Najgłupszy anioł

Stupidest Angel
83-7480-035-6
parodia, święta, anioł, Mikołaj
satyra

Najzabawniejsza amerykańska powieść 2005 roku bestseller New York Timesa i Publisher"s Weekly sprzedane prawa filmowe ponad 500 000 sprzedanych egzemplarzy. Christopher Moore, najwybitniejszy współczesny satyryk amerykański, stawiany w jednym szeregu z Kurtem Vonnegutem, Douglasem Adamsem i Jonathanem Swiftem. Jego książki okupują najważniejsze listy bestsellerów, a sam autor otoczony w...

Christopher Moore, najwybitniejszy współczesny satyryk amerykański, stawiany w jednym szeregu z Kurtem Vonnegutem, Douglasem Adamsem i Jonathanem Swiftem. Jego książki okupują najważniejsze listy bestsellerów, a sam autor otoczony w Stanach Zjednoczonych podobnym kultem, jak Monty Python w Wielkiej Brytanii. Proza Moore'a to nie tylko rozrywka na najwyższym poziomie, ale także zabawne (i niezwykle celne) obserwacje i komentarze społeczne, obyczajowe, religijne oraz polityczne. Do Bożego Narodzenia został dzień (dobra, powiedzmy, że prawie tydzień) i w całym maleńkim miasteczku Pine Cove w Kalifornii mieszkańcy pochłonięci są kupowaniem, zawijaniem, pakowaniem i, ogólnie rzecz biorąc, wczuwaniem się w świąteczny nastrój. Ale nie wszyscy odczuwają tę radość. Mały Joshua Barker rozpaczliwie potrzebuje świątecznego cudu. Nie, nie leży na łożu śmierci; nie, nie zaginął mu pies. Ale Josh jest przekonany, że widział, jak Mikołaj obrywa łopatą po łbie i teraz nasz siedmiolatek modli się tylko o jedno: proszę, Mikołaju, powstań z martwych. Ale moment! Gdzieś w powietrzu czai się anioł. (W powietrzu, łapiecie) To nie kto inny, jak archanioł Razjel, który zstąpił na Ziemię w poszukiwaniu dziecka, którego życzenie należy spełnić. Niestety, nasz anioł nie należy do tych, który aureola świeci najjaśniej. W mgnieniu oka zawali swoją świętą misję i ześle na mieszkańców Pine Cove bożonarodzeniowy chaos, którego kulminacją stanie się najśmieszniejsze i najstraszniejsze świąteczne przyjęcie, jakie miasteczko widziało.

Dorota_1988 | 2011-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Sama nie wiem czemu daję taką wysoką ocenę, ale w tej książce było coś takiego, że nie było można oderwać się od niej. Historia jest tak głupia, że aż śmieszna. Nawet mi się podobało.

Ettelea | 2010-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2010

Idą święta! Poznać to po wychylających się z każdego kąta Mikołajach, wystrojach sklepowych urządzonych z przepychem, ogólnie ... pachnie komercją. Dla mnie Boże Narodzenie jest przeżyciem bardziej emocjonalnym i religijnym, a nie gonitwą po sklepach. Dlatego przed świętami postanowiłam sięgnąć po "Najgłupszego Anioła". Spodziewałam się swoistej satyry z inteligentnym czarnym humorem. A dostałam ...

... No cóż. Pseudobożonarodzeniowa satyra jest ale bardzo płytka. Bohaterowie książki są ogromnie wkurzający. Fabuła niby lekko sobie leci, ale po głębszym zastanowieniu mało się tam dzieje. Jestem fanką czarnego humoru i przyznam się, że kilka razy uśmiech zagościł na mych ustach. Jednak lubię jak jest on wysublimowany. Po prostu mam jakieś granice przyswajalności, którą tutaj przekroczono np: scena seksu na cmentarzu,a i zombi zjadające mózgi też mi się już przejadły.

Ale żeby nie było, że wszystko jest 'be' i złe. Rewelacyjny pomysł z komentarzami leżących w ziemi trupków...

Yave | 2015-03-21
Przeczytana: 21 marca 2015

Tak, jest połowa marca, w zasadzie to już wiosna. I tak, właśnie skończyłem książkę o Bożym Narodzeniu. Ale tak ciężko mi się ostatnio czyta, że desperacko chwytam się wszystkiego, co nie odrzuca mnie po dwóch stronach.

Oto małe kalifornijskie miasteczko Pine Cove, na kilka dni przed świętami. Czas radości, pakowania prezentów, pięknych zapachów i w ogóle wszystkiego, co fajne. No, ale nie dla wszystkich. Otóż jedna z naszych bohaterek przypadkiem (!!) zabija swojego byłego męża, który akurat w tym momencie miał na sobie strój Mikołaja. Świadkiem tego jest mały chłopiec, który błaga Boga o powrót Świętego, a przebywający akurat na Ziemi boski posłaniec - czyli tytułowy najgłupszy anioł - postanawia spełnić to życzenie i zrzuca na Pine Cove świąteczny chaos.

Łatwo zauważyć, że nie jest to typowa wigilijna opowieść. I to nawet nie do końca ze względu na fabułę, bo bohaterowie w niej występujący są prawdopodobnie jeszcze lepsi. Kogo my tu mamy? Nieporadny policjant z polem pełnym...

mrówcia | 2010-09-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy Moore jakiego przeczytałam. Przez długi czas nie mogłam się zdecydować czy mi się podoba czy nie. Wcześniej nie zetknęłam się z takim hm... takim... cosiem. Dziwne, śmieszne, porąbane, zaskakujące (bo skąd się niby w historii o Bożym Narodzeniu wzięli zombi), ale i tak najbardziej podobał mi się Roberto :)

Kasiag | 2013-12-30

Absurdalna, groteskowa, totalnie zwariowana wizja świąt. Niekiedy na granicy dobrego smaku, ale o dziwo nie przekraczająca go. Polecam, choć nie daję gwarancji, że się spodoba ;) Moore ma specyficzne poczucie humoru; nie do wszystkich trafia, ale jak już trafi, to doskonała zabawa gwarantowana :)

jabajbaj | 2014-06-19
Na półkach: Przeczytane, Misz masz
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Miała być to książka z humorem w stylu Terry'ego Pratchetta i Douglasa Adamsa, a dostałam tandetną podróbkę. Autor na siłę chciał być zabawny, operować ironią i czarnym humorem, a dla mnie to było po prostu prostackie i obrzydliwie niesmaczne. Dobra, było kilka lepszych momentów, jednakże gubiły się one w morzu totalnej głupoty i bezsensu. W dodatku postaci były niesamowicie wręcz irytujące i zupełnie "nieżyciowe" - pan Moore chciał chyba stworzyć grupę barwnych, nieco przerysowanych, ale sympatycznych oryginałów, a wyszło z tego stado idiotów, których nijak nie idzie polubić. Jedynymi sensownymi postaciami byli Roberto i Skinner (czyli nietoperz i pies).
Inną sprawą jest fakt, iż stosowanie przekleństw tylko po to, by było zabawnie, jest moim zdaniem najgorszą rzeczą, jaką może zrobić pisarz.
Jak widać angielskim humorem potrafią operować tylko Anglicy...

outsider | 2013-12-31
Przeczytana: 25 grudnia 2013

"Najgłupszy anioł" to jedna z najgłupszych, najbardziej absurdalnych... i najśmieszniejszych książek jakie przeczytałam. Sarkastyczna, z dużą dawką czarnego humoru, pisana prostym, potocznym(często wulgarnym językiem), idealna na święta :)

Evita | 2011-12-13

Celem tej książki jest przede wszystkim dobra zabawa i myślę, że tak należy ją traktować i nie dorabiać tej lekturze głębszych znaczeń, nie szukać sensu tam gdzie go nie ma. Czyta się szybko, nie wymaga skupienia, ba! nie wymaga żeby ją traktować poważnie, uwierzcie mi, nie da się. Nie każdemu będzie odpowiadał specyficzny humor autora, bo jego styl pisania albo się lubi, albo nie cierpi. Innej opcji nie ma. Ja zdecydowanie należę do tej pierwszej grupy. Uśmiałam się serdecznie, bo ta książka to żadna tam wybitna lektura, ma nam po prostu pomóc spojrzeć na święta z przymrużeniem oka, ma śmieszyć i śmieszy. Wyrzućcie z głowy wszelkie stereotypowe myślenie, wyluzujcie się i odwiedźcie Pine Cove.

Powieść zupełnie oderwana od rzeczywistości, wyłam się ze śmiechu. Policjant, nietoperz wymiatają. Zaliczam do kategorii 18+ :) Na pewno do niej wrócę. GOD BLESS AMERICA!

Pinia | 2010-03-19

Chyba - najgłupsza książka...