5 cm na sekundę #1

Tłumaczenie: Sara Manasterska
Cykl: 5 cm na sekundę (tom 1)
Wydawnictwo: Studio JG
秒速5センチメートル (Byousoku 5 Centimeters)
manga, romans, dramat, okruchy życia
komiksy
verqi92

Opowieść ta zaczyna się w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy z komórek i internetu jeszcze nie korzystano na co dzień. Był to czas, gdy ludzie pisali do siebie listy, gdy rzeczywistość nie pędziła tak szybko do przodu, a i uczucia wiążące ludzi wydawały się trwalsze. Jest to opowieść o miłości, która przez lata łączyła dwójkę ludzi, chociaż ich losy potoczyły się zupełnie inaczej. Czy będzie im dane jeszcze raz się spotkać?

źródło opisu: http://studiojg.pl/

źródło okładki: http://studiojg.pl/

USAGI mylnypozor | 2018-11-14

Szczerze mówiąc ne bardzo rozumiem czym ten tytuł zasłużył sobie na taką popularność. Kreska niby ładna, fabuła niby jest, ale taka trochę o niczym.

Animeman18 | 2018-07-23

[Wystawiam komentarz do obydwu części] Nietypowa historia. Bez przygody, bez napięcia, bez punktu kulminacyjnego. Jakby zwykła-niezwykła opowieść o typowym życiu, o japońskich zahamowaniach, wstydzie przed okazywaniem emocji i mimo że nie ma w niej "pościgów i wybuchów", to historia w pewnym sensie mnie wciągnęła. Nie zachwyciła mnie, ale nie mogłam przestać jej czytać. Nie wiem, czy mogę ją polecić czy nie, na pewno nie jest to zła powieść.

Rege | 2017-11-21

Słodka opowieść, świetne rysunki, trafione zatrzymania akcji. Polecam.

ravenwing | 2017-10-02

Z racji tego, że pisanie książkowych recenzji idzie mi jak krew z nosa (wiem co mówię), postanowiłem zabrać się do tematu nieco inaczej. Wszystkim tym, którzy są zainteresowani światem azjatyckiego komiksu, chciałbym przedstawić jedną z moich ulubionych, a jednocześnie ponadczasowych historii.

Można ją przeczytać w formie książkowej (aut. Makoto Shinkai), oglądać, ponieważ historia rozpoczęła swą karierę pełnometrażowego filmu, za projektem stoi Shinkai. Trzecią formą jest manga, której ilustracje zostały opracowane przez Yukiko Seike. W swoich rękach nie miałem jedynie książki, którą trudno dostać w wersji papierowej i przetłumaczonej na język angielski.

Nie będzie to typowa recenzja, bo jestem słaby w zachowywaniu umiaru i, co za tym idzie, zapewne sporo spojlerów znajdzie się w tym tekście. Postaram się ograniczyć szczegółowe opisy do minimum, jednak o niektórych rzeczach należy wspomnieć, by w pełni zrozumieć sens podsumowania.

W tym momencie się zatrzymam i krótko wspomnę...

PolishPopkulturę | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Sentymentalne smęty, ale czytało się szybko i bez większych zgrzytów. Wątek przyjaciół z dzieciństwa to już tak utarty schemat w mango i anime, że jego obecność automatycznie nastraja mnie negatywnie do danego tytułu. Ładna kreska, ale poza tym nudy, nudy, nudy - czytałem sporo lepszych obyczajówek. / Ocena dla obu tomów.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Kinga | 2017-01-22
Przeczytana: styczeń 2017

Kreska przepiękna. Urokliwa.
Historia niby banalna, ale tak poruszająca każdego czytelnika w sferach osobistych, że zostaje w pamięci i porusza dogłębnie.
Czasami po prostu serce tęskni za czymś prostym i szczerym. Prawdziwym.

Wkp | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

SETKI EMOCJI NA SEKUNDĘ

Pięć centymetrów na sekundę to prędkość z jaką spada z drzewa na ziemię płatek kwiatu wiśni. Szybciej spadają krople deszczu, bo w sekundę pokonując odległość pięciu metrów. Nikt jednak nie zmierzył jednego – z jaką prędkością spadają na nas wszystkie te sytuacje, które na zawsze odmieniają nasze życie…

Byli zaledwie chodzącymi do szkoły podstawowej dziećmi, kiedy się spotkali. Ona, Akari Shinohara, przeniosła się właśnie z rodzicami do Tokio, on, Takaki Tono, również wie, co to przeprowadzki do obcych miast; na dodatek oboje pochodzą z wiejskich, chociaż różnych od siebie, terenów. Dzieci szybko znajdują wspólny język, zaczynają spędzać ze sobą czas, dorastają, mają już iść do gimnazjum, kiedy następuje coś, czego nie przewidzieli – rodzice Akari znów się przenoszą. Rodzące się uczucie między dwojgiem młodych ludzi zostaje brutalnie przerwane. Oboje starają się utrzymać listowny kontakt, pamiętać o sobie, wymieniać wiadomościami i przeżyciami, ale wkrótce...

Kazója | 2015-11-25
Przeczytana: 2015 rok

Wzruszająca, piękna historia <3 ;_;

Izabela | 2015-09-13

Manga "5 cm na sekundę". Jedna z pierwszych mang zakupionych prze ze mnie.Seria liczy 2 tomy i jest w powiększonym formacie,dla tych co nie przepadają za dużą ilością tekstu to manga w sam raz dla nich.
Historia opowiada dziewczynce i chłopaku,którzy poznają się w szkole podstawowej,z czasem zaprzyjaźniają się lecz ona musi wyjechac i postanawiają do siebie pisywać listy.Historia bardzo przyjemna z małą ilością tekstu bardzo przypadła mi do gustu (przynajmniej tom pierwszy)

Magdalena-cherry | 2015-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Moja pierwsza manga ale pewnie i nie ostatnia. Historia na początku lekka i przyjemna, potem mamy smutne rozstanie..ale czy nie każdy z nas w życiu musiał kogoś pożegnać??