Siostrzeniec Kundery

Wydawnictwo: Sic!

Siostrzeniec Kundery, rzecz o paryskich 30-latkach, jest powieścią, w której sentymentalny dramat miesza się z surrealistyczną błazenadą. To głośny debiut popularnego francuskiego pisarza młodego pokolenia i zarazem pierwsza książka tego autora publikowana w Polsce. Treść: Konrad, młody, prostoduszny emigrant z Czech, a przy tym samozwańczy siostrzeniec Milana Kundery, zostaje przygarnięty pod dach przez Wiktora. Ten liczy na to, że chłopak przyczyni się do jego ponownego zbliżenia z ukochaną Teresą. Czy tak się stanie? W barwnej galerii postaci Foenkinosa pojawiają się także znienacka Witold i Andrzej, dwaj Polacy.

Agata Kłodzińska | 2015-02-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwielbiam styl Foenkinosa, o ile pierwszą połowę książki czytało się świetnie, to w drugiej poleciał już ostro... A końcowa scena gwałtu to już było dla mnie za dużo, widać, że autor jeat fanem Gombrowicza, szkoda.

Agnieszka Kosowska | 2012-02-04

Kiedy pisałam recenzję lektury Kolacja z Anną Kareniną postanowiłam sobie, że nie będę sięgać po książki tylko dlatego, że mój ulubiony autor czy postać literacka zostali umieszczeni w ich tytule. Doskonale wiem, że zazwyczaj jest to zwykły chwyt marketingowy, na który łapią się tacy naiwniacy jak ja, który obiecują sobie, że w danej książce odnajdą to, za co literaturę piękną pokochali. Guzik prawda. W moim postanowieniu wytrwałam aż pół roku. Dziś z radością skończyłam czytać książkę Siostrzeniec Kundery. Sama się sobie dziwię, że nie rzuciłam jej w kąt po pierwszych 50 stronach, stało się tak chyba tylko dlatego, że nie mogłam uwierzyć, że ktoś napisał, a kto inny wydał tak totalnie bezwartościową książkę. Mam wrażenie, że moje pamiętniki, które pisałam w czasach podstawówki, miały większą wartość artystyczną niż ten grafomański popis.

Główny bohater książki, Wiktor, zostaje nam przedstawiony jako bogacz z przypadku, który kiedyś po pijaku obstawił zwycięskiego konia w...

Sylwia | 2014-03-11
Przeczytana: luty 2014

Do kitu. Szkoda czasu. Grafomaństwo. Jeśli próby ironizowania czy żartowania (proszę wybaczyć, nie wiem nawet jak to nazwać) kończą się rozbijaniem głowy eks-dziewczyny o posadzkę, to to nie może być dobre. Wymęczyłam do końca tylko po to, by napisać uczciwie opinię o książce. Nie polecam.

gawromirek | 2013-04-07

Uchwycona istota książki dziwnie współbrzmi podobnym tonem historii trzech znajomych rodzin. Historii zmierzającej w jednym kierunku, rozpadu związku z tragicznym zakończeniem. Nazewnictwo osób jest rzetelne. W jakim stopniu kształtujemy otoczenie, bądź zgadzamy się na jego bieg powinno zmierzać ku lepszemu. Jednak czasem koleiny karykatur zdarzeń są silnie pielęgnowane.

Daria Stasiak | 2016-10-08
Przeczytana: 29 października 2016