Ważne rozmowy Krysi o świecie. Tom 2. Rozmowy o konsumpcjonizmie

Okładka książki Ważne rozmowy Krysi o świecie. Tom 2. Rozmowy o konsumpcjonizmie Małgorzata Danuta Kłaczyńska
Małgorzata Danuta Kłaczyńska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Ważne rozmowy Krysi o świecie (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ważne rozmowy Krysi o świecie (tom 1)
Novae Res
2014-01-01
2014-01-01

Ni to książka dla dzieci , ni dla młodzieży, dla dorosłych też chyba nie. "Ważne rozmowy.." tom 2 jest dużo gorszy od poprzedniego. Pełno tu terminologii zawiłej; w tym ciężkim jak dla dzieci temacie - konsumpcjonizmie - terminy naukowe całkiem gmatwają treść. Oto tata tytułowej bohaterki - Krysi - prowadzi całkiem dorosły wykład o konsumpcjonizmie dla dzieci w wieku szkolnym. Są rysunki jak na lekcjach fizyki, geografii i biologii, są naukowe wyjaśnienia i słowniczek na końcu książki, jest też całkiem nie wiadomo po co opis i zasady gry w odbijankę, chyba tylko po to, żeby jakoś dodać tę parę stron więcej dla wydawnictwa. Sam wykład, mimo swej naukowości, jest bądź co bądź nieco naiwny - szkolne dzieciaki mają żyć po spartańsku, w całkiem pustych pokojach, bez żadnych przyjemności typu TV, gry, telefony, tablety itd,itd. a swoje kieszonkowe ma służyć wyłącznie zaspokajaniu najniezbędniejszych potrzeb - np. proste jedzenie, pomoce naukowe itd. W dodatku dzieciarnia postraszona i zauroczona wykładem taty Krysi rezygnuje z kupna super wypasowego telefonu, a najbogatsza z koleżanek Krysi , Julia - "rozdaje wszystkie swoje zabawki ubogim dzieciom" i ogałaca swój pokój do zera w nagłym postanowieniu uratowania planety Ziemi. Cóż tatuś Krysi talent do opowieści ma, swoją córkę uświadomił "o kobietach", "seksie" i "homoseksualizmie" - natomiast tutaj, według tatusia, dzieciaki, które za bardzo ulegają konsumpcji - kończą w galeriach jako galerianki "uprawiające seks za pieniądze" I to jest rozmowa z dziećmi z podstawówki! Gratuluję Autorce pomysłu i wyczucia. Tom pierwszy był naprawdę niezły, a ten - słabe 3. Nawet nie ma sensu sięgać, bo to strata czasu:)

W świecie rzeczy posiadanych i zdobywanych dorośli często się gubią, a z nimi dzieci, które pod wpływem zachwytu rodziców lub opiekunów nad nowościami przekonują swoich rówieśników do inwestowania w zbędne przedmioty, jakimi są nowe urządzenia do komunikacji z całym światem i zawierania wirtualnych znajomości. Jula właśnie do takich dzieci należy. Przedmioty nie mają dla niej wartości, jak przestaną być najnowszym osiągnięciem techniki. Do swoich zdobyczy przekonuje rówieśników ze wsi. Zaniepokojone i niepewne dzieciaki nie protestują tylko planują sposób zarobienia pieniędzy, by zdobyć nowy cud techniki. Z pomocą przychodzi im dziadek i tata Krysi, którzy ze swoim zdrowym podejściem do pieniędzy i przedmiotów uświadamiają dzieciom, że posiadanie może być złe. Czy bogata Julia może się zmienić dzięki ich przemyśleniom? Jak dzieci zainwestują swoje ciężko zarobione pieniądze? Przekonajcie się sami.
Ja jestem książką zachwycona. Małgorzata Danuta Kłaczyńska tworzy serię książek bardzo mądrych i jednocześnie w przystępny sposób poruszających tematy aktualne i trudne. W tomie pierwszym przybliża młodym czytelnikom tolerancję (od braku tolerancji do wojny) i jej wielką wagę. Drugi tom każe małym czytelnikom zastanowić się, czy wszystko, co kupują jest naprawdę takie potrzebne. Doskonała lektura dla rodziców, którzy nie wiedzą jak wytłumaczyć dzieciom, że kolejny wynalazek może ich ograniczać zamiast dawać możliwości. Po tym kolejnym świetnym tomie pozostanie mi czekać na następny. Oby jak najkrócej.
Ważne rozmowy Krysi o świecie polecam dzieciom w wieku szkolnym.

Drugi tom z cyklu „Ważne rozmowy Krysi o świecie” nie zawiódł mnie. Po rozmowach o tolerancji Małgorzata Danuta Kłaczyńska postawiła na rozmowy o konsumpcjonizmie. I bardzo dobrze! Wszak jedno nierzadko łączy się z tym drugim.

Bywa, że dla niektórych „mieć” znaczy więcej niż „być”. Co gorsza, w mniemaniu tych osób posiadanie odpowiedniej ilości dóbr materialnych określa ich „rangę” w społeczeństwie – im więcej mają, tym za lepszych się uważają. Gdyby tylko wiedzieli, jak bardzo się mylą… Toż każdy wiedzieć powinien, że nie pieniądze i nie rzeczy za nie kupione świadczą o „wielkości” człowieka. Ale i nie ma co się okłamywać, że nie mają one żadnego znaczenia. Kwestia tylko odpowiedniego podejścia i dystansu, a także próby odpowiedzenia sobie na pytanie: czego tak naprawdę pragnę, co sprawia mi przyjemność, co jest dla mnie ważne – i na tym przede wszystkim się skupiać. Wówczas wszystko będzie tak jak należy. Tak myślę.

Autorka również zdaje sobie z tego sprawę. I próbuje przekazać tę wiedzę tym najmłodszym. Dzięki różnym doświadczeniom Krysi, jej wrodzonej ciekawości, chęci do zadawania wszelkich pytań, a także jej dziadkowi i tacie, którzy nie unikają odpowiedzi, możemy dowiedzieć się wielu interesujących, mądrych, wartych rozważenia rzeczy. Warto więc zapoznać dzieci z tą pozycją, aby już zawczasu wskazywać im właściwą drogę, tłumaczyć konsekwencje pewnych stylów życia. Tym bardziej, jeśli samemu nie wie się, jak na takie tematy z nimi rozmawiać. A rozmawiać trzeba na pewno. To nie podlega moim zdaniem dyskusji.

Także polecam.

• Zdrowie
  • Egzemplarz recenzencki
  • Społeczeństwo
  • Obyczajowe/Podróżnicze/ Reportaże/Przygodowe/Biografie/Literatura faktu
  • Eko
  • E-booki
  • Technologie

Dodaj cytat z książki Ważne rozmowy Krysi o świecie. Tom 2. Rozmowy o konsumpcjonizmie