Śmierć sprzedawcy dywanów

Cykl: Claes Claesson (tom 7)
Wydawnictwo: Świat Książki
Matthandlare Olssons död
literatura szwedzka
Ag2S

Kolejny kryminał szwedzkiej mistrzyni gatunku Brutalne zabójstwo szwedzkiego sprzedawcy dywanów podczas jego podróży w interesach do Turcji zmusza komisarza Claesa Claessona, któremu właśnie urodziła się druga córka, do nagłego wyjazdu do Stambułu. Tragiczne wydarzenie staje się początkiem ekscytującej opowieści o mrocznych tajemnicach rodzinnych, cennym dywanie oraz - jak zawsze w książkach...

Kolejny kryminał szwedzkiej mistrzyni gatunku
Brutalne zabójstwo szwedzkiego sprzedawcy dywanów podczas jego podróży w interesach do Turcji zmusza komisarza Claesa Claessona, któremu właśnie urodziła się druga córka, do nagłego wyjazdu do Stambułu. Tragiczne wydarzenie staje się początkiem ekscytującej opowieści o mrocznych tajemnicach rodzinnych, cennym dywanie oraz - jak zawsze w książkach Karin Wahlberg - o codzienności, a także marzeniach, z których bohaterowie czerpią siłę, by uporać się z niespodziewaną śmiercią w rodzinie.

Śmierć sprzedawcy dywanów to siódma książka w cyklu powieści kryminalnych Karin Wahlberg o komisarzu Claesie Claessonie i lekarce Veronice Lundborg.
Od debiutu w 2001 roku Karin Wahlberg należy do najbardziej cenionych szwedzkich autorów powieści kryminalnych. Jej książki zostały wydane w ogólnym nakładzie 1,5 miliona egzemplarzy. Po polsku ukazały się do tej pory: Ostatni dyżur, Podglądaczka, Zastygłe życie, Dziewczynka z majowymi kwiatkami, Szpital, Pocieszyciel.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2015

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Hana | 2018-03-09
Na półkach: Wahlberg Karin, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2018

Veronika Lundborg rodzi w wieku 47 lat córkę. Jest to dla niej wyzwanie. Ze względu na wiek, pracę i na to jak jest postrzegana przez otoczenie. Stara matka. Claes Claesson kocha swoje trzy kobiety, jest szczęśliwy i sumiennie wywiązuje się z roli ojca. Niestety , musi na kilka dni zrezygnować z urlopu rodzicielskiego i pojechać do Stambułu bo ktoś tam zabił sprzedawcę dywanów. Wahlberg bardzo ładnie opowiada o dywanach.O Stambule , jego historii i architekturze też. I znowu mamy książkę obyczajową z elementami kryminału. Książkę ciekawą, ale mało porywającą. Opisującą kolejne zdarzenia z życia rodziny i pracy zawodowej mamy lekarki i taty policjanta – rodziców małej Nory i Klary. Polecam.

Zaczytana_do_rana | 2016-10-12
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Sprzedawca dywanów, Carl-Ivar Olsson, jest właścicielem sklepu z orientalnymi dywanami, znającym się na rzeczy i z pasją wykonującym swój zawód. Ma żonę i dwójkę dorosłych, ustatkowanych dzieci. Prowadzić sklep pomaga mu siostrzenica, która ma ambicje jak najwięcej dowiedzieć się o dywanach od swojego wujka i wyrosnąć na jego godnego następcę.
W trakcie służbowej podróży do Stambułu Carl-Ivar Olsson zostaje brutalnie zamordowany. Policyjne śledztwo przebiega równolegle w Szwecji (gdzie żył sprzedawca dywanów) i Turcji (gdzie został zabity).
Komisarz Claes Claesson jest akurat w szczególnym momencie, bo po raz drugi zostaje ojcem i jest na urlopie rodzicielskim. Jednak to właśnie on dostaje propozycję, żeby udać się do Stambułu i współpracować z turecką policją. Staje przed dylematem, czy może wyjechać w takim momencie, zostawić żonę z córkami i nie być świadkiem pierwszych dni życia swojego nowonarodzonego dziecka.
O fabule już dość. Mogę jeszcze wspomnieć, że w szwedzkim...

Maromira | 2015-04-17
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Ginie szwedzki sprzedawca dywanów, Carl-Ivar Olsson. Co prawda nie w rodzinnym miasteczku Oskarshamn, a w Stambule. To rozpoczyna splot nieszczęśliwych wypadków, wywracających życie oskarhamnczyków.

Morderstwo zmusza komisarza Claesa Claessona do wyjazdu do Turcji, by rozwikłać zagadkę. Nie jest to łatwa wyprawa, bowiem trudno mu zostawić w Szwecji nowonarodzoną córeczkę Norę i żonę Veronikę. A im dalej śledztwo przebiega, to do coraz dziwniejszych wniosków – i trochę absurdalnych - dochodzi Claes.
Karin Wahlberg to szwedzka autorka mająca na koncie siedem powieści z cyklu o komisarzu Claesie Claessonie i lekarce Veronice Lundborg – m.in. „Dziewczynkę z majowymi kwiatkami”, „Szpital” czy „Zastygłe życie”. Nauczycielka i położnik-ginekolog. Jest osobą szeroko wykształconą – ukończyła filozofię, skandynawistykę (historię literatury i języki nordyckie), religioznawstwo i medycynę. Można zatem stwierdzić, że się zna. I rzeczywiście – część związana ze szpitalem nie budzi zastrzeżeń....

kawa | 2015-11-21

Ciekawa książka, w której wątek kryminalny jest tylko pretekstem do pokazania warstwy społeczno - psychologicznej współczesnej Szwecji. Myślę jednak, że tak jest w każdym kraju. Autorka pokazała do czego jesteśmy zdolni, kiedy znajdziemy się w sytuacji podbramkowej, z której nie widzimy wyjścia. Człowiek należący do elity społecznej nagle staje się mordercą.

AgaL | 2015-07-27
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Podobał mi się klimat tej powieści, której akcja toczy się częściowo w niewielkim szwedzkim miasteczku Oskarshamn i jego okolicach a częściowo w tureckim Stambule. Choć akcja zaczyna się od zabójstwa a w treści pojawiają się inne wątki przemocy i brutalnego morderstwa, to czujemy się spokojnie i bezpiecznie, bo przecież czuwają kompetentni i rzeczowi szwedzcy policjanci... Jest w tej książce coś takiego, że emanuje spokojem, wręcz czuje się, że ludzie żyją tam wolniej. Nawet główny bohater - bardzo zapracowany i wciąż w rozjazdach - komisarz Claes Claesson znajduje czas na dzielenie z żoną opieki na dziećmi.

Biblioteka Szkolna | 2016-01-28

Przeczytałam już wszystkie wcześniej wydane kryminały Karin Wahlberg z serii o komisarzu Claesie Claessonie i lekarce Veronice Lundborg, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po siódmą książkę z serii.
Autorka doskonale przeplata wątek kryminalny z życiem osobistym, problemami, romansami i pracą głównych postaci, czyniąc przez to opowieść bliższą czytelnikowi, bardziej rzeczywistą.
Przyjazna oku czcionka, przejrzystość tekstu, ale też wielowątkowość, tajemniczość i częsta zmiana akcji powodują, że od lektury trudno się oderwać. Jak u Agaty Christie, o rozwiązaniu dowiadujemy się na samym końcu, jak już poskładane zostaną wszystkie fakty, a te często odkrywane są zupełnie przypadkowo.
W Turcji zostaje zamordowany szwedzki handlarz dywanami. Nasz główny bohater musi udać się do obcego kraju, aby podjąć trop do rozwiązania sprawy. Wszystkie wątki powiązane są ze szczególnym, bardzo wartościowym dywanem. Sprawę gmatwa to, że główny bohater posiada też piękny, stary dywan – pamiątkę...

Magdalena Ru | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Może dlatego, że to już kolejna część z cyklu, którego nie znam, niestety strasznie się męczyłam z tą książką. I nie podobała mi się.

DżejSiBi | 2016-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Nuda i beznadzieja, ale przeczytałam. Nie rozumiem dlaczego to bestseller. Połowę opisów, kiedy główny bohater wietrzy pokój można pominąć. Nie porywa.

Kaciuszek | 2016-02-25
Przeczytana: luty 2016

Świetny, lekki kryminał, jak większość szwedzkich kryminałów.

alokazja | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018