać rzeczy Meg oraz dowiedzieć się od kolegów z uczelni czy nie zauważyli jakiś znaków co miało się wydarzyć. Wtedy poznaje Bena. Chłopak jak tylko może stara się pomóc Cody. Jaką prawdę odkryje Cody? Czy Cody pogodzi się ze śmiercią Meg? Do jakich wniosków doprowadzi Cody brat zmarłej przyjaciółki? Czy Cody odkryje dlaczego Meg popełniła samobójstwo? Czy jak Cody zrozumie swoje uczucia to stawi im czoła? Czy Ben i Cody będą razem? Na te pytania odpowiedzcie sobie sami czytając książkę.
Gdy zaczynałam czytać powieść Gayle Forman pod tytułem „Byłam tu” nie spodziewałam się , że jej treść tak mną wstrząśnie. Temat samobójstwa jest teraz dość głośnym zagadnieniem. Bo coraz więcej ludzi dokonuje tego aktu by pozbawić sobie życia. Ale ciężko jest zrozumieć to co przeżywają rodziny tych osób, które odbiorą sobie życie nawet wtedy gdy nas samych ta sytuacja spotka. Jednakże i wtedy jedni ludzie inaczej przeżywają ten ból a inni jeszcze w inny sposób. Ale dzięki tej książce czytelnik ma możliwość wyobrażenia sobie co nasi najbliżsi mogą odczuwać stratę najbliższej osoby, która postanowiła odebrać sobie życie. Polecam przeczytać „Byłam tu” każdemu. Bo naprawdę warto.

Książka jest naprawdę smutna i przygnębiająca przez długi czas; ciężko się ją czyta.
Z początku nie podobał mi się wątek z kotami, bo można było znaleźć sensowniejszą wymówkę na pozostanie Cody w mieście. Jednak po czasie to właśnie te kotki zbliżają do siebie ją i Bena. Podoba mi się ta ich dziwna relacja.
Książka jest napisana w taki sposób, że czujemy ból głównej bohaterki, chcemy dowiedzieć się dlaczego Meg nie powiedziała co się u niej działo.
Poszukiwania osoby, która pomogła w samobójstwie nadały tempa książce i wprowadziły ciekawy wątek, skończyły się smutasy a zaczęła się akcja.
Sama Cody została wykreowana na naprawdę odważną postać. Koniec końców poznaje ona smutną prawdę, ale według mnie była to najlepsza prawda dla niej.
Epilog chwycił za serce.

Książka jest napisana w taki sposób, że czujemy ból głównej...

Książkę czyta się bardzo szybko. Porusza ważny temat, ale w łagodny sposób - określiłabym tą książkę, jako typową młodzieżówkę z morałem.

• 2016
  • Biblioteka