Love is a Dog From Hell

2002-01-01
2002-01-01

8/10

8/10

Bukowski - człowiek w mym guście, który zmienia patrzenie na to, czym jest poezja i pokazuje, że każdy temat jest jej godny albo idąc za słowami Stachury - że wszystko (także to obskurne, nieprzyjemne i przeważnie nieakceptowane społecznie) jest poezją.

Sięgam ponownie po Bukowskiego, którego Nick Cave cenił podobno tylko pod wpływem. Ja pod wpływem nie czytam, a Buka lubiłem, lubię i chyba lubić nie przestanę. Odnosi się to jednak w zasadzie do wierszy, bo tych kilku powieści, które przeczytałem już nie pamiętam, prócz tego, że wszystkie bardzo były do siebie bardzo podobne i wszystkie mogłyby być spokojnie dwa razy krótsze (mimo że i tak były krótkie). Z wierszami jest podobnie, jest tu duża powtarzalność, ale jednak w poezji nie wadzi mi to wcale, bo jej przewagą nad prozą jest właśnie lakoniczność. Tematyka pozostaje ta sama: to głównie historie lub anegdoty z niełatwego życia tego aspołecznego buntownika i popaprańca. Bez kluczenia, prosto, mocno, dosadnie i nieraz wulgarnie Bukowski opisuje swoje życie dobrowolnego wyrzutka, człowieka jak ognia unikającego mieszczańskiej stabilizacji. Dorywcze prace, wynajmowane mieszkania, alkohol, kobiety, samotność i pisanie. Te monotonne w gruncie rzeczy sytuacje opisuje jednak interesująco dzięki naturalnemu darowi obserwacji, poczuciu humoru i oczywiście wrażliwości, którą ukrywał pod żulerską powierzchownością i rynsztokowym językiem:

W moim sercu jest niebieski ptak,
który chce wyfrunąć,
ale ja twardo - nie
- mówię - zostań,
nie pokażę cię nikomu.

Poezja nie jest czymś co czytam często, jednak z Bukowskim miałam już styczność wcześniej. Jest to bardzo specyficzny autor i jeśli ktoś kompletnie nie wie kim jest ta postać, może odebrać treść wierszy lub każdej innej książki jako obraźliwy. Dla mnie osobiście jest to twór wyjątkowy, uważam, że pomiędzy dość bezpośrednimi zwrotami, a bardzo przyziemnymi porównaniami, można znaleźć głębie i drugie dno znaczenia tych wierszy. Od pierwszego do ostatniego zdania tej książki, Bukowski tworzy specyficzny dla siebie świat wokół czytelnika. Niesamowite dla mnie jest to, że podobny klimat, tą obecności autora, można wyczuć tak samo czytając jego prozę czy poezję. Uważam, że każdy poważny czytelnik, powinien choć raz w życiu przeczytać wiersze Bukowskiego. Ja na pewno nie poprzestanę na tym jednym tomie.

Bukowski to stary obleśny zboczeniec. I miał tego pełną świadomość.

Bukowski to stary obleśny zboczeniec. I miał tego pełną świadomość.

Niestety, zbiór nie dorównuje w najmniejszym stopniu poprzedniemu (Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu),który z zapałem smakowałam. Na palcach jednej ręki w tym zbiorze można zliczyć wartościowe wiersze, reszta to wulgarne zapiski bez głębszego sensu. Wielkie rozczarowanie, jako że od lat noszę w sercu część twórczości Bukowskiego jako poety. Zamiast czytać cały tom, radzę przeczytać jeden wiersz z niego: ciche czyste dziewczęta w kraciastych sukniach z bawełny. Poza tym niestety nie warto.

Na półkach: , , , , , ,

Dosadnie, wulgarnie, ale przed wszystkimi szczerze. W taki sposób pisze Bukowski. Jego wiersze nie sprawiają, że czytelnik poczuje się, jakby przemierzał krainę piękna ukrytego w słowach. Jest to poezja nieuwznioślona, która sprowadza na ziemię. Bukowski mówi, jak jest, pisze o tym, co widzi niezależnie od tego, jak brudne mogłoby się to wydawać. Poeta nie wybiela swojej osoby. Pokazuje się takim, jakim jest ze wszystkimi wadami, obawami, pragnieniami, momentami szczęścia i chwilami, w których nic nie wychodzi. Nie ukrywa tego, iż seks, alkohol, papierosy czy muzyka klasyczna sprawiają mu przyjemność. Nie usprawiedliwia siebie i swojego postępowania. Właśnie ta szczerość, brak odrealnienia oraz nieapoteozowanie sprawiają, że do Bukowskiego po prostu pała się sympatią. Widzimy w jego osobie samych siebie, bo pisze on o tym, co każdy z nas myśli. Wulgarność nie jest tu nieuzasadniona. Wszystko jest dokładnie tak, jak powinno być, bo bez tego Bukowski nie byłby Bukowskim. W tym wszystkim jednak można wyczuć wrażliwość ukrytą za ordynarnością. Zakończenia wierszy jak zawsze u tego poety są świetne i na najwyższym poziomie.

jak to z wierszami jeden lepszy drogi gorszy ale kazdy ma cos w sobie Buka albo sie kocha albo i nie .
jak zostać wielkim pisarzem

musisz wypierdolić bardzo wiele kobiet

pięknych kobiet

i napisać parę przyzwoitych wierszy miłosnych.

i nie przejmuj się wiekiem

ani nowymi talentami.

jak zostać wielkim pisarzem

musisz wypierdolić bardzo wiele kobiet

pięknych kobiet

i napisać parę przyzwoitych wierszy miłosnych.

i nie przejmuj się wiekiem

ani nowymi talentami.

Wiersze czytam od zawsze, bo uwielbiam po książkach Bukowskiego przyszedł czas na jego wiersze.
Styl bardzo podobny, równie dosadny, momentami wulgarny, brudny. Mimo wszystko daje się w tym wszystkim odczuć również wrażliwość.
Kontrowersyjne.
One często nie są ładne, napewno nie romantyczne, inne... Co by nie mówić to Bukowski romantykiem raczej nie był a już napewno nie w tych wierszach.
Czytając miałam wrażenie, że są to bardziej krótkie historyjki w formie wiersza niż sam wiersz jako taki.
Bukowski jako kochanek gruboskórny.
Pisze często o rzeczach o których się raczej nie mówi, a tym bardziej nie pisze.
Podoba mi się, głównie dlatego, że to też trochę coś innego.

Kontrowersyjne.

No dobrze. Wygląda na to, że jednak nie będzie mi po drodze z Bukowskim. Po marnych, rozczarowująco nudnych „Kobietach”, zabrałam się za okryte sławą wiersze. Bez zmian, kropka w kropkę „Kobiety”, tyle że wersyfikowane po poetycku.

Patrzę na te wysokie oceny i cały czas się zastanawiam: ludzie, czy Wy naprawdę nie czytaliście dobrych wierszy? Nie wiecie, że można głęboko i szczerze nawet bez wulgaryzmów, defekacji, wymiotów i całej „bukowskości”? Albo z nimi, tylko lepiej. Gdybym miała 15 lat, tobym (tak, łącznie) pewnie pomyślała, że to świetne, bo takie skandalizujące i pod prąd. Dziś mam ponad dwa razy tyle, za sobą wiele stron prozy i poezji, i... nie czuję nic. Ani mnie nie ruszył, ani nie zszokował, ani nie przyspieszył bicia serca. Daję 3 gwiazdki, bo w kilku wierszach dopatrzyłam się interesujących wersów. Szkoda, że rzuciłam się na niedawną promocję na Publio i kupiłam tę przehajpowaną literaturę hurtem, ale może jak przeczytam jego książkę na inny temat, to będzie lepiej...

• Poezja
  • Charles Bukowski

Charles Bukowski Miłość to piekielny pies. Wiersze z lat 1974-1977 Zobacz więcej